Sensör çıkışı NC-NO nasıl yapılır?

Sensör ile röle çektirin. Rölenizin kapalı kontağını kullanırsanız sensör gördüğü zaman röle bırakır ve çıkış alırsınız.
Hocam merhaba bunu nasil yaparim? Daha detayli aciklar misiniz? Sensorde 3 tane kablo var. Neyi nereye bağlayacağım?
daha önceden benim başıma gelmişti mekanik sensör kolu kırılınca yapmıştım Ekli dosyayı görüntüle 57987Ekli dosyayı görüntüle 57988Ekli dosyayı görüntüle 57989
Hocam merhaba bunu nasil yaparim? Daha detayli aciklar misiniz? Sensorde 3 tane kablo var. Neyi nereye bağlayacağım?

24 volt bir sensör kullandığınızı farz ederek yazarsak genel olarak kahve +, mavi -, siyah sinyal ucu olur. Rölenizin bobin ucunun birine eksi diğerine de siyah ucu bağlarsanız sensör algılama yaptığında röle enerjilenir ve kontakları konum değiştirir. Normade kapalı kontak uçlarına bağlı olan sizin kullanmak istediğiniz sinyal sensörün algılaması sırasında kesilir. Sensörün algılamadığı durumda sinyal alırsınız.

24 volt bir sensör kullandığınızı farz ederek yazarsak genel olarak kahve +, mavi -, siyah sinyal ucu olur. Rölenizin bobin ucunun birine eksi diğerine de siyah ucu bağlarsanız sensör algılama yaptığında röle enerjilenir ve kontakları konum değiştirir. Normade kapalı kontak uçlarına bağlı olan sizin kullanmak istediğiniz sinyal sensörün algılaması sırasında kesilir. Sensörün algılamadığı durumda sinyal alırsınız.
Çok teşekkür ederim

Diyelimki NC cikisli sensoru bir sekilde NO cikisa cevirdin. Peki bu cikisa ne baglayacaksin?

Eger akim ceken yuk (role, lamba vs) baglamayacak sadece bir cihaza sinyal girmek icin kullanacaksan;

Elindeki sensorun cikisindan 24v hattina mesela 2K7 direnc bagla.
Cikisin artik sensor cikisi ile gnd arasinda olacaktir. Bu durumda sensor bir sey gormezse cikistan 0v, bir sey gorurse 24v alirsin.

Ancak dedigim gibi bu yontemi akim cekmeyecek sinyal uygulamalari icin kullanabilirsin. (PLC yada motor suruculerin opto coupler girisleri gibi)

Diyelimki NC cikisli sensoru bir sekilde NO cikisa cevirdin. Peki bu cikisa ne baglayacaksin?

Eger akim ceken yuk (role, lamba vs) baglamayacak sadece bir cihaza sinyal girmek icin kullanacaksan;

Elindeki sensorun cikisindan 24v hattina mesela 2K7 direnc bagla.
Cikisin artik sensor cikisi ile Gnd arasinda olacaktir. Bu durumda sensor bir sey gormezse cikistan 0v, bir sey gorurse 24v alirsin.

Ancak dedigim gibi bu yontemi akim cekmeyecek sinyal uygulamalari icin kullanabilirsin. (PLC yada motor suruculerin opto coupler girisleri gibi)
O direnc meselesini anlamadim ama kendi yapmak istedigim islemi anladim hepinize teşekkür ederim. Plc ye sinyal gönderecektim

PLC yazilimindan anlamam ama PLC programlarken NC girisi NO giris olarak algilatabilmen lazim. Sadece girisi invert et komutu ekleyeceksin.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri