Sayaç daire uyuşmazlığı sorunu

danaburnu

Üye
Kıymetli arkadaşlar forumunuzu Google'dan buldum ve çözemediğim bir derdimi ancak siz çözebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu virüs zamanında bizzat gidip sorun çözemiyorum malesef.

Yeni bir binada oturuyoruz iskan alındı ve elektrik saatleri ayrıldı abone olabileceğimiz söylendi. Fakat şöyle bir sorun var;

Benim dairemin elektriğini kapatıp açan sayacın seri numarasını e-devlete girdiğimde karşı daire (11) çıkıyor. Karşı daire ile sayaçlarımız karışık. İkimizin de hali hazırda aboneliği mevcut değil. Enerjisa'yı arıyoruz 186'yı arayın diyorlar, 186'yı arıyoruz Enerjisa'yı arayın diyorlar. Biz bu işin içinden nasıl çıkabiliriz? Çok zor durumdayız.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kıymetli arkadaşlar forumunuzu Google'dan buldum ve çözemediğim bir derdimi ancak siz çözebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu virüs zamanında bizzat gidip sorun çözemiyorum malesef.

Yeni bir binada oturuyoruz iskan alındı ve elektrik saatleri ayrıldı abone olabileceğimiz söylendi. Fakat şöyle bir sorun var;

Benim dairemin elektriğini kapatıp açan sayacın seri numarasını e-devlete girdiğimde karşı daire (11) çıkıyor. Karşı daire ile sayaçlarımız karışık. İkimizin de hali hazırda aboneliği mevcut değil. Enerjisa'yı arıyoruz 186'yı arayın diyorlar, 186'yı arıyoruz Enerjisa'yı arayın diyorlar. Biz bu işin içinden nasıl çıkabiliriz? Çok zor durumdayız.

merhaba

işiniz elektrik olsun düzelir .
enerjisa ile sözleşme yapınız mı ?
dağıtım şirketi firma elemanı kontrol eder hat nereye gidiyor .

iskan alındı diyorsunuz.
daha önce daireyi almışsanız kat irtifakı tapunuz olmalı .
kat mülkiyeti tapunuzu aldınız mı ?
almış iseniz veya eski kat irtikatı tapu üzerinde kat ? daire ? kaç yazıyor .

en önemli olan daire satın alırken hiç kimse planı görmez . ( nereyi aldın ? )
müteahhit tapuya şu dairenin ( ? ) satışı yapılacak der. satış imzalar atılır .

ya doğru yeri ( daireyi ) almışınızdır yada başka daireyi .

tapu planı ile satın aldığınız dairenin yeri ve tapusu tutmalıdır .
numaralama nereden başladı nereden bileceğiz tapu plandan

dairenizin yeri ( tapudan planı çıkartırın doğru yeri mi almışınız ) tapu plandaki yerle daireniniz yeri ile aynı yer mı? ( hesaplama yapın )
yoldaki kata zemin denir . ( tapu resmi planlaması )
halk ise 1. kat der .

müteahhitin planın önemi yoktur , sonra planda düzelme yapılmıştır yapılmamıştır bilinmez
önemli olan tapu planıdır .

kolay gelsin , sağlıcakla kalın

Son düzenleme:
merhaba

işiniz elektrik olsun düzelir .
enerjisa ile sözleşme yapınız mı ?
dağıtım şirketi firma elemanı kontrol eder hat nereye gidiyor .

iskan alındı diyorsunuz.
daha önce daireyi almışsanız kat irtifakı tapunuz olmalı .
kat mülkiyeti tapunuzu aldınız mı ?
almış iseniz veya eski kat irtikatı tapu üzerinde kat ? daire ? kaç yazıyor .

en önemli olan daire satın alırken hiç kimse planı görmez . ( nereyi aldın ? )
müteahhit tapuya şu dairenin ( ? ) satışı yapılacak der. satış imzalar atılır .

ya doğru yeri ( daireyi ) almışınızdır yada başka daireyi .

tapu planı ile satın aldığınız dairenin yeri ve tapusu tutmalıdır .
numaralama nereden başladı nereden bileceğiz tapu plandan

dairenizin yeri ( tapudan planı çıkartırın doğru yeri mi almışınız ) tapu plandaki yerle daireniniz yeri ile aynı yer mı? ( hesaplama yapın )
yoldaki kat zemin denir . ( belediye tapu planlaması )

müteahhitin planın önemi yoktur , sonra planda düzelme yapılmıştır yapılmamıştır bilinmez
önemli olan tapu planıdır .

kolay gelsin , sağlıcakla kalın

Saygıdeğer üstadım şu sıkıntılı zamanlarda cevap verdiğiniz için teşekkürler. Kat irtifakı tapulu olarak aldık fakat kat mülkiyetine geçiş tamamlandı. Eski kat irtifakı tapusunda da, kat mülkiyeti tapusunda da daire 10, su faturamda daire 10, doğalgaz daire 10 şeklinde doğru gözükmekte. Burada bir problem yok.

Ne yazık ki plan konusunda bir bilgim yok ama problem olduğunu zannetmiyorum zira karışıklık olmayan alt kattaki daireler aboneliklerini sorunsuz olarak başlatabildi.

Ben henüz abonelik başvurusu yapmadım. Sözleşme imzalamadım. Keza karşı daire de aynı şekilde ne yapmamız gerektiğini çözmeye çalışıyoruz.

Durumumuz şudur; X seri numaralı sayaç benim dairemin(10) elektriğini kapatıp açmaktadır fakat sistemde karşı dairenin numarası (11) olarak gözükmektedir. Y seri numaralı sayaç karşı dairenin(11) elektriğini kesip açmaktadır fakat sistemde benim dairemin numarası(10) olarak gözükmektedir.

Öncelikle şu durumda abonelik başvurusu yapmak uygun olacak mıdır? Uygun olacak ise hangi sayaç üzerinden başvuru yapılmalıdır?

normalde sıra ile takip eder .
eskiden sizin dediğiniz gibi
örneğin soldan sıra 3. sayaç daire no .3 sayacı olsun 7. no daireya bağlı olabiliyordu .
olmaması gerekir ama avanta levanta işler .

tapu planı ile dairenizin yeri doğru ise .

müteahhite danışın , elektrikcisi durumu çözer . ( durumu anlatın )

normalde sıra ile takip eder .
eskiden sizin dediğiniz gibi
örneğin soldan sıra 3. sayaç daire no .3 sayacı olsun 7. no daireya bağlı olabiliyordu .
olmaması gerekir ama avanta levanta işler . 4

tapu planı ile dairenizin yeri doğru ise .

müteahhite danışın , elektrikcisi durumu çözer . ( durumu anlatın )
Müteahhit ile ve elektrikçisi ile ne yazık ki hiç bir iletişimimiz yok, kendisine 2.5 yılda iskanı zor aldırdık, kendisi sorunlu ve tehlikeli bir insan. Müteahhit hiç bir şekilde yardımcı olmayacaktır. Bu halde ne yapabiliriz?

tüm binanın sayaçlarınız mühürlü olması gerekir !!!
( sözleşme yapmış yada yapmamış olsanızda ) .

sizin mühürlü mü ?

tüm binanın sayaçlarınız mühürlü olması gerekir !!!
( sözleşme yapmış yada yapmamış olsanızda ) .

sizin mühürlü mü ?
Hayır bu söz konusu değil, yalnızca sözleşme yapıp aboneliğini başlatan kullanıcıların sayaçlarında mühür var.

Hayır bu söz konusu değil, yalnızca sözleşme yapıp aboneliğini başlatan kullanıcıların sayaçlarında mühür var.

https://www.enerjisa.com.tr/tr/musteri-islemleri/abonelik-islemleri

https://www.enerjisa.com.tr/tr/musteri-islemleri/yeni-abonelik/enerjisa-islem-merkezi

enerjisadan kontrol ( fen memuru ) memuru gelecek sorunu yerinde sorunu çözecek .
zamanında sayaç numaraları ve daire numaraları kayıtlara geçmiştir .
kaçak kullanım olmasın kullanım sayaçtan geçsin .ve sayaç değişme yapmasınlar diye .
burada tam cevap veremiyorum .

sizin dairenin enerjisi olan sayaçın sayaç numarası alarak sözleşme yerine gittiniz diyelim
tapunuz 10 nolu daire sözleşme enerjisada 11 nolu daire gözüktüğünden , sorun olduğundan sözleşme yapacak görevli sözleşme yapmayacak bence .

kendinizin ve komşunuzun ( sayaçların ve sayaç numaralarının fotolarını çekin ) ve yazı ile alın
tapunuz izin adınıza ise tapunuzla birlikte sözleşme gidin ve sözleşme yapacağınızı belirtin ve durumu anlatın ve oradan dilekçe ( kayıt numarası alın ) verin .
11. nolu komşunuzda enerjisa sözleşme yerine gidip dilekçe verebilir .
isterseniz iki daire birden yapabilirsiniz .
komşunuz sözleşme yaptı mı ?

bir an önce sözleşme yapmanız .
sözleşmeye bir zaman veriliyor herhalde tam bilmiyorum
( gün veya endex kw ) sayaç okuma sözleşmesiz kullanım cezalı fatura düzenliyor .

istanbul anadolu yakası diğerlerin bilmiyorum
enerjisa ana firma tüm Türkiyede firmaların durumu iki böldüler ayedaş ve ayesaş ( sözleşme kısım vs )
sizin başvurunuz ayesaş bakacak olmalı .

Benim dairemin elektriğini kapatıp açan sayacın seri numarasını e-devlete girdiğimde karşı daire (11) çıkıyor .

belediyeye emlak verğisi için başvuru yapmışınızdır . ( kat irtifakı tapunuz ile )
veya şimdi iskanlı tapu ilebaşvuru yaptınız mı ? dikkat cezaya girmeyin .

belediye daire 10 yazacaklarına 11 yazmış olabilirler .
veya nüfus idaresi olmalı .

sizde nede olsa tapudan planını baktırın satın daire doğruluğu ?

bende kapıda 5 yazıyordu . ( kapıyı takan 5 yazmış )
müteahhit siz yer 6 numaralı daire dedi
satış sırasında tapu planı baktım kontrol ettim doğru 6 numaraya denk geliyordu .
böylelikle ders aldım sayılır .

Son düzenleme:
enerjisadan kontrol ( fen memuru ) memuru gelecek sorunu yerinde sorunu çözecek .
zamanında sayaç numaraları ve daire numaraları kayıtlara geçmiştir .
kaçak kullanım olmasın kullanım sayaçtan geçsin .ve sayaç değişme yapmasınlar diye .
burada tam cevap veremiyorum .

sizin dairenin enerjisi olan sayaçın sayaç numarası alarak sözleşme yerine gittiniz diyelim
tapunuz 10 nolu daire sözleşme enerjisada 11 nolu daire gözüktüğünden , sorun olduğundan sözleşme yapacak görevli sözleşme yapmayacak bence .

kendinizin ve komşunuzun ( sayaçların ve sayaç numaralarının fotolarını çekin ) ve yazı ile alın
tapunuz izin adınıza ise tapunuzla birlikte sözleşme gidin ve sözleşme yapacağınızı belirtin ve durumu anlatın ve oradan dilekçe ( kayıt numarası alın ) verin .
11. nolu komşunuzda enerjisa sözleşme yerine gidip dilekçe verebilir .
isterseniz iki daire birden yapabilirsiniz .
komşunuz sözleşme yaptı mı ?

bir an önce sözleşme yapmanız .
sözleşmeye bir zaman veriliyor herhalde tam bilmiyorum
( gün veya endex kw ) sayaç okuma sözleşmesiz kullanım cezalı fatura düzenliyor .

istanbul anadolu yakası diğerlerin bilmiyorum
enerjisa ana firma tüm Türkiyede firmaların durumu iki böldüler ayedaş ve ayesaş ( sözleşme kısım vs )
sizin başvurunuz ayesaş bakacak olmalı .

Benim dairemin elektriğini kapatıp açan sayacın seri numarasını e-devlete girdiğimde karşı daire (11) çıkıyor .

belediyeye emlak verğisi için başvuru yapmışınızdır . ( kat irtifakı tapunuz ile )
veya şimdi iskanlı tapu ilebaşvuru yaptınız mı ? dikkat cezaya girmeyin .

belediye daire 10 yazacaklarına 11 yazmış olabilirler .
veya nüfus idaresi olmalı .

sizde nede olsa tapudan planını baktırın satın daire doğruluğu ?

bende kapıda 5 yazıyordu . ( kapıyı takan 5 yazmış )
müteahhit siz yer 6 numaralı daire dedi
satış sırasında tapu planı baktım kontrol ettim doğru 6 numaraya denk geliyordu .
böylelikle ders aldım sayılır .

Karşı komşumla görüştüm, en son Enerjisa dedi ki, tapunuzu alın, belediyeden bizzat numarataj kagidinizi alin ve bizzat yuzyuze basvurarak yaparsaniz bu sorununuz cozulecektir. Şöyle bir sorun var ki rahatsızlığımdan dolayı sokağa çıkmam yasak ve çok tehlikeli. Dolayısıyla bunu yapamam. Karşı komşum kendi dairesi için kendisinin gideceğini söyledi. Umarım onun sayacını düzeltince benim sayacım da düzeltilir. Çünkü bina 11 daireli ve 8-9 numaralı dairelerde sorun yok, biz son 2 daireyiz.

İnanın cezalı ödeme, fazla ödeme gibi durumlar hiç sorun değil, her ay normalin 5 katı dahi ödeme yapmaya razıyım. Yeter ki şu sıkıntılı süreçte elektriğim kesilmesin. Zaten şu salgın olmasa elbet çözerdim bu sorunu. Karşı komşum başvurduktan sonraki durumu veya elektriğim kesilirse bu durumu buradan yazacağım. Allah hepimizin yardımcısı olsun, önce sağlık. Gerçekten abone olmak istiyorum ama şu basit sorun bir türlü çözülmüyor.

Karşı komşumla görüştüm, en son Enerjisa dedi ki, tapunuzu alın, belediyeden bizzat numarataj kagidinizi alin ve bizzat yuzyuze basvurarak yaparsaniz bu sorununuz cozulecektir. Şöyle bir sorun var ki rahatsızlığımdan dolayı sokağa çıkmam yasak ve çok tehlikeli. Dolayısıyla bunu yapamam. Karşı komşum kendi dairesi için kendisinin gideceğini söyledi. Umarım onun sayacını düzeltince benim sayacım da düzeltilir. Çünkü bina 11 daireli ve 8-9 numaralı dairelerde sorun yok, biz son 2 daireyiz.

İnanın cezalı ödeme, fazla ödeme gibi durumlar hiç sorun değil, her ay normalin 5 katı dahi ödeme yapmaya razıyım. Yeter ki şu sıkıntılı süreçte elektriğim kesilmesin. Zaten şu salgın olmasa elbet çözerdim bu sorunu. Karşı komşum başvurduktan sonraki durumu veya elektriğim kesilirse bu durumu buradan yazacağım. Allah hepimizin yardımcısı olsun, önce sağlık. Gerçekten abone olmak istiyorum ama şu basit sorun bir türlü çözülmüyor.

daire 10, su faturamda daire 10, doğalgaz daire 10 şeklinde doğru gözükmekte.
Benim dairemin elektriğini kapatıp açan sayacın seri numarasını e-devlete girdiğimde karşı daire (11) çıkıyor

İŞTEN ANLAYAN ELEKTRİKCİ BULUN . DURUMU ANLATIN . ÇÖZÜM İSTEYİN

sayaçlar yerinde kalacak .
daireye giden kabloların yerleri değişecek .
tüm kabloların ( fazlar , nötr , topraklama ) yer değişimi yapılacak .

tüm ( fazlar , nötr , topraklama ) kabloların yerlerini değiştirmeden önce kullanım her iki sayacın tüm endexleri alınıp sayaçlar arasındaki fark kaç kw endex ise .karşılıklı mahsuplaşma !!! unutmayın .

0000000000.png

DİKKAT TÜM KABLOLAR ( FAZLAR , NÖTR , TOPRAKLAMA ) KARŞILIKLI YER DEĞİŞİMİ
TOPRAKLAMA DA ÖNEMLİ UNUTMAYIN . SAYAÇLAR YER DEĞİŞİMİ YAPILMAYACAK .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri