Scada Hakkında Teknik Bilgi

ya arkadaşlar vijeo citec'i bir türlü kuramadım kafayı yicem,,, kurabilen var mı acaba aranızda, bilgisayar gereksinimlerim uyuyor fakat olmuyor,,,

teşekkürler...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
günümüzde dokunmatik ekranların gelişimiyle paralel firmaların ürettiği çok çeşitli hmı ekranlar mevcut bu ekranlarla yapılabilecek programlamalar ile scada programlama gittikçe birbirirne yakınlaşmıyormu .Yani neredeyse aynı işi yapmıyorlarmı

Güzel bir SCADA eğitim seti. Lakin güncel olanı yokmu?

scada profesyonel sekıllde ogrenılmesı gereken bı konu kesınlıkle :)

elektrik dağıtım sektöründe otomasyon bu konu hakkında faydalı olbilecek döküman aryorum.
bu konuyla alkalı yapılmış projeler yada dökümanlar arıyorum .
bu konu hakkında bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

günümüzde dokunmatik ekranların gelişimiyle paralel firmaların ürettiği çok çeşitli hmı ekranlar mevcut bu ekranlarla yapılabilecek programlamalar ile scada programlama gittikçe birbirirne yakınlaşmıyormu .Yani neredeyse aynı işi yapmıyorlarmı

HMI ekranlar aslında operatörler yani teknikerler için. HMI panelle çok şey yüklemeye çalışıp yavaşlamasını sağlıyorlar. Normalede bu paneller teknikerin acil müdahale etmesi gereken hemen işi anlamasını sağlayacak şekilde yapılandırılmalı. Oysa scada'da iş daha profosyonelce. Herşeyi izlemeli alarmları vermeli raporlamalı bir hata olduğunda görmeli. Amacını aşan kullanımlar artarsa scada ile HMI'lar birbirine yaklaşır ama hiç bir zaman HMI bir Scadanın yerini tutamaz en basitinden hızı yetmez.

HMI ekranlar aslında operatörler yani teknikerler için. HMI panelle çok şey yüklemeye çalışıp yavaşlamasını sağlıyorlar. Normalede bu paneller teknikerin acil müdahale etmesi gereken hemen işi anlamasını sağlayacak şekilde yapılandırılmalı. Oysa scada'da iş daha profosyonelce. Herşeyi izlemeli alarmları vermeli raporlamalı bir hata olduğunda görmeli. Amacını aşan kullanımlar artarsa scada ile HMI'lar birbirine yaklaşır ama hiç bir zaman HMI bir Scadanın yerini tutamaz en basitinden hızı yetmez.

söylediğine katılmıyorum staj yaptığım çoğu büyük firma HMI kullanıyorlar bütün olan sistemi parçalara bölüp her parçadan sorumlu teknikerler yerleştiriyorlar hem parçaların denetimi daha kolay oluyor hemde daha hızlı diye düşünüyorum tabi bu benim görüşüm :)

Scada gelişen teknolojiye yön veren bir buluş bence geleceğin aygıtı olacak

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri