senkron-asenkron soruları(yardım)

Tel.Eng.

Üye
arkadaşlar merhaba. elektromekanik dersi alıyorum, bölümümden epey uzak ama en mantıklı seçmeli dersim buydu. fakat hiçbir şey anlamıyorum gerçekten, hoca teorik kısmı verip hiçbir örnek çözmüyor ve afallayıp kalıyoruz. şu sorular için bana bir yol yordam gösterirseniz çok iyi olur, bir şekilde finale hazırlanmam gerekiyor çünkü. şimdiden teşekkürler.

2p=4, 3BG, 380v yıldız bağlı sincap kafesli asenkron motor eşdeğer devre parametreleri verilmiştir. motor s=0.02 kayma değerinde çalışıyor;
a)motor dönüş hızı
b)rotor, stator akımları
c)motor momenti
d)kalkış momenti
ek olarak L eşdeğer devre çizdik ama ona gerek yok. çözümü istemiyorum sadece nasıl çözüme ulaşırım onu istiyorum.

diğer soru;
660V, 50Hz, 3 fazlı yuvarlak rotorlu yıldız bağlı bir senkron motorun stator akımı 50 amp. Rs=0,1ohm Xs=0.5ohm olduğuna göre;
a)cosfi=1 omik
b)cosfi=0.8 endüktif
c)cosfi=0.8 kapasitif çalışma durumları için endüklenen gerilim?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ilk soru için;
manyetik alanın dönüş hızını n=fx60/p............ 50x60/2=1500
motor hızı ise s=(ns-n)/ns.......................... 0.02=(1500-n)/1500=1470
stator akımı p[kw]/(1.73xu)........................... 3x745/(1.73x380)=3.39 A
motor momenti p[kw]/(2xpixn/60)..................3x745/(2x3.14x1470/60)=14.52 Nm
diğer iki değeri bulabilmek için bence daha fazla parametre verilmesi gerekiyor.
cosfi ve motor verimi de verilmemiş,,verilmiş olsa idi gücü bu iki değere bölmem gerekirdi.
ikinci soru;
s=karekök3xuxı.......1.73x660x50=59090A
E=U/karekök3+Ix(cosfi+jsinfi)x(0.1+0.5j)
yıldız bağlı olduğu için hat gerilimini kök3 e bölerek faz gerliminine çevir,,istenen cosfi değerleri için açıları ayrı ayrı hesaplayarak yerlerine koyarsan sonuçları bulursun,,tabi koplex sayıları kullanman gerekiyor kırmızı yazdım oraları..
açıları hesap makinesinden arccosfi ile bulursun bulursun
burda ancak bu kadar anlatabildim kolay gelsin

çok sağol hocam. 1 soru için daha fazla değer demişsin sanıyorum onlar l eşdeğer devre üstünde gösterilenler. onların da nasıl bulunduğunu yazabilirsen hallederim gerisi, çok teşekkür ediyorum.

statorda endüklenen gerilim,,rotor ve statorun r ve x değerleri de gerkiyor,,,,şuda varki ben elk mühendisliğindeyim bu yüzdenhesaplamaları ayrıntılı olarak yapıyoruz soruda verilen değerler bu kadarsa sizin hoca bazı ihmaller yapmış olabilir

hocam şimdi o değerlerin hepsi elimde. elimde bir de Ir formülü var. Ir anladığım kadarıyla rotor akımı, ben rotor akımını formülden bulurum. stator akımını nasıl bulacağım? stator akımı devreden gördüğüm kadarıyla 2ye ayrılır, Ir ve Io olarak. Io'ı bulup toplamak lazım ama Io akımının gittiği yerde, bir direnç ve xm var. nasıl bulacağım orda Io akımını?

ben sana değerleri de vereyim istersen:
Vs:220V
Rs:0.21ohm
Xs=Xr'=0.66ohm
Rr':0.18ohm
Rr'*(1-s)/s var ve bir de Xs Xr arasından olacak şekilde, Rfe=99ohm Xm=49.9 ohm var.

ya ben haberleşmedeyim. öyle zor geliyor ki bu ders bana, seçmeli derslerimde dinamil, statik bir de bu vardı. en mantıklısı bu diye aldım ama epey zorlanıyorum. hiçbir şey anlamadım desem yeridir. bu arada sorulara geçen üstün körü bakmıştım, şimdi çalışıyorum derse. çok iyi anlatmışsın 2. soruyu teşekkürler tekrardan hocam.

Son düzenleme:
In(motor tam yük çalışırken çektiği akım)=s/(1.73x380)
yani motorun şebekeden çektiği akım aynı zamanda stator akımıdır,, ama dikkat et
--eğer motor üçgen bağlı ise stator akımı=şebekeden çekilen akım/1.73---
--yıldız bağlı ise Şebeke akımı stator akımına eşittir----
bunun tam tersi olarak

---üçgen bağlı motorda şebeke gerilimi=stator gerilimi------
---yıldızda şebeke gerilimi/1.73=stator gerilimi-----
yani bu soruda motor yıldız olduğu için Vs/1.73 yapman lazım
Io(boşta çalışma akımı diye geçer)=Ife+Im den oluşur
Ife(demir akımı)=Vs/Rfe,,,Im(mıknatıslanma)=Vs/Xm burdan bulabilirsin,,(burda ufak bi ihmal yapılıyor,,Xs ve Rs ihmal ediliyor)
Rr'*(1-s)/s bu hayali bir direnç. kayma ile orantılı bu direnç makineden alınan gücü veren direnci temsil eder
T eşdeğer devrede ikinci taraf normalde Xs' ve Rs'/s den oluşacaktı bunun yerine Xs' Rs' artı Rs'*(1-s)/s yaparak eşdeğerde paydadaki s den kurtuluyoruz,,bu durumda bu sanki bi trafoymuşta biz çıkışına Rs’/s kadarlık bir yük bağlamışız gibi oluyor,,asenkron motor zaten trafonun hareketli versiyonu
hangi okuldasın bu arada

istanbul teknikteyim abi. ya ders almam gerekti, 4. sınıf seçmelisinden bunu aldım 2. sınıfken, bilmiyorum evvelinde aldığımız dersler bu derse altyapı sağlıyor mu ama keşke bekleseymişim diyorum. hoca anlatıyor ama dediğim gibi uygulama sıfır :D

nette kaynak yok mu bunlarla ilgili acaba?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri