Sayaç Dolabı, Ana Kolon hatti, Sayaç, Akim Trafosu

firat1986

Üye
IMG_20130823_180521[1].jpgIMG_20130823_180623[1].jpgIMG_20130823_180555[1].jpgIMG_20130823_180614[1].jpg

Cok değerli arkadaşlar, resimden de görebildiğiniz gibi bır adet sayaç dolabı görülmektedir. Burada bır adet monofaze sayaç, bır adet akım trafosu ve bır adet yangın koruması ıcın kompakt şalter (300 mA) var. Benım sorum sudur bunlarin baglanti siralari nasildir? Bilen arkadaslarimiz açıklarlarsa cok sevineceğim...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Dağıtım Tabloları.pdf

Merhaba.Yukarıdaki MEGEP dökümanının 34-38. sayfalarında yer alan "Sayaç Dolabı" konusu,bu tablolarda kullanılan elemanlar,kaçak akım rölesi yani KAR,(300 mA),otomatların yerleşimi,vb.ayrıca çok açıkça da anlatılıp resimlerle de örneklendirilmektedir.44. sayfada da ana dağıtım tablosu (Sayaç tablosu) kesit alınarak (Öndeki saç çıkarılarak) bizlere verilmektedir.Ben "ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ,DAĞITIM TABLOLARI" pdf dökümanını baştan sona iyice incelemenizi çok yararlı görüyorum.Kolay gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 12882Ekli dosyayı görüntüle 12885Ekli dosyayı görüntüle 12883Ekli dosyayı görüntüle 12884 Cok değerli arkadaşlar, resimden de görebildiğiniz gibi bır adet sayaç dolabı görülmektedir. Burada bır adet monofaze sayaç, bır adet akım trafosu ve bır adet yangın koruması ıcın kompakt şalter (300 mA) var. Benım sorum sudur bunlarin baglanti siralari nasildir? Bilen arkadaslarimiz açıklarlarsa cok sevineceğim...

Slm...Bir binaya ana branşman hattı kompakt şaltere girer ve çıkışları yangın koruma rolesine (300 ma) girer ve sonrada sayaca girip çıkış alındıktan sonra dairelere gider...Eğer kompakt şalteriniz yangın korumalı ise ekstradan bir yangın koruma rolesi almanıza gerek yok..saygılar...

Sizin demek istediğiniz bızım ana kolon hattından gelen faz ve notrumuz AG devre kesıcımıze (300 mA) girdi ve çıkışları sayaça gırdı daha sonra da bızım talı dağıtım tablosuna gıtmıstır.Fakat akım trafosunda gırısde 2 ıletken, cıkısda ise 1 iletken var. Konuyu biraz daha açarsanız mınnettar olacağım. ?

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Dağıtım Tabloları.pdf

Merhaba.Yukarıdaki MEGEP dökümanının 34-38. sayfalarında yer alan "Sayaç Dolabı" konusu,bu tablolarda kullanılan elemanlar,kaçak akım rölesi yani KAR,(300 mA),otomatların yerleşimi,vb.ayrıca çok açıkça da anlatılıp resimlerle de örneklendirilmektedir.44. sayfada da ana dağıtım tablosu (Sayaç tablosu) kesit alınarak (Öndeki saç çıkarılarak) bizlere verilmektedir.Ben "ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ,DAĞITIM TABLOLARI" pdf dökümanını baştan sona iyice incelemenizi çok yararlı görüyorum.Kolay gelsin.

Sayın Binbaşı verilmiş olan devre şemalarında akım trafoları yok, benim aklımı kariştıran yer su akım trafosunun girişi 2 çıkışı ise 1 adettir. Bununla ilgili daha açıklayıcı bılgı yazabılır mısınız?

Sayın Binbaşı verilmiş olan devre şemalarında akım trafoları yok, benim aklımı kariştıran yer su akım trafosunun girişi 2 çıkışı ise 1 adettir. Bununla ilgili daha açıklayıcı bılgı yazabılır mısınız?

Akım Trafoları
Büyük değerli akımların ölçülmesinde akım transformatörleri kullanılır. Akım transformatörlerinin primer sargısından ölçülecek akım sekonder sargısından ise ölçü aleti akımı geçer. Örneğin: 100/5 dönüştürme oranına sahip bir transformatörün primer sargısından 100 A akım geçerken sekonder sargısından ve sekonder sargısına bağlı ölçü aletinden 5 A akım geçer. Dijital ampermetrelerde 5 A’lik sekonder akımı ölçü aletinden geçtiğinde, ölçü aletine girilen akım transformatörü oranı 100/5 olarak ayarlanmış ise ölçü aleti gösterge ekranında 100 A akım değeri gösterir. Burada akım transformatörünün görevi büyük değerli akımı ölçü aletini tehlikeye sokmayacak değere düşürerek güvenli ölçme sağlamaktır.

Akım transformatörlerinin primer uçları K-L, sekonder uçları k-l olarak gösterilir.

rux60.jpg

Akım transformatörlerinde sekonder sargı uçları açık bırakılmamalıdır. Bu durum akım trafosunun yanarak kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir.

1000 A kadar akım transformatörleri aşağıda verilmiştir: 10-15-20-30-50-75-100-150-200-300-400-600-800-1000 / 5 şeklindedir.

Önemli:Akım transformatörünün primeri, akım değeri ölçülecek enerji hattına; sekonder uçları da ölçü aletinin uçlarına bağlanmalıdır. Ayrıca sekonder sargı uçlarından birinin mutlaka topraklanması gerekir.

Akım Trafosunun Devreye Bağlantısı

685-4.jpg

Alıntıdır.Kaynak: ElektrikBilim

Sayın Binbaşı size çok çok teşekkür ediyorum.... Çalışmalarınızda başarılar diliyorum...

Bende bir şeyler eklemek istiyorum;
SAYAÇ TABLOSU ÖZELLİKLERİ
Sayaç tabloları DKP 2 mm galvanizli sacdan yapılır. Kullanılacağı yere göre sıva altı ve sıva üstü olarak üretilebilirler.
TABLODA KULLANILAN ELEMANLAR
1 adet monofaze sayaç
13 adet monofaze W otomat
1 adet kaçak akım rölesi
1 adet merdiven otomatiği
1 adet zil trafosu
Hazır bara
YANGIN KORUMALI KAÇAK AKIM RÖLESİ
Sayaç dağıtım tablolarında 300 mA'lik yangın korumalı kaçak akım rölesi kullanılmaktadır.
SİGORTALAR
Otomatların L ve G tipi diye iki çeşidi vardır.
L tipleri; evlerde hat korumasında kullanılır. Ev aydınlatması ve kumada devreleri vs. 6-10-16-20-25-32-40 amper değerlerindedir. G tipleri; tesislerde ve endüktif yüklerin korunmasında kullanılır. Çok sayıda flüoresan lambalar,cıva buharlı ampuller, güçlü elektrik motorları, transformatörler vs. 0,5-1-1,6-2-3-4-6-10-16-20-25-32-40-50 amper değerlerindedir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri