Scooter yaparken karşılaştığım sorun

Selam ustalarım. Elimde 12v dc motor, 1 adet batarya ve motor kontrolcüsü ve gaz kelebeği var.
Motoru ve kontrolcüyü bağladığımda herhangi bir sıkıntı yok kontrolcünün kendi potansiyometresinde çok güzel çalışıyor. Yavaşlanması hızlanması çok güzel.
Kontrolcünün potansiyometresini kesip çat pat şekilde gaz kelebeğini bağladığımda motor çalışmıyor.
Gaz kelebeğini denemek için dc motor yerine led taktım bu sefer de kelebek ters çalıştı. Gaz kelebeğine bastıkça ışıklar sönüyordu. Normalde basarken ışığın artması gerekiyor diye düşünüyorum. Sizce nerede hata yaptım? Saygılar

Ekli dosyalar

• IMG_20211010_222602.jpg
    IMG_20211010_222602.jpg
    399.3 KB · Görüntüleme: 29
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selam ustalarım. Elimde 12v dc motor, 1 adet batarya ve motor kontrolcüsü ve gaz kelebeği var.
Motoru ve kontrolcüyü bağladığımda herhangi bir sıkıntı yok kontrolcünün kendi potansiyometresinde çok güzel çalışıyor. Yavaşlanması hızlanması çok güzel.
Kontrolcünün potansiyometresini kesip çat pat şekilde gaz kelebeğini bağladığımda motor çalışmıyor.
Gaz kelebeğini denemek için dc motor yerine led taktım bu sefer de kelebek ters çalıştı. Gaz kelebeğine bastıkça ışıklar sönüyordu. Normalde basarken ışığın artması gerekiyor diye düşünüyorum. Sizce nerede hata yaptım? Saygılar
Led'ler bu tip tuhaflıklar oluyor. Muhtemelen çok düşük dirençten dolayı. Ben de evde dimmer'lı gece lambasına led taktığımda en az ışığı dim en sondayken veriyordu. Az açınca çok yanıyordu falan. Özetle tuhaflıklar oluyordu. Led'leri bu durumda referans almasan iyi olur.

Denedim ustam yarın yine denerim.
Led'ler bu tip tuhaflıklar oluyor. Muhtemelen çok düşük dirençten dolayı. Ben de evde dimmer'lı gece lambasına led taktığımda en az ışığı dim en sondayken veriyordu. Az açınca çok yanıyordu falan. Özetle tuhaflıklar oluyordu. Led'leri bu durumda referans almasan iyi olur.
Ustam ben ledi gaz kelebeğini test etmek için takmıştım. Teşekkürler
kutupları değiştirmeyi denedin mi?
Evet ustam. Yarın yine deneyeceğim

Gaz kelebeği dediğin gaz kolu sanırım onların içerisinde potans yok manyetik alan etkili hall sensör var. Mıknatısın uzaklığına göre beyine 0 ile 5 volt arası sinyal gönderiyor. Ve bu sensörlerinde sanırım iki tipi var biri 0.1.2.3.4.5 olarak, diğeride 5.4.3.2.1.0 olarak çalışıyor. Sendeki gaz kolunda hangisi var bilemiyorum kontrollerini yaparken bunu göz önünde bulundur muhtemelen böyle bir karışıklık var.

Gaz kelebeği dediğin gaz kolu sanırım onların içerisinde potans yok manyetik alan etkili hall sensör var. Mıknatısın uzaklığına göre beyine 0 ile 5 volt arası sinyal gönderiyor. Ve bu sensörlerinde sanırım iki tipi var biri 0.1.2.3.4.5 olarak, diğeride 5.4.3.2.1.0 olarak çalışıyor. Sendeki gaz kolunda hangisi var bilemiyorum kontrollerini yaparken bunu göz önünde bulundur muhtemelen böyle bir karışıklık var.
Usta peki ben bu işten nasıl çıkabilirim. Çok da anlamıyorum bu işlerden

Elinizde ölçü aleti varsa.
1- Kontolörden çıkan Kırmızı ve Siyah kabloların Voltajını ölçünüz.
2- Potansiyometre bağlı iken, potansiyometre en düşük-orta-enyüksek ayarlarında iken Beyaz ve Siyah kablolarındaki gerilmi ölçünüz.
3- Gaz kolu bağlı iken, gaz kolu en düşük-orta-enyüksek ayarlarında iken Beyaz ve Siyah kablolarındaki gerilmi ölçünüz.
Çıkan ölçüm sonuçlarına göre rahatlkla fikir verilebilir.
Aksi halde işi doğrudan tecrübe etmiş kişiler haricinde söylenenler sadece belki şeklindedir.

Elinizde ölçü aleti varsa.
1- Kontolörden çıkan Kırmızı ve Siyah kabloların Voltajını ölçünüz.
2- Potansiyometre bağlı iken, potansiyometre en düşük-orta-enyüksek ayarlarında iken Beyaz ve Siyah kablolarındaki gerilmi ölçiünüz.
3- Gaz kolu bağlı iken, gaz kolu en düşük-orta-enyüksek ayarlarında iken Beyaz ve Siyah kablolarındaki gerilmi ölçünüz.
Çıkan ölçüm sonuçlarına göre rahatlkla fikir verilebilir.
Aksi halde işi doğrudan tecrübe etmiş kişiler haricinde söylenenler sadece belki şeklindedir.
Teşekkürler hocam deneyeceğim

.....Gaz kelebeğini denemek için dc motor yerine led taktım bu sefer de kelebek ters çalıştı. Gaz kelebeğine bastıkça ışıklar sönüyordu. Normalde basarken ışığın artması gerekiyor diye düşünüyorum. Sizce nerede hata yaptım? Saygılar

Motoru suren devre H bridge ise siz de ledleri gelisiguzel yonde bagladiysaniz dediginiz durum olur. Ledlerin uclarini ters cevirdiginizde istediginiz gibi davranacaktir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri