Sensör ile elemanları devreye sürme?

bunal55

Üye
Mrblar, sensörler ile kontrol devrelerinde ne gibi işlevler oluyor bilgisi olan varmı? Yani sensör üzerinden röle, kontaktör vb. bobinli elektrik elemanlarını PLC olmadan sürebilirmiyiz...

iyi çalışmalar..

Forumda o kadar usta varken haddim değil ama söyleyeyim.Yanlışım varsa abilerim düzeltir.:)Evet illa plc olacak diye bir kaide yok. Zaten sensörler direk plc ye bağlanmaz röle üzerinden tetiklenir veya kontaktör.
Sensörler genelde çevreden gerekli bilgiyi almak için kullanılır.

Son düzenleme:
Plc ye direk bağlamak için plc nin giriş voltaj değerleri sensörün verdiği voltaj aynı olmasından hariç başka birşey gerekiryor mu?
:) Konu açılmışken sorayım. Mesela bir otomasyon sistemi kuracağız. Sensör ve plc yi npn seçsek ne olur pnp seçsek ne olur. Yani npn neden tercih edilir veya pnp neden tercih edilir.

Plc ye direk bağlamak için plc nin giriş voltaj değerleri sensörün verdiği voltaj aynı olmasından hariç başka birşey gerekiryor mu?
:) Konu açılmışken sorayım. Mesela bir otomasyon sistemi kuracağız. Sensör ve plc yi npn seçsek ne olur pnp seçsek ne olur. Yani npn neden tercih edilir veya pnp neden tercih edilir.

Genç o kadarını biliyorum ben sadece elimde olan bir sensör ile devreye röleyi süremediğim için buraya bu konuyu açtım tamam. Aklıma takıldı sadece 24VDC ise sensörün gücü 24 VDC verdiğinde 24VDC'lik bir bobini tetikletirsin ok. tşk

iyi çalışmalar...

Pardon Ben sadece soruya odaklanıştım. Ona göre cevap verdim.:)
Hayırlı geceler.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri