Sayaç baglantisi hakkinda

Arkadaşlar 3 soru sormak istiyorum. 1- 6 katlı binamızda bulunan monofaze sayaclara nötr giriş yapılmış ama çıkış yapılmamış bu normal mi? 2- Ana panoda K.a.r yok takilacaksa ne ve nasıl takılmalı? 3- Pano ana şaltere 3 faz giriyor sanırım16'lik. Fakat sayaçlara tek faz gidiyor bu normal mi?

Ekli dosyalar

• 20190220_103049.jpg
    20190220_103049.jpg
    290 KB · Görüntüleme: 61
  • 20190220_103034.jpg
    20190220_103034.jpg
    351.6 KB · Görüntüleme: 61
  • 20190220_103041.jpg
    20190220_103041.jpg
    374.9 KB · Görüntüleme: 59
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1- 6 katlı binamızda bulunan monofaze sayaclara nötr giriş yapılmış ama çıkış yapılmamış bu normal mi?
sayaçta nötr olan kısım zaten çıkış yapmıyor orada gelen ve giden nötr birleşiyor yani sayaca gelmeden önce nötr hattını birleştirip tek kablo çekmiş olmalı sayaç normal şekilde çalışır
2- Ana panoda K.a.r yok takilacaksa ne ve nasıl takılmalı
ana panoda K.A.R takılmaz zaten Y.K.Ş takılır 300ma
3- Pano ana şaltere 3 faz giriyor sanırım16'lik. Fakat sayaçlara tek faz gidiyor bu normal mi?
sayaçlar monofaze zaten 3 faz girmiş olabilir her daireye farklı bir fazı bağlayarak yük dağıtılır

Cevaplarınız için tşk ederim

Arkadaşlar 3 soru sormak istiyorum. 1- 6 katlı binamızda bulunan monofaze sayaclara nötr giriş yapılmış ama çıkış yapılmamış bu normal mi? 2- Ana panoda K.a.r yok takilacaksa ne ve nasıl takılmalı? 3- Pano ana şaltere 3 faz giriyor sanırım16'lik. Fakat sayaçlara tek faz gidiyor bu normal mi?

1 - nasıl mühür vurulmuş bilemem , ( ??? )
normal değil ( başka taraftan nötr alındı vs gibi durum olmaz )
monofaze ve trifaze sayaçlara nötr çıkışı klemens vidası niye konmuş süs için mi ?

2 - tüm binaya 1 adet ( tüm binann enerjisi gider ) ? amper / 300 mA kaçak akım rölesi ( yanğın için ) veya her bölüm için 1 adet ( herkes kendisine sorumludur ) projeye bağlı
her bölüm için ve daire siğorta panosuna ? amper / 30 mA kaçak akım rölesi ( hayat koruma ) takılması zorunludur

3 - proje ne derse o ( onaylı )
şebekeden gelen kofreye ana şalter 3 faz 1 nötr bulunur tesisat proje monofaze ise örneğin 6 katlı 2ser daire diyelim 12 adet daire olsun 1 adet asansör ( trafaze motor ve sistemi )
12 / 3 = 4 daire faz başına
4 daire R fazı / 4 daire S fazı /4 daire T fazı / RST fazları asansör

Son düzenleme:
Sayaç bağlantısı yanlış.Mühür işi patatesten ! olmasın ?

patates değil ( tabiki sayaç no + mühür no + tesisat no + sözleşme no vs gibi karşılıklı tutması + evrak ) ???

kontrol memuru ( mühürleyen )
1 - işi bilmiyor
2 - mühürü elektrikciye verdi , elektrikci mühürledi . ( uzaktan kontrol )
3 - ?

şirket kaçak akım , siğotalar , sayaçların fotosunu istemiyor mu ? ( istesede kim kontrol edecek ??? )

mühür.png

Son düzenleme:
Değerli üstad arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim, peki bu durumda nasıl bir düzeltme yaptırlmalı?

Sayaç bağlantısı yanlış.Mühür işi patatesten ! olmasın ?
Bağlantılarda hata yok. Bu sayaçlar mekaniklerden farklı çalışıyor.
Eve ilk akıllı sayaç takıldığında benim de ilk dikkatimi bu çekmişti. Bunların dağıtıcı şirketin başındaki arkadaşım geldiğinde gösterdim.
Böyle bağlantılar açıkta olursa, hatta klemensler de alt taraftan açık giriş çıkış kısadevre yapılırsa sayaç yazmaz dedim.
O da haydi kaçak kullanalım dedi. 3mm.lik tekli bakır kablodan u şeklinde köprü yaptı. Karga burunla alttan klemensleri kısa devre yaptı.
Sayaç çakmaya devam etti. Hatta iyice kabloların yanından soktu yine değişen birşey olmadı.
Girişle çıkış arasında nasıl bir akım bobini var ben anlamadım. Onun bildiğini de sanmıyorum.

Sonra youtupda bir parçalama videosu var. Orada gördüm. Giriş çıkış klemensi arasında 1cmx0.9cmx0.3cm gibi bir lama parça var. Neyden yapılmış anlaşınmıyor ama direnci sıfır. Üzerinde bir sarım yok. İçinden çok ince 2 bobin ucu çıkıyor. Sanırım bobin içinde sarılı.
Nasıl bir yapısı varsa kısadevre yapılsa bile ölçüm yapıyor.
Benim kafam almadı. Deneyin görün.
Eski saatlerde tüm kablolar kapalı gizli olurdu. Bunlarda değil.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri