Sensörler çıkışındaki veriyi yükseltme ve yükseltici ve filtreleme devreleri hakkında

smile2720

Üye
Uzaktan eğitimde hocamın verdiği ödevde -10mv ile +10 mv arasında değerler üreten bir analog sensör ile sensör çıkışındaki veriyi mikrodenetleyiciye vermeden önce yükseltici ve filtreleme devreleri tasarlamamız isteniyor.
Bu çıkış değerlerini veren bildiğiniz sensör türü varsa yardımcı olabilir misiniz? Biraz araştırma yaptım ama ben bulamadım. Daha önce hiç bu tarz bir devre tasarlamadığım için bilgim yok .Yardımcı olursanız sevinirim.

instrumentation amplifier ile yükseltme yapabilirsiniz.
https://www.edn.com/input-filter-prevents-instrumentation-amp-rf-rectification-errors/
contenteetimes-images-edn-design-ideas-input-filter-prevents-instrumentation-amp-rf-rectification-errors-figure1.gif

+10 mV ile -10 mV arasında bir işaret için duyar ("sensor") almaya gerek yok.

Benzetim programları var. LTSpice, Micro-Cap vs.. Basitçe bu değerler arasında bir sinüs ya da üçgen işaret oluşturabilirsiniz. Ya da birisi +5V ile -5V arasında bir sinüs işaret oluşturup sonra bunu 1/500'lük bir gerilim bölücüye vermek isteyebilir.

Yükseltme kısmında BJT, Mosfet ya da işlemsel yükselteç kullanılabilir. Filtreleme dediği de büyük ihtimal yükseltilen işaretin üzerindeki doğru akım ("DC") bileşenleri süzmek için kullanılan bir kaç tane sığaçtır.

+10 mV ile -10 mV arasında bir işaret için duyar ("sensor") almaya gerek yok.

Benzetim programları var. LTSpice, Micro-Cap vs.. Basitçe bu değerler arasında bir sinüs ya da üçgen işaret oluşturabilirsiniz. Ya da birisi +5V ile -5V arasında bir sinüs işaret oluşturup sonra bunu 1/500'lük bir gerilim bölücüye vermek isteyebilir.

Yükseltme kısmında BJT, Mosfet ya da işlemsel yükselteç kullanılabilir. Filtreleme dediği de büyük ihtimal yükseltilen işaretin üzerindeki doğru akım ("DC") bileşenleri süzmek için kullanılan bir kaç tane sığaçtır.
Sanırım sensör almamıza gerek var çünkü ödev şu şekilde;
-10mV ile +10mV arasında değerler üreten bir analog sensör için mikrodenetleyicinin ADC özelliğini kullanarak veri okuyunuz.. Sensör çıkşındaki veriyi mikrodenetleyiciye vermeden önce kullanmanız gereken yükseltici ve filtreleme devrelerini tasarlayınız.

555 timer negatif voltaj üretiliyor mu?Birkaç yere baktım ama hep pozitif voltaj üretimi gördüm.

Takdir edersiniz ki burada sorulan tüm soruları deneme kartı üzerinde deneme imkanı olmayabiliyor. Ben aklıma ilk gelen fikri söyledim.

Dikkat ederseniz burada 3 tane işlemsel yükselteç var. İlki kare dalga üretiyor. İkincisi filtre görevi görerek sinyali üçgen yapıyor. Üçüncü ise bu sinyali milivolt düzeyine düşürüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri