sayaç çarpanı

onur005

Üye
arkadaşlar sayaç çarpanı neye göre belirlenir bizde çarpan 120 yazıyo
sözleşme gücü 296 000 w yazıyor

akım trafosu 600/5 yazıyor

acaba 600A/5 = 120A mi yapıyo
çekilen güçte

600A*380 = 228 000 w diyemi hesaplanıyor acaba ::)
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Akım trafo oranı ile gerilim trafo oranının çarpımı olması lazım sizde akım trafo oranı 120 olduğuna göre gerilim trafosu yok sanırım

evet pano üzerinde sadece ato=600/5 var

ben bu bölü 5 i de anlayamadım sistemde 3 adet akım trafosu var diye biliyorum
niye 5 e bölünüyor acaba

ŞÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPABİLİRMİYİZ

ELEKTRİK FATURAMIZDAKİ - ÇARPAN 120 - İBARESİ ÇEKTİĞİMİZ,

HARCADIĞIMIZ ENERJİNİN ÖLÇÜLMESİ AMACI İLE ELEKTRİK SAYAÇ

BAĞLANTISINDA SİSTEME BAĞLANAN AKIM TRAFOLARININ AKIM CİNSİNDEN

KATSAYILARINI BELİRTMEKTEDİR.

AKIM TRAFOLARI HER ABONENİN SÖZLEŞME GÜCÜNE GÖRE BELİRLENMEKTEDİR.

ÖRNEĞİN : BİZİM SÖZLEŞME GÜCÜMÜZ 296 000 W’ TIR BUNA GÖRE SİSTEMİMİZ

İÇİN BELİRLENMİŞ AKIM TRAFOLARIDA 600/5 DEĞERİNDE OLMAKTADIR.

AYLIK ELEKTRİK TÜKETİMİMİZ HESAPLANIRKEN

SAYAÇTAN ÖLÇÜLEN DEĞER * AKIM TRAFOSU DEĞERİ

SAYAÇ DEĞERİ * ( 600/5 ) 120

= ENRJİ TÜKETİM MİKTARI

Sadece büyük harf kullanarak mesaj yazmak ve konu açmak yasaktır. Tekrarında mesajınız silinecektir.

Düzenleme: Roboelektronik

Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz

"/5" trafonun seconderine bağlanan cihazın maksimum ölçebileceği akımı temsil ediyo yani maksimum 5 amper ölçecek bi ampermetreniz olduğunu düşünün siz onun akım girişine 100/5 akım trafosu takarak ona 100 amper ölçtürüyorsunuz seconderden 5 amper ölçülmesi primerden 100 amper geçtiği anlmına geliyor ölçü aletiniz desteklerse ekrandaki değerin çarpılarak yazılmasını sağlarsınız ve direk primer akımını okursunuz sayaçlarda böyle çalsır /5 standartlaşmış bi ifade yani genelde ölçü aletleri direk 5 amperden yukarısını ölçmez ölçmek istenirse araya akım trafosu konulması gerekir.

çok teşekkür ederim çok açıklayıcı oldu

Alçak gerilimde, çok yüksek akım çeken abonelerin sözleşme gücüne göre hesaplanan akım trafoları kullanılır. Bu sistemde sayaçların akım bobinleri 5 ampere göre yapılılar. Bu durumda akım trafoları işletmenin çektiği akımı dönüştürme oranı kadar küçülterek sayaca iletir. Bu nedenle sayaç dönüştürme oranı kadar küçük değer yazar. Gerçek tüketimi bulmak için akım trafosunun dönüştürme oranı ile çarpmak gerekir.
Yüksek gerilim sistemlerinde ise yüksek gerilimi sayaca kadar getirmek mümkün değil ve tehlikelidir. Ayrıca getirilse bile gerilim değerine göre kullanılan yakıtkanlar sebebiyle sayacın hacmini tahmin edebilirsiniz.
Bunun için akım trafoları primer akımı 5 ampere göre dönüştürürken gerilim trafoları da Primer Gerilimi (15.8kV, 30kV, 154 kV, 380 kV.) 100 volta dönüştürüler. Bu sistemlerde sayacın gösterdiği değer akım trafosu dönüştürme oranından başka gerilim trafosunun dönüştürme oranı ile de çarpılır.

akım trafolarındaki X/5 ifadesi ve gerilim trafolarındaki X/100 ifadeleri akım trafosunun 5,gerilim trafosunun 100 e göre yapıldığını gösterir. Endeks çarpanı akım ile gerilim trafosunun oranları çarpımıdır.Senin akım trafonun 600/5 olması ve gerilim trafonun olmaması sebebiyle endeks çarpanın 120 dir.

senin belirttiğin değer akım trafo oranıdır 600/5 = 120 çarpan olur
bununda hesabını yapmak için sayaçtaki aylık aktif tüketim tespit edilir ve bulunan değerle çarpan çarpılır
çıkan değerde elektrik kwh değeriyle çarpılarak fatura değeri bulunur

Bizim çarpanımız 9,45 olarak görünüyor daha doğrusu osos sisteminde 9450 ama fatura 9,45 ancak ben akım trafosuna göre hesap yapınca olmuyor, rölede 2500/5 yazıyor analizörde 1000/5 neye göre 9,45
Not: konu eski ama yeni konu açmaktansa devam etmek daha mantıklı geldi kusuruma bakmayın

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri