selektivite yardım

arkaşlar merhaba,
selektivite konusunda hiç bir kimseden doyurucu bilgi alamadım.bu konuda detaylı teknik bilgiye ihtiyacım var.
kolay gelsin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
selektive seçicilik demektir.Kavram çok geniş.Neyi öğrenmek istiyorsunuz?

selektive seçicilik demektir.Kavram çok geniş.Neyi öğrenmek istiyorsunuz?
alidemir arkadaşım örneğin anapanomdan sonra bir adet tali panom var diyelim.ana panomdaki tmş 100 Amper .tali panomdaki kesici kaç amper olmalıdır.bu konuda sigorta üreticileri ile görüşüyorum herhangi teknik bir hesaplama ve doyurucu bir teknik bilgi alamıyorum.bu konuyu forum da paylaşayım dedim.
kolay gelsin

alidemir arkadaşım örneğin anapanomdan sonra bir adet tali panom var diyelim.ana panomdaki tmş 100 Amper .tali panomdaki kesici kaç amper olmalıdır.bu konuda sigorta üreticileri ile görüşüyorum herhangi teknik bir hesaplama ve doyurucu bir teknik bilgi alamıyorum.bu konuyu forum da paylaşayım dedim.
kolay gelsin

İster şalter isterse sigorta olsun tâli pano girişi ana pano çıkışındakinden küçük veya eşit olur.Özellikle şalterlerde ayar özelliği bulunduğundan aynı kullanılıp ayarı küçük tutmak daha iyi sonuçlar verir.
Tâli panonun küçük veya eşit olmasındaki sebep ana panoya gitmek zorunda kalmamak içindir.Ana panodaki şalter-sigortanınsa zaten kablo kesitine uygun olması gerektiği ortadadır.
Selektive kavramı kaçak akım korumayı da içeriyorsa:
Beslenen besleyenden önce açmalıdır kuralı geçerlidir.Bunun için ana girişe zaman ve miktar yönünden ayarlanabilir şalter veya toroid konulmalıdır.

selektiviteyi tam anlamı ile sağlayabilmek için ana panodan tali panoya kadar kullanılan tüm komponentlerin (şalter, sigorta,kakr vs.) aynı marka olmasına dikkat etmekte yarar var. Biliyorsunuzki ana panodaki şalterler tali panoyu besleyen kabloyu korurlar. Bunun için şalter seçerken mümkün olduğu kadar geniş ayar sahası olan (0,4-1) şalterler seçilmeli ve mümkünse tam yükte akım ölçülerek ayar yapılmalı. kolay gelsin.

selektivitenin amacı, sistemde olışabilecek aşırı akım ve kısa devre hatalarında, sigortaların tasarımcı tarafından belirlenen sıra ile açmasını sağlamaktır. Örneğin bir tali panoda priz linyesinde 16A 3kA bir sigorta var ise, tali panonun ana sigortası en az 20A ve 4,5kA olmalıdır. Çünkü, Linye de oluşabilecek bir aşırı akım veya kısa devre durumunda linye sigortasının açmasını isteriz. Eğer selektif seçim yapmazsak oluşabilecek aşırı akım veya kısa devre hatası sonucunda ana sigorta da devreyi açabilir. Bu durumda bu panodan beslenen tüm hatların enerjisi de kesilecek ve herhangibir sorun olmamasına rağmen diğer kullanıcılar da elektriksiz kalacaktır.

Selektif seçim linyede başlayarak ana panonun giriş sigortasına kadar devam etmelidir.

Mesela evde bir internette download yaparken, anneniz veya eşiniz evi süpürüyor ise ve süpürgede meydana gelen bir arızada evin ana sigortası atıp ve sizin bilgisayarınızın kapanmaması için selektif seçim yapmak lazım. Ya da işi şansa bırakıp böyle bir durumda sadece süpürgeye ait prizin sigortasının atması için dua edebilirsiniz...

selektivitenin amacı, sistemde olışabilecek aşırı akım ve kısa devre hatalarında, sigortaların tasarımcı tarafından belirlenen sıra ile açmasını sağlamaktır. Örneğin bir tali panoda priz linyesinde 16A 3kA bir sigorta var ise, tali panonun ana sigortası en az 20A ve 4,5kA olmalıdır. Çünkü, Linye de oluşabilecek bir aşırı akım veya kısa devre durumunda linye sigortasının açmasını isteriz. Eğer selektif seçim yapmazsak oluşabilecek aşırı akım veya kısa devre hatası sonucunda ana sigorta da devreyi açabilir. Bu durumda bu panodan beslenen tüm hatların enerjisi de kesilecek ve herhangibir sorun olmamasına rağmen diğer kullanıcılar da elektriksiz kalacaktır.

Selektif seçim linyede başlayarak ana panonun giriş sigortasına kadar devam etmelidir.

Mesela evde bir internette download yaparken, anneniz veya eşiniz evi süpürüyor ise ve süpürgede meydana gelen bir arızada evin ana sigortası atıp ve sizin bilgisayarınızın kapanmaması için selektif seçim yapmak lazım. Ya da işi şansa bırakıp böyle bir durumda sadece süpürgeye ait prizin sigortasının atması için dua edebilirsiniz...

Sn. lucarelli;
Termik koruma için söyledikleriniz doğru fakat kısa devre için söylediklerinizde bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum.

Hattın ucuna doğru daha küçük kısa devre kesme kapasiteli şalt malzemeleri kullanılmasının sebebi, hattın ucuna doğru oluşabilecek kısa devre akımlarının daha küçük olmasıdır. Çünkü hattın ucunda, kısa devre akımlarını kıstlayacak olan kablo direnci daha yüksektir. (kaynak ile alıcı arasındaki toplam kablo yolu direnci)

Örneğin;sadece alçak gerilim için düşünürsek, en yüksek kısa devre akımlarının oluşacağı yer trafonun AG boynuzları arası, en küçük kısa devre akımının oluşabileceği yer ise trafoya en uzaktaki beslemenin olduğu yerdir.

Verdiğiniz örnekte Örneğin bir tali panoda priz linyesinde 16A 3kA bir sigorta var ise, tali panonun ana sigortası en az 20A ve 4,5kA olmalıdır. Çünkü, Linye de oluşabilecek bir aşırı akım veya kısa devre durumunda linye sigortasının açmasını isteriz. demişsiniz mesela. Ama burada 4 kA lik bir kısa devre oluşması halinde ana sigorta atacaktır.

Yani kısacası, kısa devre kesme kapasitesi seçimi selektivite ile ilgili değil, maliyet optimizasyonu ile ilgilidir.

Kolay gelsin.

Verdiğiniz örnekte Örneğin bir tali panoda priz linyesinde 16A 3kA bir sigorta var ise, tali panonun ana sigortası en az 20A ve 4,5kA olmalıdır. Çünkü, Linye de oluşabilecek bir aşırı akım veya kısa devre durumunda linye sigortasının açmasını isteriz. demişsiniz mesela. Ama burada 4 kA lik bir kısa devre oluşması halinde ana sigorta atacaktır.

Yani kısacası, kısa devre kesme kapasitesi seçimi selektivite ile ilgili değil, maliyet optimizasyonu ile ilgilidir.

Kolay gelsin.

Sn Ali;

4kA'lık değil de 2kA lık bir kısa devre durumunda eğer pano ana sigortası ile linye sigortası aynı kesme kapasitesinde seçilirse sizce hangisi atar? Ya da verdiğim örnekteki seçim yapılırsa 2kA'lik bir kısa devre'de hangi sigorta atar?

Yapacağımız hesaplara göre linyede oluşabilecek en büyük kısa devre akımına göre linye sigortasının kısa devre kesme kapesitesini belirliyoruz zaten. Dolayısıyla linyede 4kA'lik bir kısa devre akımı olursa bu bizim hesabı yanlış yaptığımız gösterir. Yani kısa devre hesabına göre 4kA'lik bir kısa devre akımının linyede akma ihtimali varsa zaten lkullanacağımız sigorta 4,5kA'lık olmak zorundadır.

Selektivite kesinlikle hem kısa devreye hem de aşırı akıma göre yapılmalıdır.
Kısa devre akımının trafo da en yüksek olmasının sebebi, arada kullanılan tüm kablo, bara, sigorta vb ekipmanların etkisidir.

Sn Ali;

4kA'lık değil de 2kA lık bir kısa devre durumunda eğer pano ana sigortası ile linye sigortası aynı kesme kapasitesinde seçilirse sizce hangisi atar? Ya da verdiğim örnekteki seçim yapılırsa 2kA'lik bir kısa devre'de hangi sigorta atar?

Örneği somutlaştıralım.
Hattın başında 25A 4kA lik bir sigorta, sonunda da 20A lik 3kA lik bir sigorta var. 20A lik sigortadan sonra, 2kA lik bir kısa devre oldu.
Şimdi siz diyorsunuz ki, 20A 3kA lik sigorta önce atar.
Ben de diyorum ki, hangisinin atacağı belli olmaz.

2kA lik akım, 25A lik sigorta için 80In , 20A lik sigorta için ise 100In dir. Bir sigortada 80In ile 100In deki açma süresi farkı ne kadardır siz ce?

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri