Scada mı? Simotion scout mu?

srdrrr

Üye
Herkese slm arkadaşlar şu an 3. sınıf öğrencisiyim.Tez için önümde 2 tane konu var biri Scada diğeri smotion scout.s7-200 temelim var ancak s7300 üzerinde fazla çalışamadım.Sizce hem kendimi geliştirmem hemde okul sonrası işime yaraması açısından hangisini seçmeliyim.

Tabiki ikiside üzerinde fazlasıyla çalışılmaya değer konular ancak birini seçmem ve diğerini sonraya bırakmam gerekiyor.Siz olsanız ne yapardınız.Görüşlerini merakla bekliyorum.Şimdiden teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Simotion Scout "biraz" daha fazla terleteceğinden benim önerim bu olur.

Simotion scout derken kastın nedir? Scout bir mühendislik programıdır ve simotion serisini programlamanın yanı sıra bir çok siemens sürücüsünü devreye alırken de kullanılır. Diğer bir deyişle starter yazılımına simotion programlama araçlarının eklenmiş hali gibi düşünülebilir. O yüzden scout öğreneceğim dersen sürücü bilginin de yüksek düzeyde olması gerekir ya da bu bilgi birikimi edinilmelidir.

Simotion scout derken kastın nedir? Scout bir mühendislik programıdır ve simotion serisini programlamanın yanı sıra bir çok siemens sürücüsünü devreye alırken de kullanılır. Diğer bir deyişle starter yazılımına simotion programlama araçlarının eklenmiş hali gibi düşünülebilir. O yüzden scout öğreneceğim dersen sürücü bilginin de yüksek düzeyde olması gerekir ya da bu bilgi birikimi edinilmelidir.

Anlıyorum tabii bir altyapı gerekli ve bende kısmen mevcut ancak benim simotion-scada ikileminde kalmamın sebebleri; mezun olduktan sonra bu işi yapabilmek ve tabiri caizse bu işten para kazanabilmek.

Bu yüzden scada mı? simotion scout mu? Siz olsanız hangisinden başlardınız?

simotion scout progrmaını kullanan biri olarak kesinlikle tavsiye ediyorum.ileride işine cok yarıyacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri