Sensör ile transmitter?

Merhabalar aklıma takılan bir soru var.

Sensör le trasmitter arasındaki fark nedir? Örneğin 0-1 bar basınç transmitteri mevcut elimde. Analog giriş modülü ile PLC den değer alıyorum. Aldığım firmadan basınç transmitteri diye alıyorum.
Ama bazı firmalarda sensör ve transmitter diye ayrı ayrı geçiyor.
Aynı durum sıcaklık için de söz konusu.
Teşekkürler..

Teoride ikisi farklı anlamları ifade etse de uygulamada birbirinin yerine sıklıkla kullanılabilmektedir.

Sesör: Algılayıcı, doğadaki herhangi bir maddeyi, değişikliği algılayıp ona göre sinyal tek (genelde var-yok) üreten cihazlara sensör deniliyor.

Transmitter: Dönüştürücü, doğadaki herhangi bir değişikliği algılayıp ona göre farklı elektriki çıkış sinyalleri üretebilen cihazlara transmitter denir.

Örneğin sensör cisimi görür veya görmez ona göre var-yok (0-1) sinyali üretirken, söylemiş olduğunuz basınç transmitteri ile basıncın 0 ile 1 bar arasındaki değere göre farklı elektrik seviyesinde çıkış verir. Mesela sizin transmitteriniz 4-20mA olsun. 0 barda 4 mA çıkış verirken 0,1-0,2-0,5 bar seviyelerinde atıyorum 6-8-10mA akım verir ve 1 bara ulaştığında 20mA çıkış verir gibi.

Ama başta dediğim gibi uygulama da transmitter için de sensör ifadesi kullanılabilmektedir.

Teoride ikisi farklı anlamları ifade etse de uygulamada birbirinin yerine sıklıkla kullanılabilmektedir.

Sesör: Algılayıcı, doğadaki herhangi bir maddeyi, değişikliği algılayıp ona göre sinyal tek (genelde var-yok) üreten cihazlara sensör deniliyor.

Transmitter: Dönüştürücü, doğadaki herhangi bir değişikliği algılayıp ona göre farklı elektriki çıkış sinyalleri üretebilen cihazlara transmitter denir.

Örneğin sensör cisimi görür veya görmez ona göre var-yok (0-1) sinyali üretirken, söylemiş olduğunuz basınç transmitteri ile basıncın 0 ile 1 bar arasındaki değere göre farklı elektrik seviyesinde çıkış verir. Mesela sizin transmitteriniz 4-20mA olsun. 0 barda 4 mA çıkış verirken 0,1-0,2-0,5 bar seviyelerinde atıyorum 6-8-10mA akım verir ve 1 bara ulaştığında 20mA çıkış verir gibi.

Ama başta dediğim gibi uygulama da transmitter için de sensör ifadesi kullanılabilmektedir.
Teşekkürler cevap için ama demek istediğim ikisi set halinde satılıyor bazı yerlerde bunu anlayamadım..

ikisi set halinde satılıyor

Tam anlayamadım ama biraz daha açıklama yapmak gerkirse ışık var mı yok mu bunu algılıyorsa sensör. Ama ışığın şiddetini ölçeklendirip bunu bize veriyorsa transduser deniliyor. Bizim bir ışık sensörümüz olsun 5000 lux değerinde çıkış veriyor. Bu sensörün içerisndeki transduser ışık şiddetini ölçüyor diyelim. Işık şiddetini yavaş yavaş 1000-2000.... gibi artırıyoruz. 5000 e gelene kadar sensörüm çıkış vermez. Ama transduserin algıladığı ışık 5000 lux değerine ulaşınca sensör çıkış verir. Artık ışık şiddeti 5000 in üzerine çıksa da sensör çıkış vermeye devam eder. Sensörle ışık şiddetinin nerelerde olduğunu bilemeyiz. Ama transduser ile bunu 7000, 8000 lux gibi ölçeklendirebiliriz.

Benim bildiğim bu daha farklı bir farkı var mı bilmiyorum. Bilgisi olan başka arkadaşlar varsa daha aydınlatıcı bilgi verebilirler.

Ornek verecek olursa bazı fotoelektrik sensorler karşılıklı yani çift olarak çalışır. Bu sensörlerden biri verici diğeri de alıcıdır. Araya bir cisim girdiğinde ya da girmediginde çıkış verir veya çıkışı keser. Transmitter-recevier sensor diye bundan bahsediliyor olabilir.

Bildiğim kadarıyla sensör fiziksel değişikliği algılayan malzeme. transmitter ise bu sensörü ve elektronik çevirici içeren 4-20ma / 0-10v elektrik işareti üreten malzeme.

Bildiğim kadarıyla sensör fiziksel değişikliği algılayan malzeme. transmitter ise bu sensörü ve elektronik çevirici içeren 4-20ma / 0-10v elektrik işareti üreten malzeme.
Aradığım cevap bu ollabilir teşekkürler. Ama bazıları 4-20mA şeklinde tek satılıyor. Dönüşümü kendi içinde mi sağlıyor bu sensörler?

içinde dönüştürücü olana transmitter diyorlar. 0-20ma veya 0-10 volt veya 0-5v olarakta çıkış verdirilebilir. fakat 4-20 ma gürültüden en az etkilenir.

Pt100 üzerinden örneklersek:

sensorun direnç özelliğini kullarak okuma yapacaksak klasik tip pt100 secmemiz yeterliyken, mesafe yüzünden veya herhangi bi sebeble sıcaklığı 4-20ma üzerinden skala edeceksek transmitterli pt100 secmemiz gerekecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri