sensör yardım

ereres26

Üye
sensorde reflektor yerıne ne kullanabılırım...bır makara ıcerısınde sarım yapılırken her tur da algılayabılcek bır sensore ıhtıyacım var...makara genıslıği 1 metre yaklasık .yukseklıği ıse 60 santım...
her tur atdıgında ıkaz alabılecegım bır sensor varmı ...reflektor harıcı şerıt gıbı kullanabılecegım pratık bır sensor yada,
buna benzer ne bulabılırım...
saygılarımla

her turda duzgun sarım yapabılmek ıçın,kolu bır santım saga veya sola dogru kaydırmak ıstıyoruööm...kola bır tane sensor yerlestırıp,makara her tur atdıgında nasıl ıkaz alabılırım....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Buna benzer bir çalışmayı şöyle yapmıştım;sarım yapılan bobinin dış kısmına bir metal ve bunu her tur attığında 1 kere algılayacak enduktif sensör,ve vidalı bir düşünün ortasındaki somun sabit,somun sarılacak teli-hortumu veya kabloyu taşıyor makaraya sarılmasın sağlıyor,ve sensörden gelen her bir palste vidalı mil 1 adım ilerliyor ve sona geldiğinde bir limit switch sayesinde ters yönde hareket ediyor.

Arkadaşım, yapacağın iş cisimden yansımalı sensörlede olabilir fakat en mantıklısı freedom33'unda ifade ettiği gibi endüktif sensördür, makara miline bir küçük metal çıkıntı monte edersin, karşısınada 2 veya 3 mm algılamalı M8 Proximity Switch bağlarsın, her turda 1 pulse alırsın hem ekonomik hemde daha uzun ömürlü bir çözüm olur. Endüstride çoğu motor uygulamalarında Proximity Switch kullanılır. Uygun fiyatlı olanlar Selet veya Scan Marka 10$ - 15$ civarında. Örneğin 35€ olan Di-Soric Marka Var projede kullandığım, 3000Hz çalışıyor.

Makaranın kenar kısmına metal parça bağlayıp ve bu metali görmesi içinde proximity switch takarsan her turda çıkış alabilirsin.

Selam arkadaşlar tuvalette harekete duyarlı fan çalıştırmak istiyorum(şartnamey yazacağım) bayındırlık veya diğer kurumların poz numaralarını bilen var mı ? ve nasıl yaptırmamı önerirsiniz_?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri