Arkadaşlar ben İzmirde Dokuz Eylül üniversitesinde bi Öğrenciyim. Alel acele bi Eve Çıktık evdeki elektrik kullanımı tek saat üzerinden ve binada 3 daire var . 2 daire biri ev sahibi biri de ev sahibinin oğlu. Bizde 3. kullanıcısıyız elektriğin. Sorun şu Bu ay Tam 600 Lira elektrik faturası geldi . bunun 420 lirası bizimmiş. 3 daire olmasına karşın sadece bizim dairede Süzme saat var. bu aya ait bizim ev sahibi saatin endex değerlerini kaydetmiş ilk ve son olarak. hesaplamış 420 lira fatura düşüyormuş. Kafayı yemek üzereyiz ev arkadaşımla Sorularımız şu ;

1- 420 lira Fatura Gelmesi için ne kadarlık Kw elektrik kullanmış olmamız gerekli.
2- Sadece bizim dairede süzme saat olması Saçma değilmi yada faturaya etkisi olurmu?
3- Ben Size Faturanın resmini , bizim ilk ve son endex değerlerini versem bize yardımcı olur musunuz ....

Yardımcı olan Her Arkadaşa Teşekkürü Bir Borç bilirim....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
420 tl bi ev için yüksek rakam tabi ufo vb bişeyler kullanmadıysanız
konu süzme sayacın sadece size takılması mantıksız degil şöyleki baba ile ogul arasında bi sıkıntı yok onları tek ev olarak görüp sizide 2. ev olarak görüyorlar ama her daireye sayac takılsa daha mantıklı olur en iyisi bi elektrikciye danısın bi hata varsa o düzeltir

1- kendi endeksinizi kendiniz kaydetin, başkasına güvenmeyin..
2-420 tl için, yaklaşık en az 1500 kwh enerji tüketmeniz gerekli, ufo yaksanızda bu degere zor ulaşırsınız.
3-okula giderken endeksi kaydedin, geldiğinizde endeks artmışsa, tesisatınızda kaçak vardır..
4-sizin dairede süzme sayaç olması iyidir, gerisine karışmayın.
5-Hesaplama hatası yapılmış olabilir, ayrıca 3 daire için 600 tl de fazla, acaba daireler klima ile mi ısınıyor..ham kwh ücreti kafanızı karıştırmasın, vergiler vesayre dahil, toplam fatura bedelini, faturada harcanan kwh degerine böl, 1 kwh ücretini bul. kendi evinin harcadığı ile çarp, payına düşen parayı bulursun.

Ayrıca ilk endeksi siz almadıysanız, yapacak pek birşeyiniz kalmıyor..

Son düzenleme:
Faturanın kopyasını buraya koyup, size ait süzme sayaçtaki endeksleri de yazarsanız hesap edilebilir. En azından faturadaki endeks farkı ile size düşen endeks farkını yazınız. değilse bu değer içinde trt payı şu bu derken 420 tl den ne kadar aktif endeks ortaya çıkar hesap etmek zor.

Diyelimki Faturanın bir kopyasını buraya koydular süzme sayacın endekslerinide yazdılar hesap edildi 30 TL çıktı. Sayaç yasal değil ellerinde sayaç değeri kayıtlı bir kontrat yoksa ev sahibinin istediği parayı vermek zorundalar.

kardeşim kw 350 binlira ortalama 420 milyona 1200kw gibi bir elektrik tüketmişsin elektrikci elektrigi yazmaya geldiginde gidin size aiit süzme sayacın endeksini yazın bir daki sefere elektrik yazmaya geldiginde sayacın endeksini tekrar alın ve ilk aldıgınız endeksle sonraki aldıgınız endeksi çıkarın bu size kullandıgınız kw verir toplam ve kw kaç paraysa çarpın o kadar para ödemeniz gerekiyor ufo kaç watlık oldugunu söylerseniz ne kadar yakacagınıda söylenebilir

Son düzenleme:
bana sorarsanız o evden hemen taşının.slm

O kadar elektrik tüketmeniz imkansız. Sayaç yanlış okunmuş olabilir.

arkadaşlar bana 20bin tl geldi.gözlerime inanamadım.adam bilmem kaç sıfır fazladan ilave etmiş.koştum hemen durumumu anlattım.bana bi yanlışlık olmuş dediler.bu kadar önemli konularda bu kadar ihmalsizlik olur mu hiç?şikayet etdicem yetkili mercilere

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri