sayaç topraklaması ve daire topraklaması

yawuz58

Üye
merhaba ustalar benim bir iki sıkıntım var yardımcı olursanız sevinirim
daireme toprak hattı çektim bina girişine sayaç panolarına bağladım bağladığım toprak hattında sayaç topraklamasıda bağlıydı evde otururken bir baktım dolap çalıştığı anda elektirkler düştü lambalar daha sönük yanmaya başladı dolap durduğunda lambalar normal yanmaya başladı bunun sebebi nedir

birde dairenin içinde bir yerde borudan toprak hattı geçiremedim susta bir yerde kalıyor
iki taraftanda gitmiyor aynı noktada kalıyor kaldığı yerde bu at olabilir mi kolon içi olduğu için ne ses alamıyorum susta yı çarptırınca boru içindeki babloda çıkmıyor başka kablo takıp çekeyim bu sorunu nasıl çözebilirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
daireme toprak hattı çektim bina girişine sayaç panolarına bağladım bağladığım toprak hattında sayaç topraklamasıda bağlıydı evde otururken bir baktım dolap çalıştığı anda elektirkler düştü lambalar daha sönük yanmaya başladı dolap durduğunda lambalar normal yanmaya başladı bunun sebebi nedir

birde dairenin içinde bir yerde borudan toprak hattı geçiremedim susta bir yerde kalıyor
iki taraftanda gitmiyor aynı noktada kalıyor kaldığı yerde bu at olabilir mi kolon içi olduğu için ne ses alamıyorum susta yı çarptırınca boru içindeki babloda çıkmıyor başka kablo takıp çekeyim bu sorunu nasıl çözebilirim

1. sorununuz topraklama yapıldıktan sonra olduysa (-ki öyle gözüküyo) muhtemel nötr ile toprak ters bağlanmış olabilir. Bu durumda nötr toprak olacağı için cihazlar çalıştıgı anda gerilim düşümü meydana gelip böyle bir sıkıntı ortaya çıkmış olabilir diye düşünüyorum. Bu olmadıysa çalışma sırasında nötr bir yerde gevşek kalmış olabilir.

2. sorununuzun çözümü: O borudaki kabloları birbirine bağlayıp sustanın ucuna takıp diğer taraftan çekip hepsini çıkarın. Tekrar ucuna topraklamayı da bağlayarak bütün kabloları diğer taraftan sustayı çekerek hepsini birden çıkarın.

Son düzenleme:

ustam nötr bir yerde gevşek kalmış dediğiniz olay buat lardakinden mi bahsediyordunuz eğer öyleyse buuattlarki faz nötr leri bir yerde sadece temas ettirmiştim tekrar açacağım için ama binanın altından gelen iki topraklama kablosu vardı birine sadece sayaç toprakları bağlanmıştı diğeri boşta idi
daireninkini boşta olana bağladım dedim bari sayaç topraklamasıda aynı kabloda olsun daireye girdim dolap çalışmaya başlayınca gerilim düştü gittim tekrar söktüğüm yere taktım sayaç topraklamasını ama buattaki kablolar yine gevşek özeti şu daire topraklaması ile sayaç topraklaması aynı kabloda olunca gerilim düşüyor sebebi ne olabilir gerçi şuan sorun yok ama ayrı kabloda bağlı durumda
ikiside
sustanın geçmediği yer için ise sustanın geçmediği yerin yakınında buat var 1.5 metre ara ile buat olurmu köşelerde alçıpan var orada buat varsa acaba alçıpanın altındamı kaldı acaba yani köşeye yakın yere buat olurmu üstelik 1.5 metre yakınında başka bu at var belki duvarın öbür tarafında olabilir hiç bir iz yok buat a dair borunun içindeki kabloları tüm gücümle çekmeme rağmen gelmiyor
buda aklıma buat olabileceğini getiriyor

Sayaç topraklaması derken sanırım sayaç panosu topraklamasını kast ediyorsunuz..Zaten bu panonun içinde topraklama barası olursa daha kolay dağıtımı yaparsınız. KABLOLARI VAR GÜCÜNLE ÇEKME..Bu sefer bir buat daha varsa orda gevşeklik, sıyrılma meydana gelir tesisat için sağlıklı olmaz..Bir elektrikçiden yardım al...Anladıgım kadarıyla sen bu işi halledemezsin..İyi yapayım derken daha ağır faturalar çıkarabilirsin..saygılar ve sevgiler...

koblo için mecbur elektrikçi çağıracağım artık ama bugün sordum abi duvarı kırmamız gerek dediler bende şimdilik kalsın dedim kırmadan nasıl yapılır bu iş topraklama işi şöyle sayaçtan bir kablo toprak kablosuna bağlı idi bu sayaç topraklamasımı oluyor pano topraklamısımı oluyor artık bilmiyorum yada sayaçlarda topraklama oluyormu

binalarda sayaç topraklaması daire topraklaması vb bir şey yoktur tek bir topraklama vardır ve sayaç panosu topraklandıktan sonra aynı topraklama tüm dairelere gider. sizin anlattığınız durum sanki nötr ve topraklamayı karıştırmışsınız gibi gözüküyor. evinize bir karolesi taktırıp test edin derim slm

binalarda sayaç topraklaması daire topraklaması vb bir şey yoktur tek bir topraklama vardır ve sayaç panosu topraklandıktan sonra aynı topraklama tüm dairelere gider. sizin anlattığınız durum sanki nötr ve topraklamayı karıştırmışsınız gibi gözüküyor. evinize bir karolesi taktırıp test edin derim slm
Haklısın ustam..Zaten kar olduğu zaman hatayı affetmez..Nötr toprak ters bağlanmışsa fişi prize takar takmaz kar atar..

sayaç topraklaması diye bir şey yoksa vah halimize
bu nasıl elektrikçilik anlamadım yapan adama diyorum topraklama zannettiğim kablo demekki sayaç ın nötr ü imiş ben sayacın topraklaması zannettiğim için daire topraklamasına bağladım ve gerilim düştü tabi ne bileyim sarı kablo çektiği için toprak zannettim
sayaç bağlantı bilgim yok tesisat bilgim var ama demekki anlamadığın işi karıştırmayacaksın bu işten zarar görebilirdim size ne kadar dua etsem azdır allah bin kere razı olsun sizden ustam kafamı karıştıran olay google da bağlantı şemesı buldum sayacın en sağındaki bağlantı için toprak yazmışlardı resmi bulabilirsem ekleyeceğim birde şunu sorayım sigorta kutusundan hol de bulunuyor oturma odasına hol ün tavanından gidiyor oturma odasında buat var oradan mutfağa gidiyor sigorta kutusu ile oturma odasın daki buat a kablo çekmeme gerekiyor topraklama susta gitmiyor içindeki kablolarda gelmiyor na kadar çeksemde gelmiyor sorum bu arada baika buat olabilirmi bu at varsa bile sadece ek vardır çünkü oralardan başka yere linye gitmiyor sigorta kutusundan giden boru
hurdadan yapılmış sarı gibi odadaki boru ise siyah bu aklıma buat var olabileceğini getiriyor yada ikisi arasında boşluk kaldı harç dökülünce kablolar sıkıştımı acaba ben bunu kırıp dökmeden nasıl bulurum aslında kırarım ama köşelerde alçıpan var o yüzden kırmak istemiyorum şimdiden çok teşekkür ederim

Demek ki nötr yerine toprağı bağlamışsın..Hay Allah iyiliğini versin..Toprağın sayaçla ilgilisi yok..Sayaca faz giriş faz çıkış nötr giriş nötr çıkış vardır.Şekil aşağıda..
Bu arada kabloları çekme diye seni uyardım. Arada buat varsa kablo gelmez.Gelirse ek yerlerinden ayırıp getiririsin bu sefer nasıl gönderecen buatı bulmadan.Kulağını krişlere dayayıp sesi takip ederek bulcan..2. bir arkadaşa ihtiyacın var. Sustanın takıldıgı yerde sustayı ileri geri hareket ettirip ses sağlayarak diğer arkadaşta krişlere kulak verip bautı bulcaksınız..Yok bulamazsan sıva üstü 3*2,5 kablo ile çakarak odaya götürücen..saygılar...

Haklısın ustam..Zaten kar olduğu zaman hatayı affetmez..Nötr toprak ters bağlanmışsa fişi prize takar takmaz kar atar..
kar var zaten atması gerekiyor dediniz ama atmadı arızalandımı acaba benim yaptığım olay sayaç ın nötr ünü bina topraklamasına bağlamışım anlamadığım nokta bina topraklaması ile bina nötr ü aynı borudan nasıl gelir yoksa bina topraklaması diye
dairenin topraklamasını bina nötr üne mi bağladım acaba ama cihaz gövdelerinde
gerilim yok

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri