Sensörler çıkışındaki veriyi yükseltme ve yükseltici ve filtreleme devreleri hakkında

Uzaktan eğitimde hocamın verdiği ödevde -10mv ile +10 mv arasında değerler üreten bir analog sensör ile sensör çıkışındaki veriyi mikrodenetleyiciye vermeden önce yükseltici ve filtreleme devreleri tasarlamamız isteniyor.
Bu çıkış değerlerini veren bildiğiniz sensör türü varsa yardımcı olabilir misiniz? Biraz araştırma yaptım ama ben bulamadım. Daha önce hiç bu tarz bir devre tasarlamadığım için bilgim yok .Yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba aynı sorun bende de var muhtemelen aynı yerde yüksek lisans yapıyoruz.

mV. mertebesi çıkış için Loadcelleri yada Termokuplları araştırınız.

Takdir edersiniz ki burada sorulan tüm soruları deneme kartı üzerinde deneme imkanı olmayabiliyor. Ben aklıma ilk gelen fikri söyledim.

Dikkat ederseniz burada 3 tane işlemsel yükselteç var. İlki kare dalga üretiyor. İkincisi filtre görevi görerek sinyali üçgen yapıyor. Üçüncü ise bu sinyali milivolt düzeyine düşürüyor.
Evet biliyorum yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. İnşallah daha detaylı araştırmalar yapacağım.

mV. mertebesi çıkış için Loadcelleri yada Termokuplları araştırınız.
Teşekkür ederim biraz araştırdım ve termokuplların mv tablosuna baktığımda belirli negatif mv değerine kadar düşüyormuş. Sanırım sadece çıkışındaki voltaj değerini yükseltip filtreleme işi kalıyor.

Sanırım sensör almamıza gerek var çünkü ödev şu şekilde;
-10mV ile +10mV arasında değerler üreten bir analog sensör için mikrodenetleyicinin ADC özelliğini kullanarak veri okuyunuz.. Sensör çıkşındaki veriyi mikrodenetleyiciye vermeden önce kullanmanız gereken yükseltici ve filtreleme devrelerini tasarlayınız.
Yanlışsam düzeltim ama -10+10 mv çıkışlı sensor piyasada bildiğim kadarıyla yok. Özel uygulamalar için geliştirilen tipler değilse tabii.

0_10 veya 2_10 volt oluyor genelde.

Grafikleri çizilirken - +10 V aralığında çizildiği için öyle söylenmiş olabirmi?

Son düzenleme:
Yanlışsam düzeltim ama -10+10 mv çıkışlı sensor piyasada bildiğim kadarıyla yok. Özel uygulamalar için geliştirilen tipler değilse tabii.

0_10 veya 2_10 volt oluyor genelde.

Grafikleri çizilirken -+10 mv aralığında çizildiği için öyle söylenmiş olabirmi?
Verilen ödevde çıkışı o değerlerde olan sensörden veri okunacak yazıyor.Termokupl için baktım, çok düşük sıcaklık değerlerinde negatif gerilim çıkışı oluyormuş sanırım. https://www.termopar.com.tr/ktipi.asp
Tabi ki o çok düşük sıcaklıkları elde etmek zor aslında sensör çıkışındaki yükseltici ve filtreleyici devreyi tasarlarsam ödev bitmiş oluyor sanki

Düzeltme.
Önceki mesajımda - +10 mv yazmışım. Doğrusu - +10V olacak.

Takdir edersiniz ki burada sorulan tüm soruları deneme kartı üzerinde deneme imkanı olmayabiliyor. Ben aklıma ilk gelen fikri söyledim.

Dikkat ederseniz burada 3 tane işlemsel yükselteç var. İlki kare dalga üretiyor. İkincisi filtre görevi görerek sinyali üçgen yapıyor. Üçüncü ise bu sinyali milivolt düzeyine düşürüyor.
Evet teşekkür ederim o devreyi tasarlamaya çalışacağım. Ayrı ayrı pozitif ve negatif gerilim devresi tasarlayıp o değerleri düşürdükten sonra birleştirebilir miyiz?

Bir fikir de örneğin 555 ile ya da herhangi bir yöntemle 0 ila 5 volt üçgen işaret oluşturduk.

Sonra bu değeri -2.5 ila +2.5 volt aralığına taşıyabiliriz. Sonra daha önceki örnekte olduğu gibi basit bir gerilim bölücü kullanarak değeri istediğimiz aralığa küçültebiliriz.

Bir fikir de örneğin 555 ile ya da herhangi bir yöntemle 0 ila 5 volt üçgen işaret oluşturduk.

Sonra bu değeri -2.5 ila +2.5 volt aralığına taşıyabiliriz. Sonra daha önceki örnekte olduğu gibi basit bir gerilim bölücü kullanarak değeri istediğimiz aralığa küçültebiliriz.
Üçgen işareti negatif gerilime taşımak için simetrik beslemeye ihtiyacımız var mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri