Sensörler nerelerde kullanılır?

Gokhanking

Üye
Sensör nedir ?

Bence bizim sabrımızı sınamak için bilerek bu konuları açıyorlar.

Bence bizim sabrımızı sınamak için bilerek bu konuları açıyorlar.
yok değil. bunları okutan öğretmenlerden, kendilerine hoca sıfatını yakıştıran, beyin akıl süzgecini çalıştıramayanların kabahati. çocuk ne yapsın. ha banlanıpta feyk giren şahsına münhasır kişiyse bilemem.

yok değil. bunları okutan öğretmenlerden, kendilerine hoca sıfatını yakıştıran, beyin akıl süzgecini çalıştıramayanların kabahati. çocuk ne yapsın. ha banlanıpta feyk giren şahsına münhasır kişiyse bilemem.
Merhaba sayın paskomya ,

Bu öğrencilerin , beğenmediğin öğretmeni benim. Doğrudan öğretmenlerini eleştirdiğin için bana cevap yazma hakkı doğduğu dolayısıyla yazıyorum. yoksa amacım sizinle herhangi bir boş ,kimseye faydası olmayan tartışmaya girmek değildir.

Bu platforma 2008 den beri üyeyim ve çok faydasını gördüğüm konular oldu.Elimden geldiğince de zaman zaman cevaplar yazdım. Piyasada şuan kalifiye eleman yok , çırak yok diye herkesin yakındığı konuları yaşınız ve tecrübeniz itibariyle çok iyi bilirsiniz. Biz öğretmenler, öğrencilerimize her yönden faydalı olmaya çalışıyoruz. Gerek eğitim gerek mesleki konular gerekse sosyal konular üzerine.

Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonların icadı ve amaç dışı kullanımları yüzünden genç beyinlerimizin dikkati çok dağılmaktadır. Öğrencilerime sık sık çeşitli süreç bazlı ödevler,projeler vermekteyim. Amacım kitaba deftere dayalı ezber bilgilerden kurtulmak , onlara 2-3 yıl sonra iş hayatına atıldıklarında neyle karşılaşacaklarını , ezber bilgilerden ziyade bir işin ucundan tutup o işi başarıya ulaştıracak bakış açılarını yaratmaktır.

Son verdiğim ödevlerden bir tanesi de internet üzerinden mesleki platformlardan bir bilgiye nasıl ulaşılır , nasıl soru sorulur , nasıl cevap verilir , bir dosya nasıl indirilir , bir forum sayfasında daha önce yazılmış bir makaleye ya da bir satır bilgiye en doğru ve en kısa şekilde nasıl ulaşılır , üyelerden ne tür cevap gelir , bu cevapları nasıl yorumlamak gerekir gibi tecrübe edinmeleri açısından raporlu bir ödev idi.

Emin olun ; öğrencilerimin sorduğu "sensör nedir , şu ne işe yarar , bu nerede kullanılır" gibi sorular , onların sadece mesleki platformda soru sorup ne tür cevaplar aldığını görmek içindi (kendilerinin görmesi). Yani bu ödev , ileride mesleğini geliştirecek , belki sizden daha iyi meslek tecrübesine sahip olacak 15-16 yaşındaki çocukların ilk kez mesleki platformla tanışmasıydı. Yoksa buradan sensörün tanımını sorup, aldığı cevapla öğretmenine , öğretmenim sensör tanımını buldum demek değil.

Verdiğim bu ödev başlangıç aşamasında başarıya ulaştığı için mutluyum. Soru sorulduğunda gelecek cevapları tahmin ettiğim için hırsları kırılmasın diye öncesinden öğrencilerime uyarı yapmıştım zaten.

Bu tecrübeye , sizin de katkınız olduğu için size minnettarım inanın. Herşey olumlu olsaydı bu dünyada, zorlukla mücadele etmeyi kimse öğrenemezdi.. Öğrencilerimden gelen olumlu -olumsuz yanıtlara uygun dille açıklama yaptım ve gözlerindeki pırıltıyı söndürmedim. Dilerim araştırmalarına okul bittikten sonra da çeşitli meslek platformlarından yapmaya devam ederler.

Az önce de ima ettiğim gibi , ben ve benim gibi düşünen binlerce öğretmenin amacı "BALIK VERMEK DEĞİL , BALIK TUTMAYI ÖĞRETMEKTİR ." Birçok yerde zaten balık verilmekte , bir günlüğüne insanlar doymaktadır .

Yaptığım bu açıklama , umarım siz ve sizin gibi düşünen tüm okuyanlara tatmin edici bir cevap olmuştur.

Saygılarımla , sağlıklı günler diliyorum.

Merhabalar.
Aslında konu bir ay önce açılmış ama yeniden cevap yazıldığı için bende düşüncelerimi yazmak istiyorum.

Burası bir elektrik elektronik tamir ve bilgilendirme platformudur. Burada ki herkes tamirci değil. Dolayısıyla sorulan soruların uzmanlık dahilinde sorulmasını bekleyemeyiz. Arkadaşın sensör nedir sorusuna sensörün ne olduğunu ve nerede kullanıldığına cevap olarak yazmak gerekirdi.

Sorulan sorulara eleştirisel bir şekilde yaklaşılması halinde insanlar burada soru sormaya korkarlar. Bu durumda buranın yok olmasına neden olur.

Ayrıca açılan her konuya düzgün cevap verilmesi ile forumun google de üst sıralar da çıkmasına ve dolayısıyla forumun yükske kaliteli hit alıp daha iyi yerlere gelmesine neden olur. Belki de günüllü moderatör arkadaşlarımıza bir ücret ödenmesi bile düşünülebilir.

Saygılar...

Merhabalar.
Aslında konu bir ay önce açılmış ama yeniden cevap yazıldığı için bende düşüncelerimi yazmak istiyorum.

Burası bir elektrik elektronik tamir ve bilgilendirme platformudur. Burada ki herkes tamirci değil. Dolayısıyla sorulan soruların uzmanlık dahilinde sorulmasını bekleyemeyiz. Arkadaşın sensör nedir sorusuna sensörün ne olduğunu ve nerede kullanıldığına cevap olarak yazmak gerekirdi.

Sorulan sorulara eleştirisel bir şekilde yaklaşılması halinde insanlar burada soru sormaya korkarlar. Bu durumda buranın yok olmasına neden olur.

Ayrıca açılan her konuya düzgün cevap verilmesi ile forumun google de üst sıralar da çıkmasına ve dolayısıyla forumun yükske kaliteli hit alıp daha iyi yerlere gelmesine neden olur. Belki de günüllü moderatör arkadaşlarımıza bir ücret ödenmesi bile düşünülebilir.

Saygılar...
Forumu düzenli takip eden bir üye değilsiniz sanırım. Yakın zaman aralıklarında aynı sorular farklı farklı kullanıcılar tarafından sorulunca ister istemez kızıyorsunuz. Ayrıca sorulan sorularda cevaplarına basit bir google araması ile ulaşılabilen sorular olunca...Sınav dönemlerinde forumda biraz vakit geçirin ne demek istediğim daha net anlaşılır.​

Merhaba sayın paskomya ,

Bu öğrencilerin , beğenmediğin öğretmeni benim. Doğrudan öğretmenlerini eleştirdiğin için bana cevap yazma hakkı doğduğu dolayısıyla yazıyorum. yoksa amacım sizinle herhangi bir boş ,kimseye faydası olmayan tartışmaya girmek değildir.

Bu platforma 2008 den beri üyeyim ve çok faydasını gördüğüm konular oldu.Elimden geldiğince de zaman zaman cevaplar yazdım. Piyasada şuan kalifiye eleman yok , çırak yok diye herkesin yakındığı konuları yaşınız ve tecrübeniz itibariyle çok iyi bilirsiniz. Biz öğretmenler, öğrencilerimize her yönden faydalı olmaya çalışıyoruz. Gerek eğitim gerek mesleki konular gerekse sosyal konular üzerine.

Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonların icadı ve amaç dışı kullanımları yüzünden genç beyinlerimizin dikkati çok dağılmaktadır. Öğrencilerime sık sık çeşitli süreç bazlı ödevler,projeler vermekteyim. Amacım kitaba deftere dayalı ezber bilgilerden kurtulmak , onlara 2-3 yıl sonra iş hayatına atıldıklarında neyle karşılaşacaklarını , ezber bilgilerden ziyade bir işin ucundan tutup o işi başarıya ulaştıracak bakış açılarını yaratmaktır.

Son verdiğim ödevlerden bir tanesi de internet üzerinden mesleki platformlardan bir bilgiye nasıl ulaşılır , nasıl soru sorulur , nasıl cevap verilir , bir dosya nasıl indirilir , bir forum sayfasında daha önce yazılmış bir makaleye ya da bir satır bilgiye en doğru ve en kısa şekilde nasıl ulaşılır , üyelerden ne tür cevap gelir , bu cevapları nasıl yorumlamak gerekir gibi tecrübe edinmeleri açısından raporlu bir ödev idi.

Emin olun ; öğrencilerimin sorduğu "sensör nedir , şu ne işe yarar , bu nerede kullanılır" gibi sorular , onların sadece mesleki platformda soru sorup ne tür cevaplar aldığını görmek içindi (kendilerinin görmesi). Yani bu ödev , ileride mesleğini geliştirecek , belki sizden daha iyi meslek tecrübesine sahip olacak 15-16 yaşındaki çocukların ilk kez mesleki platformla tanışmasıydı. Yoksa buradan sensörün tanımını sorup, aldığı cevapla öğretmenine , öğretmenim sensör tanımını buldum demek değil.

Verdiğim bu ödev başlangıç aşamasında başarıya ulaştığı için mutluyum. Soru sorulduğunda gelecek cevapları tahmin ettiğim için hırsları kırılmasın diye öncesinden öğrencilerime uyarı yapmıştım zaten.

Bu tecrübeye , sizin de katkınız olduğu için size minnettarım inanın. Herşey olumlu olsaydı bu dünyada, zorlukla mücadele etmeyi kimse öğrenemezdi.. Öğrencilerimden gelen olumlu -olumsuz yanıtlara uygun dille açıklama yaptım ve gözlerindeki pırıltıyı söndürmedim. Dilerim araştırmalarına okul bittikten sonra da çeşitli meslek platformlarından yapmaya devam ederler.

Az önce de ima ettiğim gibi , ben ve benim gibi düşünen binlerce öğretmenin amacı "BALIK VERMEK DEĞİL , BALIK TUTMAYI ÖĞRETMEKTİR ." Birçok yerde zaten balık verilmekte , bir günlüğüne insanlar doymaktadır .

Yaptığım bu açıklama , umarım siz ve sizin gibi düşünen tüm okuyanlara tatmin edici bir cevap olmuştur.

1- o soruya baktığımda benim verdiğim cevap çok kötü değil, hatta alabileceği en güzel cevap.
2- bizler burada öğretmen değiliz. tutup sayfalar dolusu teorik bilgi verelim.
3-bir kaç tane iyinin olması maalesef gerçekleri değiştirmiyor. gördüğüm öğretmenlerin çoğu salla başı al maaşı, müfredat falan filan.
4-o genç adama cevap verilmiş olması bile bir güzellik, çünkü yol gösterilmiş. ben ne kadar eski olduğum halde sorduğum soruya tek cevap almadığım konular oldu.
5- bana istediğiniz kadar kötü diyebilirsiniz. ama unutmamak gerekir ki, topluma mutlaka kötüleri, kötüyü öğretmek gerekir. çünkü kötüler ve kötü olan olmadan iyinin kıymeti bilinmez.
6-bir zamanlar ben de öğretmenlik yaptım, gerçi resmi memur değildim ama işimde yetkin kişi olarak yaptım. seçmeli ders zorunlu değildi. ama bana ikinci sene gelen öğrencimin bana söylediği bir cümle içime oturdu. ikinci senemde gelen öğrencime "neden geçen sene gelmediğini sordum" bana "çok bağırdığımı söyledi" ben de "değişen bir şey yok hala bağırıyorum" dedim. cevabı çok acıydı ve bana çok şey anlattı. "evet, bağırıyorsunuz ama kalp kırmıyorsunuz, bize, arkadaşlarıma kötü söz söylemiyorsunuz" dedi. sanırım ne demek istediğini anlamışsınızdır. hiç bir öğrencime, hiç bir şekilde onların onuruna dokunacak hiç bir sıfatı kullanmadım, kullanmam da. benim sınıfımın başarısını okul müdürüm teşekkür etmezken özel okulun öğretmenleri gelip bana teşekkür etti.
7- evet öğretmen var, öğreten var.
8- evet ben kötüyüm, çünkü balık vermiyorum, evet ben kötüyüm, benimle ve forumumuzla düzgün sorular istiyorum. evet kötüyüm saygı istiyorum (yaşıma, bilgime, ustalığıma filan değil) evet kötüyüm, beni eğiten bazı öğretmenlerim beni dayakla eğittiler. evet ben kötüyüm, bana yol göstere bilen, babam, abim, ustam, öğretmenim olmadı. ben her şeyi en pahalısından öğrendim. hatalar yaparak.

Merhaba sayın paskomya ,

Öncelikle öğretmenlik mesleğinin çok kutsal olduğunu, en saygın meslek olduğunu kabul etmekle beraber buradaki açıklamalarınızı haksız bir nutuktan başka birşey görmüyorum. Buradaki ithamım şahsınızı tanımamakla birlikte öğretmenlerin büyük çocuğunluğuna.
Ülkemizde onlarca yıldır bu mesleğin kutsallığını propaganda aracı görerek çoğunluk potansiyelleri üzerinden daha çok hak devşirme yarışına girdiler ama bu mücadelenin onda biri kadar eğitimin iyileştirilmesi yahut çocuklarımızın daha düzgün yetişmesi konusunda (bireysel mücadeleler müstesna) mücadele vermediler. Hatta düzeltmeye çalışan üst yöneticilerin görevden alınması için gayret gösterdiler.
Toplum olarak düzeleceksek bu işin başlangıç noktası eğitim öğretimdir. Bu seviyeye gelmiş bir öğrenci elindeki kaynaklardan %100 verimli faydalanamıyor olsa bile en azından ne nedir sorusunun cevabını araştıracağı yerin farkında olması lazım. Herkes kolaycı bizde millet olarak. En başta öğretmen ve öğrenci kolaycı. Öğretmen öğrenciyi kolaycı yönlendirdikten sonra yetişkin seviyesine gelmiş bir insanın kolaycı olmaması işten değil.
O yüzden Sn @paskomya gayet insaflı bir cevap vermiş düşüncesindeyim...

Merhaba, paskomya, fgencal ve gezginN arkadaşaları destekliyorum. Bu forumda sensör nedir sorusu, Kerem ile Aslı hikayesini anlatanı dinleyip, sonra Kerem Aslının neyi oluyordu demek kadar anlamsız ve saygısız bir şeydir.
Benim görüşüme göre bu gibi forumlar sensörün ne olduğunu bilen ama detayları vs konularında soru sorulacak veya paylaşım yapılacak yerlerdir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri