sayaç carpanında yapılan hat hesaplaması

sasir06

Üye
iyi aksamlar
askeri görev yapdıgım yerde bir konuyu komutanın anlıyca dilden acıklamam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

sorumlu oldugumuz bolgede yazılana gore 40/5 akım trafosu kullanılıyor ölçü devremizdeki direk baglı sayac(carpan=1) sökulup yerine x.5(carpan=80) kombi sayac takılmış ancak kayıtlarda duzenleme yapılmadıgından dolayı 80 ile carpılması gerekırken 20 ile carpılmıs faturadakı enerji tuketım miktarı 60/80 oranında eksk belirtilmisşdir
yardımcı olmanızı istedigim konu bu carpan 1 dedıklerı sayac nedir x.5 (carpan=80) bunun arasındakı fark nedır guc carpanı nedir yanlıs hesaplanmasının sebebi nedir bizim sorumlu oldugumuz bölgenin sayac carpanı nedir yardımcı olursanız sevinirim cok önemli

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
iyi aksamlar
askeri görev yapdıgım yerde bir konuyu komutanın anlıyca dilden acıklamam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
sorumlu oldugumuz bolgede yazılana gore 400/5 akım trafosu kullanılıyor ölçü devremizdeki direk baglı sayac(carpan=1) sökulup yerine x.5(carpan=80) kombi sayac takılmış ancak kayıtlarda duzenleme yapılmadıgından dolayı 80 ile carpılması gerekırken 20 ile carpılmıs faturadakı enerji tuketım miktarı 60/80 oranında eksk belirtilmisşdir
yardımcı olmanızı istedigim konu bu carpan 1 dedıklerı sayac nedir x.5 (carpan=80) bunun arasındakı fark nedır guc carpanı nedir yanlıs hesaplanmasının sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim cok önemli

100A'e kadar akım trafosuz direk bağlı sayaç kullanılır, 100A üzeri x/5 akım trafolu sayaç kullanılır. Daha önceden talep gücünüz düşüktü de güç arttırım talebinde mi bulundunuz?

Akım trafosuz direk bağlantıda çarpan birdir , akım trafosu üzerinden bağlanan sayaçlarda akım trafosu dönüştürme oranı ile çarpılır 400/5A akım trafosunda çarpan 400 bölü 5 = 80'dir yani akım trafosu sekonderinden 1A geçtiğinde primerden (yük akımı) 80A geçiyor demek olur.

100A'e kadar akım trafosuz direk bağlı sayaç kullanılır, 100A üzeri x/5 akım trafolu sayaç kullanılır. Daha önceden talep gücünüz düşüktü de güç arttırım talebinde mi bulundunuz?

Akım trafosuz direk bağlantıda çarpan birdir , akım trafosu üzerinden bağlanan sayaçlarda akım trafosu dönüştürme oranı ile çarpılır 400/5A akım trafosunda çarpan 400 bölü 5 = 80'dir yani akım trafosu sekonderinden 1A geçtiğinde primerden (yük akımı) 80A geçiyor demek olur.

elimdeki rapora göre güc artdırım talebinde bulununmamıs sadece 2012 yılında trafo arızalandıgı ıcın degişimine gidilmiş akım trafolarıyla ilgili hiç bir işlem yapılmamıs benim anlamadım konu x5 sayaclarda akım trafosu kullanmak zorundayız ama carpan=1 dedigimiz eski sayaclarda akım trafosu kullanmıyoruz yetkililer 20 ile carpdıklarını soyluyolar eski sayaclarda bu 20 carpanı neye gore hesaplıyor akım trafosu kullanılan yerde benim bildigim eski yani carpan 1 dediğimiz sayac kullanılmaz. sayac degişimi yaklasık 4 ay önce olmus fakat akım trafolu siistem 2012 yılından itibaren kullanılıyor..

Son düzenleme:
Çarpan 1 denilen sayaç,akım trafosu olmadan,direkt bağlantı ile ölçüm yapan sayaçtır.Direkt ölçüm yapan devreler için,100 ampere
kadar akım trafosu kullanılmaz.O nedenle,40/5 gibi bir ifade olmaması gerekir.Akım trafolu ölçümlerde ise ( gerilimi direkt şebekeden
alan ),çarpan katsayısı akım trafosu oranı kadardır.40/5 için,bu değer 8 dir.400/5 için 80 dir.Ortada,20 ve 60 gibi rakamlar hiç yoktur.
Bunları,biryerlerden uydurmuşlar.Bence,40/5 i yanlış yazdınız.Bu rakam 400/5 olabilir.Bu durumda da çarpan katsayınız 80 dir.

Çarpan 1 denilen sayaç,akım trafosu olmadan,direkt bağlantı ile ölçüm gözüküyor açtır.Direkt ölçüm yapan devreler için,100 ampere
kadar akım trafosu kullanılmaz.O nedenle,40/5 gibi bir ifade olmaması gerekir.Akım trafolu ölçümlerde ise ( gerilimi direkt şebekeden
alan ),çarpan katsayısı akım trafosu oranı kadardır.40/5 için,bu değer 8 dir.400/5 için 80 dir.Ortada,20 ve 60 gibi rakamlar hiç yoktur.
Bunları,biryerlerden uydurmuşlar.Bence,40/5 i yanlış yazdınız.Bu rakam 400/5 olabilir.Bu durumda da çarpan katsayınız 80 dir.

Evet yanlis yazmısım akım trafosu degeri 400/5 yani carpanın 80 olması gerekir benim anlamadıgım carpan=1 sayaclar da carpanı nasıl 20 hesaplandıgı ve Guc artdırımı talebi olmadan neden x5 sayaca gecildigi kurulan akım trafolu sistem 2012 yılında gözüküyor x5 sayac degişimi 4 ay önce nasıl oluyorda bu kurulu sistem carğan=1 dedigiz sayacla ölçülüyor?

Trafo sistemi 2012 mi yoksa çok eski bir sistemmi. 2012 de kayıtları kayıp olup yeni kayıt yapılmış olabilir.
Ben daha önce 1000/5 amper akım trafosu ile kullanılabilir değeri endeks X rakam gibi sayaç görmüştüm. bu sayacın etiketinde yazıyordu.
Sayaç değişim konusuna gelince yönetmeliğe göre sayaç bedelleri 01-01-2014 tarihinden itibaren elektrik dağıtım şirketleri üçretsiz takmak zorunda olduklarından uyanık dağıtım şirketleri 2011 yılından bu tarafa itiraz etmeyen tüm abonelerin sayaçlarını BEDEL karşılığında değiştirdi. askeriyeden üçret alamayacağı için 2014 yılı oçak ayında değiştirmiştir.
Elemanların çoğu yeni eleman olduklarından veya konuyu bilmediklerinden akım trafosuna göre değerlendirme yapmış olabilirler. herşey eski sayacın etiketinde sayacı bulup etiketini okumanız lazım

Trafo sistemi 2012 mi yoksa çok eski bir sistemmi. 2012 de kayıtları kayıp olup yeni kayıt yapılmış olabilir.
Ben daha önce 1000/5 amper akım trafosu ile kullanılabilir değeri endeks X rakam gibi sayaç görmüştüm. bu sayacın etiketinde yazıyordu.
Sayaç değişim konusuna gelince yönetmeliğe göre sayaç bedelleri 01-01-2014 tarihinden itibaren elektrik dağıtım şirketleri üçretsiz takmak zorunda olduklarından uyanık dağıtım şirketleri 2011 yılından bu tarafa itiraz etmeyen tüm abonelerin sayaçlarını BEDEL karşılığında değiştirdi. askeriyeden üçret alamayacağı için 2014 yılı oçak ayında değiştirmiştir.
Elemanların çoğu yeni eleman olduklarından veya konuyu bilmediklerinden akım trafosuna göre değerlendirme yapmış olabilirler. herşey eski sayacın etiketinde sayacı bulup etiketini okumanız lazım

elime gecen yazıyı aynen yazıyorum ölçü devrenizde 18.11.2013 tarihinde yapılan sayaç degişikliden sonra ölçü devrenizdeki direk baglı sayaç (çarpan=1) sökülüp yerine X.5(carpan=80) kombi sayaç takılmıştır. ancak kayıtlarımızda gerekli düzenleme yapılmadıgından dolayı 29.11.2010-18.11.2013 tarihleri arasında tesistınıza tahakkuk eden faturalarda sayaç üzerinden 80 le carpılması gerekirken sehven 20 ile çarpılmış faturadaki enerji tüketim miktarı (kwh olarak) 60/80 eksik belirlenmiştir.

simdi benim sormak istedigim soru her nasıl olmussa daha arastırıyorum carpan=1 sayac 18.11.2013 tarihinde degişmiş olup 29.11.2010 -18.11.2013 tarıhlerınde bu carpan =1 dedgımız sayacdan direk okuma yapılır hiç bi çarpan olmaması gerekıyor ve tedas gorevlılerı 20 le carpdıklarını ıdaa edıyor yazıya gore (daha faturaları inceliyemedim) ve üstüne yanlıs hesapladıklarını 80 le carpmamız gerekıyordu diyor tesekurler

ben simdi carpan =1 sayac kullanıldıgı ıcın bu tarıhler arasından akım trafosu kullanılmaması gerektginden dolayı üzerlerine gidebilirmiyim. yani bu tarihler arasında 400/5 akım trafosu kullanmıyorduk diyebilimiyim carpan=1 sayac yuzunden

Son düzenleme:
Sökülen sayaçın etiket değerleri olmadan soruna çözüm bulamazsınız. ama askeriye olduğu için işletme gözde yumabilir.

Son düzenleme:
Ben de bir şey sormak istiyorum müsadenizle; bu akım trafo oranı hatasından dolayı yüklü bir fatura ile karşılaşıyoruz (ne zaman yapıldığına dair hiç bir kayıt bulunamadığı takdirde 1 sene öncesine kadar ortalama üzerinden kesilen fatura tutarı) bundan kurtulma ya da azaltma gibi bir şansımız var mı? Ve bu hata kimin bizim mi yoksa TEDAŞ'ın kendi hatası mı? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri