sensorlü armatör elektirik kesilip gelince direk yanıyor

erol034

Üye
sensorlü armatör elektirik kesilip gelince direk yanıyor bunun nedenni nedir ve sorunu nasıl cözerim bağlantı ucları nda saece faz + ve netürn var başka bişey yok ilave bir şey yapmak gerekirmi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İlk anda devreye girip ayarlanan sürede devreden çıkıyordur.
Şebekede kullandığımız bazı Fotosel Röleler de aynı şekilde çalışıyor.
Devresini inceleyip ne yapılabilir bakmak lazım..

hayrettin bey dediğiniz doğru ben elektronikciyim iş yerim soyuldu bu lambaya ben ilave olarak okul can zili takacam ama elk kesilip gelince yandığı için devreye sokamadım bu sistemi

hayrettin bey dediğiniz doğru ben elektronikciyim iş yerim soyuldu bu lambaya ben ilave olarak okul can zili takacam ama elk kesilip gelince yandığı için devreye sokamadım bu sistemi

Bir düşünelim bakalım , ne yapabiliriz...

Şarjlı ğil veya düşük akım kapasiteli akü kullanılabilir.
Önce aletin içini açıp elektronik devrenin DC beslemesine bakın kaç Volt.
Maliyetten kaçmak için bazen Kondansatör+Diyot ile Trafosuz besleme yapılıyor.
Eğer trafolu ise Diyot+Kondansatör ile yapılmış doğrultma devresine basitçe direnç+diyot ikilisi ile pilleri bağlayabiliriz.
Elektrik varken piller hem şarj olur , kesildiğinde de devreyi beslemeyi devam eder.
Alıcı olarak 220V zili yerine düşük voltajlarda çalışan zillerden kullanırsanız , elektrik kesintisi anındaki hırsızlık girişimlerini de önleyebilir.(Ne malum hırsızın elektriği kesmediği).
...
Siz şimdi cihazın içini açıp besleme devresine bakın , kaç Volt çıkıyor (6-9-12-18V DC gibi).
Ondan sonra görüşelim...

tmm yarın yada pazartesi bakarım teşekürler ilginiz için

Bir adet zaman rolesi ile gecikme yapılabilir ilk elektrik geldiğinde zaman rolesinin zamanı kadar lamba yanmaz bunun için zaman rolesinin kontağı fotoselin çıkışına balğlanacak.Zaman rolesi ters zaman rolesi olması lazım (artık yeni zaman rolelerinin neredeyse hepsi bunu destekliyor örn.ENTES SM8 )yani enerji gelince kontağını açacak ve süre sonunda bırakacak.

Bir adet zaman rolesi ile gecikme yapılabilir ilk elektrik geldiğinde zaman rolesinin zamanı kadar lamba yanmaz bunun için zaman rolesinin kontağı fotoselin çıkışına balğlanacak.Zaman rolesi ters zaman rolesi olması lazım (artık yeni zaman rolelerinin neredeyse hepsi bunu destekliyor örn.ENTES SM8 )yani enerji gelince kontağını açacak ve süre sonunda bırakacak.

Bu devrenin birde sakıncası var sanırım. Eğer arkadaşın aynı zamanda hırsız alarmı gibi kullanmak isterse, zaman rölesinin süresi kadar sürede hırsız bu sistemi fark edip devreyi etkisiz hale getirebilir. Bu devre yerine aslında PIR detektörü dediğimiz hareket sensörlerinin digital çalışan modellerinden kullanmak daha doğru gibi geliyor bana. Analoglar ilk enerjilendiğinde çıkışını bir süre aktif ediyor.

arkadaşlar ben bu gun devreyi söküp inceledim 2 adet entegre kullanılmış 12f626 timer entegresi ve diğerinin üstünü boyamışlar okunmasın diye ne olduğunu anlamadım entegreler 5 voltla besleniyordu pillle besledim ayaklarını elk ama 220 volta bağladığımda cihaz calışmadı bana ekstra hareket sensör devresi lazım roleli şema olsa yaparım pic le calışanda olur pgr atabilirim pic entegreye yardımlarınızı bekliyorum saygılar

Tossun2008'in tavsiyesi bence uygundur. Dükkan içine kapıyı görecek şekilde bir hareket dedektörü ve havalı tip korna. Sistem küçük bir ups(piyasada 50-60TL'lik) üzerinden verilebilir. Sabah dükkanı açarken sistemi devre dışı bırakmak için uzaktan kumanda ile güç kesilebilir bununda fiyatı 40tl civarında.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri