Sensörün çıkışında voltaj var ama besleme yapmıyor

ergn10

Üye
Sayın arkadaşlar iyi akşamlar bugün işyerinde sensör bağlamam gerekti. Şöyle anlatayım: bi kaç çeşit sensörüm kapasitif endüktif pnp npn. kahve ile
+ 24vdc mavi ile - verip besledim siyah uç ile önce alıcıının artı ucunu besledim eksi ucu da bağladım ama olmadı. Yine siyah kablo ile röle besledim röle çekiyor ama çıkışta voltaj var gene yük besleniyor. Yüküm 10-110vdc flaşör lamba anlamadım bilgisi olan var mı. Birde flaşör lambayı direk beslemeye bağlayınca gayet güzel yanıyor. Merhaba teşekkür ederim şimdiden

Ergn10 Merhabalar;
Röle ile sensörün resmini atarsanız daha açıklayıcı olabilir,.

Kolay Gelsin

Role çektiginde flasor lamba uçlarında kaç volt olcuyorsunuz. Direkt beslediginizde kaç volt olcuyorsunuz? .

Sensör çıkış akımı en fazla 100mA dir. Eğer röle daha fazla akım istiyorsa sensör çıkışı kısa devre olur. Röleyi çektiremez.

Ekli dosyalar

• IMG_20181205_102252.jpg
    IMG_20181205_102252.jpg
    165.8 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20181205_102315.jpg
    IMG_20181205_102315.jpg
    247.6 KB · Görüntüleme: 23
Röle bobinine direk olarak 24v verin. Flaşörün yanıp yanmadığını kontrol edin. Eğer yanarsa-ki eminim yanacak- sensörünüz röleyi süremiyor demektir.

Ergn10 Merhabalar;
Sick Marka sensörün 24 vdc besleme ise 1 numaralı ucuna ( 24 v artı) +, 3 numaralı ucuna (24 v eksi) - bağla , sensörün 4 numaralı ucunu rölenin a1 ucuna gir.
Rölenin a2 ucunu 24 volt (-) eksiye bağla böylelikle sensör çıkış verdikçe röle çekecektir.
Flaşör lambanın eksi ucuna eksiyi direk bağla, artı voltajı rölenin com ortak ucuna gir rölenin NO ucundan da flaşör lambanın artısına bağla.Röle çektikçe lambaya artı gelip yakacaktır.

Kolay Gelsin

Son düzenleme:
Ergn10 Merhabalar;
Sick Marka sensörün 24 vdc besleme ise 2 numaralı ucuna ( 24 v artı) +, 3 numaralı ucuna (24 v eksi) - bağla , sensörün 4 numaralı ucunu rölenin a1 ucuna gir.
Rölenin a2 ucunu 24 volt (-) eksiye bağla böylelikle sensör çıkış verdikçe röle çekecektir.
Flaşör lambana eksiyi direk bağla, artı ucu rölenin com ortak ucuna gir rölenin NO ucundan da flaşör lambanın artısına bağla.Röle çektikçe lambaya artı gelip yakacaktır.

Kolay Gelsin
Yanlışınız olmasın. 1(+) 3(-) olmalı. 4 ise çıkış. Sensör üzerinde açıkça belirtilmiş.

Yanlışınız olmasın. 1(+) 3(-) olmalı. 4 ise çıkış. Sensör üzerinde açıkça belirtilmiş.
Bağlantıyı dediğiniz şekilde yaptım sensör çıkış veriyor röleden ses geliyor ama konakları konum değiştirmiyor röleyi değiştirdim aynı. Sadece ibora adlı üyemizin dediği gibi direk röleyi 24 ile enerjilendirip sonucunu paylaşırım teşekküler

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri