Scada Üzerinden Analog Veri Kaydı

hkn_blt

Üye
Merhabalar size bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim. Scada da bir veriyi kayıt altına almak istiyoruz diyelim misal debi metreden geçen su miktarı olsun. Debimetreden gelen analog veriyi plc ile okuyoruz. Atıyorum 1 ay içinde nekadar su harçanmış bunu scada da görmek istiyoruz. Harcanan su miktarını nasıl hesaplamamız gerek. Sonuçta gelen veri anlık. Bir timer belirleyip bu timer süresince toplamamı yapmamız lazım? Prosesde böyle verileri nasıl işliyorsunuz mantık nedir ? Yardımcı olurmusunuz

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
İlk olarak veri kaynağına ihtiyacınız olacak yani elinizdeki debi metreden bu verinin alınabilmesi gerekli.
Örnek 0..10V veya 0..20mA bir analog çıkışı olsun, bu çıkışı uygun bir elektronik cihazla okunması/işlenmesi gerekli.

Okunan/işlenen bu verinin PC ortamına aktarılabilir olması gerekli hali ile analog cihazın bir haberleşme alt yapısına ihtiyacı olacaktır. Örnek modbus gibi.

PC/HMI tarafında ise bu veriyi okuyacak ve bir disk alanına kayıt edebilecek bir yazılıma ihtiyacı vardır bunu bir yazılım almak sureti ile gerçekleştirebilirsiniz. Bir çok scada olduğu için isim vermiyorum siz internetten çeşitli yazılımlar bulabilirsiniz.

Alacağınız yazılımın kapasitesi ihtiyacınız ile doğru orantılı olmasın dikkat ediniz az bir veri işlenmesi gerekli ise ona uygun yazılım alın.

Yazılım geliştirme ile ilgili bilginiz varsa siz de kendiniz bazı geliştirmeler de yapabilirsiniz.
C#,Java ,Free Pascal gibi.

Kısaca bu şekilde

İlk olarak veri kaynağına ihtiyacınız olacak yani elinizdeki debi metreden bu verinin alınabilmesi gerekli.
Örnek 0..10V veya 0..20mA bir analog çıkışı olsun, bu çıkışı uygun bir elektronik cihazla okunması/işlenmesi gerekli.

Okunan/işlenen bu verinin PC ortamına aktarılabilir olması gerekli hali ile analog cihazın bir haberleşme alt yapısına ihtiyacı olacaktır. Örnek modbus gibi.

PC/HMI tarafında ise bu veriyi okuyacak ve bir disk alanına kayıt edebilecek bir yazılıma ihtiyacı vardır bunu bir yazılım almak sureti ile gerçekleştirebilirsiniz. Bir çok scada olduğu için isim vermiyorum siz internetten çeşitli yazılımlar bulabilirsiniz.

Alacağınız yazılımın kapasitesi ihtiyacınız ile doğru orantılı olmasın dikkat ediniz az bir veri işlenmesi gerekli ise ona uygun yazılım alın.

Yazılım geliştirme ile ilgili bilginiz varsa siz de kendiniz bazı geliştirmeler de yapabilirsiniz.
C#,Java ,Free Pascal gibi.

Kısaca bu şekilde
Adam Un, tuz, şeker var Helva nasıl yapılır diye sormuş... Siz Un, tuz, şeker almalısın demişsiniz.
Sn. hkn_blt bildiğim kadarıyla Debimetrelerde total geçen miktarı veren modeller var. Aksi durumda pek sağlıklı sonuç alınabileceğini sanmıyorum. Geçen miktar sabit olsa olurdu ama, aksi halde hangi periyotta değiştiğini önceden bilemeyeceğimize göre zor.
Ama illa öyle bir uygulama yapılacaksa geçen miktar belli bir oranda değiştiğinde süreyi başa al şeklinde timer ile belki yapılabilir. Artık Ne kadar işe yararsa...

syn tr_escape beni yanlış anlamış :)
Ertek68 yorum için teşekkürler. Hali hazırda bahsettiğiniz tarz debimetrelerin olduğunnu biliyorum. Sonuçta onlarda bir matematiksel işlem ile bunu yapıyorlar ben işin o tarafındayım mantığı nedir? Sorun burda anlık olarak değişmesi evet ama çıkan sonucu minimize nasıl yaparım o tarafından bakıyorum olaya.

@hkn_blt ustam daha önce böyle bir uygulama yapmamış olsamda mantıken düşününce ( yanlışda düşünüyor olabilirim) debimetreden gelen değeri takip etmekten başka çareniz yok gelen veri nekadar süreyle hangi değer gelmiş skalandırarak bir array dizisi oluşturarak bunları toplamak gibi geliyor bana burada karar vermeniz gereken şey değişen verilerin değişme aralığına karar vermek olacak nekadar hassas yapayım derseniz diziniz o kadar uzun olur.

Anlık olarak okunan debi miktarının zamana göre grafiği var ya, o eğrinin altında kalan alan size toplam akan suyu verir. Calculus alanlar iyi bilir, o alan da o eğrinin integraline karşılık gelir :)

Bir sayı dizisinin integrali nasıl alınır? Her bir sayı bir dikdörtgen olarak düşünülür, alan hesaplanır ve kümülatif toplama ilave edilir:

SingleDataSeriesExample_01.png

Eğer daha yüksek doğruluk istiyorsanız. dikdörtgen yaklaşımı yerine trapez yaklaşımını tercih edebilirsiniz. Bu durumda her bir trapezin alanını hesplıyorsunuz ve kümülatif toplama ilave ediyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri