Sayaçlarda Ortak Nötr

Arkadaşlar ilk defa bir soru soracağım.Hatam olursa kusura bakmayın. Sorum; şimdi üç tane monofaze analog sayaç düşünün.Sayaçların ismi sırasıyla A-B-C olsun.R fazını A sayacına,S fazını B sayacına,T fazınıda C sayacına bağlayalım,bu sayaçlardan aldığımız çıkışlarıda dağıtım tablosundan 3 aboneye gönderelim.Nötr hattınada gelince; Nötrü ilk olarak A sayacına giriş yapalım,ondan aldığımız çıkışıda hiçbiryere götürmeden, B sayacının nötr girişine takalım. B sayacının nötr çıkışından aldığımız kabloyuda yine hiçbiryere götürmeden C sayacının nötr girişine takalım.C sayacının nötr çıkışınıda dağıtım tablosundan 3 aboneye teker teker dağıttım diyelim. Sizce bu abonelerin kullandıkları elektrik diğer aboneleri etkiler mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın yörükoğlu sayaçlar üzerindeki nötr giriş çıkışları zaten birbirleriyle köprülüdür. ayrıca sayaç okumayı faz giriş çıkışından okur.sizin bahsetttiğiniz sadece nötrü dolaştırmak olur. yine herkes kullandığını öder.etkileşim olmaz. nötr zaten ortak uçtur.sayaca girmemizin sebebi sayacın çalışması içindir. nötrü sayaca girmezsek sayaç dönmez. ama enerjiyi alırız. buda kaçak kullanıma girer.nötrü faz girişine fazı nötr girişine girersek sayaç yine döner.ama bu şekildeki bağlantılar kaçak kullanımı önlemek için yasaklanmıştır.selam.

Cevaplarınız için teşekkür ederim sayın Rezistans. Sayaçların dışarı alınması işlemi vardı,dağıtım tablosuda üçüncü kattaydı.Ayrı ayrı 3 tane 2*6 antigron kullanmak yerine,sadece bir tane 4*6 antigron kullanmaktı gayem. Elimde eskiden kalan boşta 2 tane sayaç vardı Sorduğum şekil denedim. 2,5 kw yük altında biri 6 saniyede bir tur atarken,diğeri 11 saniye gibi sürede turunu tamamlıyordu. Teoride benim içinde sorun yoktu ama pratikde böyle birsonuçla karşılaşınca sorayım demiştim. Demek ki sayaçlarda bir hata var. :) Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

ayrı ayrı kullanmanda yarar var. elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre sayaç çıkışları ayrı olmak zorunda. 3 fazlı beslemeliyse nötrü sağlam bağla.kolay gelsin. selam.

Cevaplarınız için teşekkür ederim sayın Rezistans. Sayaçların dışarı alınması işlemi vardı,dağıtım tablosuda üçüncü kattaydı.Ayrı ayrı 3 tane 2*6 antigron kullanmak yerine,sadece bir tane 4*6 antigron kullanmaktı gayem. Elimde eskiden kalan boşta 2 tane sayaç vardı Sorduğum şekil denedim. 2,5 kw yük altında biri 6 saniyede bir tur atarken,diğeri 11 saniye gibi sürede turunu tamamlıyordu. Teoride benim içinde sorun yoktu ama pratikde böyle birsonuçla karşılaşınca sorayım demiştim. Demek ki sayaçlarda bir hata var. :) Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

sayaçlar bir diğerinden farklı marka ise dediğiniz normal çalışmada mümkündür..Her sayacın tur/kw sayısı yani kaç turda bir kw kullanım yazacağı farklıdır..( örneğin biri mke sayaç diğeri esem sayaç gibi ise...)

daireler giden nötr hattı hemen saatlerden gidiyosa eğer yükü kaldırmaz o kablolar. yanma ihtimali var.

nötr için kullandığın kablonun kesiti çekilen akımı kaldırmayabilir...ama sayaç döner kullanılan kw saatten okunur...Diger abonelerin kullandıgı elektrik diger aboneleri etkilemez..herkes kullandıgını öder...

senin bu dediğin 3 katlı 3 aboneli dairenin sayaç panosu bağlantısının aynısı sadece nötrler sayaçtan çıkıp sayaca değil herbir sayaç için nötr hattından alınarak yapılır..

Bir 4*6 antigron bir de 2*6 antigron kullanıldı ve tesisat tamamlandı. Nötrü de,kablo sayısından anlaşılacağı üzere panoda sayaçlara ve abonelere ayrı ayrı gönderildi. Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.

elektrik sarfiyatı sayaç çalışması bakımından etkilemez ancak tel kesiti sürekli düştüğünden yangına sebep olabilir..normal bağlantı standartlarına göre ve doğru olanda odur pano içinde topraklama ve nötr baraları bulunmalı ve ana topraklama ve nötr kabloları önce baralara bağlanmalıdır.baralardan sayaçlara ayrı kablo sayaçlardan abonelere ayrı kablo kullanmalısın...

yörükoğlu şimdi iyi dinle senin bu yaptığın bağlantı farklı 3 adet sayacı yıldız bağlamadır aman ha dikkat et A sayacının sigortası atarsa B ve C sayacına bağlı dairelerdeki cihazların hepsi 2 faza yani 380 volt düşer buda cihazların yanmasına seninde işinden olamana sebebiyet verir kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri