Selenoid Valf Seçim Yardımı

Birde şu şekilde olanlar var. Bunların içinde ısıl genleşmeli bir hareket sistemi var. Bu tip motorlar tam açık konuma yada tam kapalı konuma 10 dakika gibi bir sürede geçer. Bu tip vanaya oventrop vana denir.

oventrop-12.jpg

Bu iki modelinde fiyatları biraz pahalı olabilir. Fiyat konusunda bilgim yok.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ben kendi evimde 4 adet (tamamıda sıvılı , 2 si ECA , 2 si danfos) termostatik vana taktım kombiye en yakın olan guruplara. Ayrıca koridorun mutfağa en uzak nihai noktasına Buderus RC20 oda kontrol cihazı da bağladım . Mantolamalı (il Ankara) 140 m2 net Kullanım alanı olan 5+1 dairemde bu günler de günlük 9-10 m3 tüketiyorum.

Antifiriz benim bildiğim ısı transferini zorlaştırır. Siz nasıl tasarruf yaptınız daha az ısınarak mı?

çoooook basit
suyun kaynama derecesi 95 diyelim yani buharlaşma su en fazla 95 dereceyi üzerinde tutar
bu dedigim 120 derece de ortalama buharlaşır sisteme bunu koyarsanız sistemde dolaşan su daha sıcak olacak bu aradaki fark size hepsi olmasada tasarruf

arkadaş neden siz hep olmaz diyorsunuz anlamıyorum valla
eger kombiniz garanti kapsamından çıktı ise deneyin bakın denedim olmadı dersiniz
garantide iken kombi arıza yaparsa sistemdede bu malzeme varsa hemen servis bu malzeme bozmuş diyecek bilirsiniz
aynı zamanda sistemdeki suyunuz tertemiz kalıyor
ben 4 yıldır kullanıyorum
bu test edilmiş bir iştir

Kardeş kombiler de limit termostatı 85 derece ye ayarlıdır. Siz içine ne koyarsanız koyun sıvının sıcaklığı 85 i geçemez. Ancak belki şunu iddia edebilirsiniz " antifirizin ısıl iletkenliği daha fazla o yüzden kombi ürettiği ısıyı antifirize daha kolay aktarıyor , radyatör de daha çabuk ısıyı transfer ediyor" derseniz ona birşey diyemem. Hoş gerçi , ben taksi şoförlüğü yaparken antifiriz koyduğumda Arabanın harareti suya göre bir miktar fazla olurdu . Ben de bunu antifiriz in ısıl iletkenliğinin daha az olduğuna bağlardım ama teknik olarak antifirizi bu manada bilmiyorum .

HALDUN BEY MERHABALAR
KONUYA COK VAKIF OLMAMAKLA BERABER AYNI PARALEL DUŞUNCELERE FIKIRLERE SAHIP OLDUĞUMUZDAN BENDE BİRŞEYLER PAYLAŞMAK ISTEDIM..
ÖNCELIKLE YOLA CIKIŞ AMACIMIZ OLDUKCA MANTIKLI FAKAT UYGULAMADA MAALESEF BAZI ZORLUKLAR CIKACAK KARŞIMIZA
DIYELİMKI HER ODAYA EL VANA KONULDU.. BUNLARI DEVREYE ALIP DEVREDEN CIKARACAK BİR YAZILIM OLMASI GEREKIYOR. BENIM BİLDİĞİM KADARI ILE BOYLE BİR YAZILIM SOZ KONUSU DEGİL,
BU SORUNU BİR ŞEKİLDE AŞTIĞIMIZDA DA ORTAYA DAHA ONEMI BIR SORUN CIKIYOR..EVDE TUM RADYATORLERE EL VANA TAKILDIĞINDA KONTROL NOKTALRIMIZ DIELIMKI 15 ADET OLSUN.. BU 15 RADYOTURUN 13 U SIZIN SET DEĞERLERİNE ULAŞTIĞINDA VANALARI KAPATACAK DİĞER 2 NOKTAYA SICAK SU AKIŞI SAĞLANACAK..BU ESNADA KOMBİDE BULUNAN POMPA SU AKIŞI 2 PETEĞE YONELDIĞINDEN BENCE ZORLANACAK VEDE COK CABUK OMRUNU TAMAMLAYACAK...
BENCE ISIL TERMOSTATLARI TAKMAK SU ANDA EN MANTIKLISI
BİR DİĞER YOL ISE GAZ ILE ISINMAKDAN VAZ GECİP
SOLAR PIL DESTEKLI ISI POMPASI KULLANMAK ILK YATRIM MALIYETI DUDAK UCUKLATABILIR AMA UZUN VADE DE BENCE SORUNU KOKTEN COZEBILIR..
SEVGİLER SAYGILAR
HAKAN

Bizde işimiz gereği eksi sıcaklıklarda yapılan uygulamalarda ( chiller gruplarında ) mecburen antifiriz kullanıyoruz. Edindiğim bilgiler çerçevesinde sisteme konulan antifirizin sistemde dönen suyun donma ve kaynama sıcaklıklarını değiştirdiği aşikardır. Ayrıca ısı iletim katsayısı sudan daha düşük olduğu için sistemde verim kaybına neden olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 2500 kW soğutma kapasitesine sahip bir chiller gurubunda antifiriz kullandığımızda alabileceğimiz maksimum soğutma efekti 2500 kW olmamaktadır. Düşüş olmaktadır.

Ancak herkesin fikrine saygı duyarım. Sayın CEMİL ÖZTÜRK sizinde fikrinize saygı duyuyorum. Sadece kendi fikrimi ve bildiklerimin bu yönde olduğunu belirtiyorum. Kesin ve kati bir şekilde bu şu şekilde olmaz diye kestirip atmadım hiçbir zaman. Yanlış anlaşılma olmasın.

Saygılarımla..

Bizde işimiz gereği eksi sıcaklıklarda yapılan uygulamalarda ( chiller gruplarında ) mecburen antifiriz kullanıyoruz. Edindiğim bilgiler çerçevesinde sisteme konulan antifirizin sistemde dönen suyun donma ve kaynama sıcaklıklarını değiştirdiği aşikardır. Ayrıca ısı iletim katsayısı sudan daha düşük olduğu için sistemde verim kaybına neden olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 2500 kW soğutma kapasitesine sahip bir chiller gurubunda antifiriz kullandığımızda alabileceğimiz maksimum soğutma efekti 2500 kW olmamaktadır. Düşüş olmaktadır.

Ancak herkesin fikrine saygı duyarım. Sayın CEMİL ÖZTÜRK sizinde fikrinize saygı duyuyorum. Sadece kendi fikrimi ve bildiklerimin bu yönde olduğunu belirtiyorum. Kesin ve kati bir şekilde bu şu şekilde olmaz diye kestirip atmadım hiçbir zaman. Yanlış anlaşılma olmasın.

Saygılarımla..

serkan bey bir firma test yaptı 2 tane aynı metre kare oda aynı marka kombi bütün tesisatların uzunlugu aynı radyötörler aynı yapıldı odalar poliüretan panel ile yapıldı yani herşeyleri aynı
odaların dışarısına 1,5 metre boşluk bırakarak etrafı tekrar panel ile kapatıldı bu 1,5 metrelik boşluklada 10 derece -10 derece gibi sıcaklıklarda şartlandırıldı yani dış ortamı istedigimiz degerlere ayarladık kış şartlarına uydurduk
odanın birine su digerine de karışım koydular
plc sistemi ile harcanan gaz miktarı odaların dereceleri gibi degerler kayıt altına alındı
biz sistemi yaptık ankarada denediler ama yurt dışına götürdüler
yüzde 20 ye yakın fark vardı

bende zamanında evde uyguladım.. dikkat ederseniz yüzde 20 yüzde 30 tasarruf yaptım diye yazmadım
yaptıgımı yazarım.... denemedim ne kadar fark ettigini
bir müşterimiz evinde denedi yüzde 25 e yakın dedi
bende onun için paylaştım
tekrar ediyorum bildigim yaptıgım ve uyguladıgım konularda yazarım
iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.