Schaub Lorenz TV görüntü gitti ses kesik kesik geliyor

schaub lorenz 70 ekran 2802Tsunset televizyon izlerken görüntü gitti sadece cıyırtı ve renklenmeler oldu renklenme yok oldu görüntü şuan hiç yyok, cıyırtı distorsiyon şeklinde sürekli devam ediyor, tv den ses geliyor 2-3 sn devam ediyor susuyor cıyırtı sürekli devam ediyor ötüyor hoparlörden gelmiyor, tüpün göbeğine giden kalın bir kablonun ana kartta çıktığı yer var, büyükçe kondansatör ebatında parça ses buradan geliyor tahmin ediyorum, ayrıca bu parçanın yanında transistör veya entegre var soğutucuya bağlı epeyce ısınıyor,
yardımlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim

entegre ve Kodsansatörleri Değşin Sonra Tüpün Arkasındaki Karta Kompile Lehim geç.Sonrada PTC Yİ DEĞİŞTİRİN SORUN ÇÖZÜLÜR.

entegre ve Kodsansatörleri Değşin Sonra Tüpün Arkasındaki Karta Kompile Lehim geç.Sonrada PTC Yİ DEĞİŞTİRİN SORUN ÇÖZÜLÜR.

tavsiye için teşekkürler, lehimleri tazeledim zaten. değiştirmişken tüpü de değiştireyim tam olsun.:)

ses yüksek gerilim trafosundan geliyor muhtemelen ayrıca bu trafonun civarındaki c5296 transistörü el yakacak kadar ısınıyor, sesin kesik kesik gelmesi eht den gelen ses transistörün aşırı ısınması nedendir acaba*

c5296 transistörü ısınırsada cok aşırı oda sorun cıkarır.Onu Değiştirmek Gerekiyor.

tavsiye için teşekkürler, lehimleri tazeledim zaten. değiştirmişken tüpü de değiştireyim tam olsun.:)

ses yüksek gerilim trafosundan geliyor muhtemelen ayrıca bu trafonun civarındaki c5296 transistörü el yakacak kadar ısınıyor, sesin kesik kesik gelmesi eht den gelen ses transistörün aşırı ısınması nedendir acaba*

merhaba arkadaşım.öncelikle horizontal transistörünün ısınması horizontal osilatör frekansının kayık veya bozuk çıkmasından kaynaklanabilir.hor.osilatör devresinde bulunan yüksek voltajlı seramik kondansatörleri ölçmeden değiştirmelisin.devreye bağlı hızlı diotlar vs. kontrol etmelisin.ayrıca hor.devreye bağlı çalışan est-west devreside aynı arızaya sebebiyet verebilir.konuya hakim değil isen bir tamirciden yardım almanda fayda var.illa ugraşıp yapıcam diyorsan yardımcı olmaya çalışalım.kolay gelsin.son bir not ayarıntı vermemişsin,bahsettiğin cayırtı esnasında ekranda parazit veya çizgilenme oluyormu?

merhaba arkadaşım.öncelikle horizontal transistörünün ısınması horizontal osilatör frekansının kayık veya bozuk çıkmasından kaynaklanabilir.hor.osilatör devresinde bulunan yüksek voltajlı seramik kondansatörleri ölçmeden değiştirmelisin.devreye bağlı hızlı diotlar vs. kontrol etmelisin.ayrıca hor.devreye bağlı çalışan est-west devreside aynı arızaya sebebiyet verebilir.konuya hakim değil isen bir tamirciden yardım almanda fayda var.illa ugraşıp yapıcam diyorsan yardımcı olmaya çalışalım.kolay gelsin.son bir not ayarıntı vermemişsin,bahsettiğin cayırtı esnasında ekranda parazit veya çizgilenme oluyormu?

merhaba,
tv yi seyrederken birden görüntü gitti karışık renklenmeler oldu cayırtı diyebileceğim ses başladı,
şuan sadece cayırtı var cığrtı gibi enteresan kulak tırmalayıcı bir ses,
ayrıca tv nin yayın sesi geliyor kesik kesik yani tv de ses var görüntü yok diyebilirim,
ekranda şuan hiç bir görüntü yok ne çizgi ne parazit kapalıymış gibi.
ses bir kesiliyor bir geliyor (yayın sesi) arada 10-15 sn devam ediyor susuyor devam ediyor,
tv konusuna hakim değilim fakat elektronikten anlarım, multimetrem havyam mevcut,
tv ağır ve büyük merkeze epey uzağım tamirciye gidebilme durumum yok.
öyle yada böyle kendim uğraşacağım. zamanım bol,
cevap ve yardım için teşekkür ederim.

merhaba,
tv yi seyrederken birden görüntü gitti karışık renklenmeler oldu cayırtı diyebileceğim ses başladı,
şuan sadece cayırtı var cığrtı gibi enteresan kulak tırmalayıcı bir ses,
ayrıca tv nin yayın sesi geliyor kesik kesik yani tv de ses var görüntü yok diyebilirim,
ekranda şuan hiç bir görüntü yok ne çizgi ne parazit kapalıymış gibi.
ses bir kesiliyor bir geliyor (yayın sesi) arada 10-15 sn devam ediyor susuyor devam ediyor,
tv konusuna hakim değilim fakat elektronikten anlarım, multimetrem havyam mevcut,
tv ağır ve büyük merkeze epey uzağım tamirciye gidebilme durumum yok.
öyle yada böyle kendim uğraşacağım. zamanım bol,
cevap ve yardım için teşekkür ederim.

merhaba;
Açıkladığınız arıza şekline göre TV nizde muhtemelen EHT trafo veya CRT (resim tüpü) arızası var,bu modellerde sıkça karşılaşılıyor.Öncelikle,aşırı ısındığını yazdığınız Horz.TR.söküp cihazı öyle açın ve + B voltajını ölçün +145 civarında olması lazım(söktüğünüz TR.ün C ucundan ölçebilirsiniz).Bu voltaj normal ise EHT trafo üzerindeki kodlara uygun olarak veya trafoyu söküp aynısından alarak denemenizi öneririm,kolay gelsin.

bahsettiğiniz şikayet eht trafosundan yüksek gerilim atlamasına benziyor.trafonuz içinden yada ,resim tüpüne bağlandığı noktadan da yüksek gerilim kaçırabilir.tv nin arka kapagı açık iken sesin kaynagını bulmaya çalışın.tüpün üzerinde nemlenme veya rutubet belirtisi varsa temizleyin.yoksa arkadaşların dediği gibi eht trafosu arızalı olabilir.değiştirmeniz gerekecektir.

merhaba;
Açıkladığınız arıza şekline göre TV nizde muhtemelen EHT trafo veya CRT (resim tüpü) arızası var,bu modellerde sıkça karşılaşılıyor.Öncelikle,aşırı ısındığını yazdığınız Horz.TR.söküp cihazı öyle açın ve + B voltajını ölçün +145 civarında olması lazım(söktüğünüz TR.ün C ucundan ölçebilirsiniz).Bu voltaj normal ise EHT trafo üzerindeki kodlara uygun olarak veya trafoyu söküp aynısından alarak denemenizi öneririm,kolay gelsin.

merhaba,
trafodan voltaj çıkmıyor ölçtüm şuan,
ayrıca vantuzu sökerken deşarj etmeyi dememiştim yine voltaj yoktu,
crt arızası varsa sanırım tv hurda oldu,
aynı şekilde eht fiyatlarına baktım 50 lira,
eğer transistör diyot kondansatör vb. arızası değilse muhtemelen öyle. tamir etmeye değmeyeceğini düşünüyorum tamirci masrafıda 100 lira tutar gibime geliyor,
yardım için teşekkür ederim.

bahsettiğiniz şikayet eht trafosundan yüksek gerilim atlamasına benziyor.trafonuz içinden yada ,resim tüpüne bağlandığı noktadan da yüksek gerilim kaçırabilir.tv nin arka kapagı açık iken sesin kaynagını bulmaya çalışın.tüpün üzerinde nemlenme veya rutubet belirtisi varsa temizleyin.yoksa arkadaşların dediği gibi eht trafosu arızalı olabilir.değiştirmeniz gerekecektir.

merhaba,
tv de nem hiç yoktu,
tozlanma vardı ilk önce gayet güzelce tüm tozu aldım tüp kısmından veya trafodan atlama ateşleme vb. hiç olmadı,
sürekli ses yapıyor ve tv nin sesi geliyor,
muhtemelen tamir için 2006 ocakta almıştım televizyonu 1 kere arıza yapmıştı garanti süresinde saptırma bobini diye hatırlıyorum,
6 sene miadını doldurmuştur diyebilir miyiz,
görüntüsü de çok iyiydi ama tamiri astarı yüzünü geçecek gibi.

merhaba,
trafodan voltaj çıkmıyor ölçtüm şuan,
ayrıca vantuzu sökerken deşarj etmeyi dememiştim yine voltaj yoktu,
crt arızası varsa sanırım tv hurda oldu,
aynı şekilde eht fiyatlarına baktım 50 lira,
eğer transistör diyot kondansatör vb. arızası değilse muhtemelen öyle. tamir etmeye değmeyeceğini düşünüyorum tamirci masrafıda 100 lira tutar gibime geliyor,

merhaba,
tv de nem hiç yoktu,
tozlanma vardı ilk önce gayet güzelce tüm tozu aldım tüp kısmından veya trafodan atlama ateşleme vb. hiç olmadı,
sürekli ses yapıyor ve tv nin sesi geliyor,
muhtemelen tamir için 2006 ocakta almıştım televizyonu 1 kere arıza yapmıştı garanti süresinde saptırma bobini diye hatırlıyorum,
6 sene miadını doldurmuştur diyebilir miyiz,
görüntüsü de çok iyiydi ama tamiri astarı yüzünü geçecek gibi.

ben de 1997 de aldığım 70 ekran telefunken'i hala kullanıyorum mis gibi de görüntüsü var.kaç kere bozuldu,her seferinde tamir ettim.her bozulduğunda, elimizden geldiğince uğraşıp tamir etmeye çalışıcaz.bu tüm elektronik ve beyaz eşyalar için de geçerli.ben anlamadığım halde kombimi ve çamaşır makinemi sora sora kaç kere tamir etmişimdir.sizin tv 6 senelikmiş bence bir 6 sene daha gider,eğer tüp arızası değilse.kaldı ki ben tüp arızası oldugunu düşünmüyorum.uğraşmaya devam edin.eskisi olmayanın yenisi olmaz demiş atalarımız.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri