Schneider Servo Sürücü Kullanımı Hakkında Yardım

egxx

Üye
Merhaba

LXM32CD18N4 servo sürücü ye bağlanıp basit bir uygulama yapmam gerek

öncelikle sormak istediğim bazı sorular var

ayar yapmak için araştırma yaparak somove programı ve bağlantı kablosu olarak TCSMCNAM3M002P kullanmak gerektiğini öğrendim

yapmam gereken uygulama motorun 2 sensör arasında veya belirli 2 mesafe boyunca gidip gelmesini sağlamak

bu konu hakkında

1- kullanmam gereken program doğrumudur (SoMove)

2- bağlantı kablosu doğrumudur (TCSMCNAM3M002P)

3- başka hiçbir program veya bilgi gerektirmeden sadece yukarıda belirttiğim programla bahsettiğim uygulamayı yapabilirmiyim

örnek uygulama veya dökümanı olan varsa ve paylaşırsa çok yardımcı olmuş olursunuz

bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
ilk iki şık için cevap vereyim baştan basit bir uygulama demişsin program ücretsiz olarak indirilebiliyor ve online olarak ücretsiz actif ediliyor ancak kablonun orjinali lazım onunda fiyatı 150 tl civarında diye biliyorum tanıdığın birinde varsa denemek için ödünç alabilirsin kolay gelsin...
edit senin için kontrol ettim somove görüyor resimde görüldüğü gibi

27102014006.jpg

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim kabloyu temin etmeye çalışırım peki istediğim uygulamayı sadece bu programı kullanarak yapabilirmiyim

seni yanlış yönlendirmek istemem ama daha iyi programdan anlayan varsa cevaplasın çünkü program sadece pcden invertörü kontrol etmek start stop vermek ve parametre yedeklemeye yarıyor ben şahsen servo invertörlerde hiç denemedim ama anladığım kadarıyla sana sissemi kontrol edecek bir kumanda devresi lazım yani start stop butonları röleler falan ...çünkü programdan sadece manuel olarak start stop ileri geri yapılabiliyor..

Haklısınız tam dediğiniz gibi sistemi start stop yapıp ileri geri hareket ettirmem lazım sadece ilk defa bu modeli kullandığım için tam bir bilgi bulamadım araştırırken

Merhaba

LXM32CD18N4 servo sürücü ye bağlanıp basit bir uygulama yapmam gerek

öncelikle sormak istediğim bazı sorular var

ayar yapmak için araştırma yaparak somove programı ve bağlantı kablosu olarak TCSMCNAM3M002P kullanmak gerektiğini öğrendim

yapmam gereken uygulama motorun 2 sensör arasında veya belirli 2 mesafe boyunca gidip gelmesini sağlamak

bu konu hakkında

1- kullanmam gereken program doğrumudur (SoMove)

Doğrudur.

2- bağlantı kablosu doğrumudur (TCSMCNAM3M002P)

Doğrudur.

3- başka hiçbir program veya bilgi gerektirmeden sadece yukarıda belirttiğim programla bahsettiğim uygulamayı yapabilirmiyim

Yapabilirsiniz. Motion Table kullanacaksınız.

örnek uygulama veya dökümanı olan varsa ve paylaşırsa çok yardımcı olmuş olursunuz

bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

cevabınız için teşekkür ediyorum bahsettiğim sürücü de motion sequence sekmesi çıkmıyor MD sürücü yü seçtiğimde çıkıyor zannedersem bendeki sürücünün özelliği yok yada ben bulamadım. Motion sequence olmazsa benim kullandığum sürücünün özelliği yoksa inputları kullanarak yapılabilir mi örneğin jog modunda inputları kullanarak yapmak mümkünmüdür

Evet haklısınız. Ben kullandığınız sürücünün koduna dikkat etmedim. Sizin sürücünüz Compact serisinden bir sürücü ve MDI özelliği yok. MDI için Lexium Modular serisinden bir sürücü olmalıydı. Jog modunu iki şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi Step modu ve Continuous Jog modu. Step modunda Jog Pozitif girişine darbe uyguladığınızda belirlediğiniz pozisyon kadar motor pozitif yönde dönerek duracaktır. Örneğin Jog stepi SoMove ile 5000 Usr (Mm ya da Açı) olarak ayarlandı ise Motor + 5000 Usr dönerek duracaktır. Jog negatif içinde tam tersi. Continuous modda Jog girişlerine sinyal geldiği sürece motor dönecektir. Örneğin Pozitif girişe sinyal geldiğinde motor pozitif yönde negatif girişe sinyal verdiğinizde negatif yönde dönecektir. Sinyal 0 a düştüğünde motor deceleration parametresine göre duracaktır.

Farklı alternatif olarak PLC ile kontrol edebilirsiniz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok yararlı oldu benim için henüz bağlantı kablosu gelmedi geldiği gibi ayarlarını yapıp bir deneme yaparak sonucu görmüş olucam peki jog modunda torkunu veya gücünü kendisi mi ayarlıyor zorlanmasına göre , benim 60kg lık bir yükü çekmem gerekiyor. Kablo geldiği zaman ilk olarak easy tunnig yapıp daha sonra sürücüyü jog modunda başlayacak şekilde ayarlayıp jog ayarlarını ve input output ayarlarını yapmam yeterli olacakmıdır. Yoksa başka ayarlarda yapmam gerekecekmi. Bu arada dediğiniz gibi PLC ile kontrol etmek için gerekli input output bağlantılarını yaptım kablo geldiğinde somove ile ayar yapıp denemeye başlarım.

merhaba kablo geldi ve deneme yapmaya başladım genel olarak sistem git gel yapıyor fakat bana hızı biraz düşük gibi geldi jog hızını ayarladım aslında ama yinede bir sormak istedim gönderdiğim ayar dosyasına bakıp beni yönlendirmeniz mümkünmüdür eksik yaptığım yada yapmadığım bir yer varmı acaba daha hızlı çalışsa iyi olur benim için

Ekli dosyalar

• SCHNEIDER_SOMOVE_US_2014_11_03.zip
    44 KB · Görüntüleme: 47

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri