selenoid tek hareket verme yardım

süvari01

Üye
arkadaşlar bende 1 tonluk eksantrik pres var bunlar pedallı çalışıyor ben bu pedal aparatını söktüm ve bir selenoid bağladım 24 voltluk bunun diğer ucuna ise switch bağladım bir cismi switch değdirdiğim zaman selenoid i aşağı çekiyor bıraktığım zaman eski haline geliyor fakat switche basılı tuttuğum zaman sürekli selenoid çekik halde kalıyor ben buna nasıl tek haraket verebilirim yani switch bastığım zaman selenoid i çekip bırakacak basılı tuttuğum zaman hareket görmeyecek yardımlarınızı bekliyorum

Anlamadım. Tam olarak ne istediğinizi biraz daha açarmısınız.

İstediğin; switch basıldığında (basılı kalmaya devam etse bile ) ayarlanılan bir süre valf e enerji gönderme ise switch ile valf arasına bağlayacağın bir Zaman rölesi ile işini çözebilirsin.

kısaca şöyle söyleyeyim bende tel doğrultma makinası var rulo şeklinde telleri eksantrik presle 1 metre boyunda doğrultup kesiyorum teller motor yardımıyla sürülüyor ve switche değdiği anda selenoidi çekiyor eksantrik devreye giriyor ve teli kesiyor fakat teller bazen switçhe takılı kalıyor ve selenoid çekik kalıyor o yüzden eksantrik durmadan kesme moduna geçiyor bunu nasıl önleyebilirim
yani tel switche değdiği anda tek seferde açıp bırakacak ve basılı kaldığında hiçbir işlem görmeyecek yani akım göndermeyecek böyle bir cihaz varmı acaba

Zaman rölesi kullansan mesela teller swich e takılı kalsa dahi zaman rölesi valfin enerjisini keser.Kumanda devresiyle yapmak istersen belki maliyet artabilir.(mesut arkadaşın yazısını görmeden yazdım.:)özr.

Son düzenleme:
arkadaşlar zaman rölesi tam olarak bu şekilde yapılabilirmi yani switche tel değdiğinde 1 sn veya yarım sn kapalı tut sonra aç veya tam tersi takılı kalırsa akımı kes olabilirmi

birde zaman röleleri çeşitli hangisini kullanmalıyım sizede çok zahmet verdim özür dilerim

arkadaşlar zaman rölesi tam olarak bu şekilde yapılabilirmi yani switche tel değdiğinde 1 sn veya yarım sn kapalı tut sonra aç veya tam tersi takılı kalırsa akımı kes olabilirmi
Evet olabilir.Seninkinde normalde kapalı kontağı kullanırsan olur zaman rölesi enerjilendikten örn 1 sn saonra kontakları konum değişir.

herkeze teşekkürler yardımlarınız için en kısa sürede deneyeceğim:)

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri