Sensörlü Robot Kol Projesi

tnfrDNZ

Üye
Merhaba arkadaşlar,
bir robot kolum var hidrolik sistemle çalışan hareketleri joystick aracılığı ile yaptırıyorum ancak bir kamera ile ya da kola başlayacağım bir görüntü aktarıcı ile elde edilen görüntüde seçmiş olduğum noktaya doğru yönelmesini istiyorum.Bu konuda ne tür sensör ve sistemler kullanabilirim.Açıkcası profesyonel destek almak da istiyorum yanlız fiyatları konusunda hiçbir fikrim yok.Teşekkürler.

image process işlemi biraz sıkıntılı.
çok kararlı olması için yüksek çözünürlüklü ccd kamera ve endüstriyel pc + yazılımı gerekir. ayrıca pc ye bğlanan oransal hidrolik valve sürücüsü de gerekecek.

tahminim 3000$ civarı para gidebilir.

image process işlemi biraz sıkıntılı.
çok kararlı olması için yüksek çözünürlüklü ccd kamera ve endüstriyel pc + yazılımı gerekir. ayrıca pc ye bğlanan oransal hidrolik valve sürücüsü de gerekecek.

tahminim 3000$ civarı para gidebilir.
Teşekkür ederim MAIN_LOOP verdiğiniz bilgiler için,
peki bu işlem yerine benim amacım olan
hidrolik kolun tutucu kısmının hedef noktaya kendini otomatik olarak götürmesidir.Bunun için hedef noktayı kendim bir sensör vericisi görevi görecek birşey yerleştirsem ya da renk seçen robotlar gördüm bir renk koysam oraya çok daha basit yoldan halletmiş olabilirmiyim sensör kısmını.Profesyonel destek alabileceğim yerler nerelerdir direk ya da genel bir öneriniz var mı? Teşekkürler.https://www.kontrolkalemi.com/forum/uyeler/main_loop-236723.html

eğer hedef nokta x,y,z ekseni üserinde sürekli değişken koordinatlarda olcaksa yine proportional bir kontrole ihtiyaç var.

image process yapılmasa bile oransal hidrolik valve kontrol kartı veya ünitesi kaçınılmaz. renk sensörü size sadece algıladığı rengin ne olduğunu söyler. robot kolunu hedefe yaklaştırmak için kullanılmaz.bu işi sadece image process ile yapabilirsiniz.

eğer isterseniz ben konuda yardımcı olurum. image process yazılımını yazarım.ccd kamerayı digitale çeviren arayüzü hazır alırız. ve oransal kontrol kartınıda yapıp firmware da yazarım. özelden mesaj atarsanız yardımcı olurum. bana vakit için bilgi verirseniz.

MAIN_LOOP özel mesaj göndermek istedim ama mesaj sayım yetersiz olduğundan gönderemedim. mail adresi paylaşımı yasak mı bilmiyorum ama tanfer[at]tanfer.com mail adresine mail atarsanız ya da özel mesajla iletirseniz iletişime geçmek isterim.Teşekkürler.

bir arkadaşım katıldığı bir projede robot kol yapmıştı ekibiyle..ama sensör yoktu tek fark olarak..1,5 milyarı geçmişti malzeme fiyatı yanlış hatırlamıyorsam..sen sensörlü olacak diyorsun bunun üstüne daha da eklemelisin..

bir arkadaşım katıldığı bir projede robot kol yapmıştı ekibiyle..ama sensör yoktu tek fark olarak..1,5 milyarı geçmişti malzeme fiyatı yanlış hatırlamıyorsam..sen sensörlü olacak diyorsun bunun üstüne daha da eklemelisin..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri