Sayaç çarpanı nedir?

akım trafosu 36 KV 150/5-5 15+15VA. 0,5Fs5 0,5Fs5 100 IN mühürlü
Gerilim trafosu oranı 6,3/K3-0,1/K3-0,1/K3 CL:0,5+0,5 50+50 VA mühürlü

sayacın çarpanı nedir arkadaşlar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Akım trafosu 36 KV 150/5-5 15+15VA. 0,5Fs5 0,5Fs5 100 IN mühürlü
Gerilim trafosu oranı 6,3/K3-0,1/K3-0,1/K3 CL:0,5+0,5 50+50 VA mühürlü

sayacın çarpanı nedir arkadaşlar.
Akım trafosu:150/5=30
Gerilim trafosu: 6,3/0,1=63 Gerilim Trafosu*Akım trafosu 63*30=1890 SAYAÇ ÇARPANINIZ

Merhabalar gelen elektrik faturasının sayaç çarpanı ile alakası var mı , iş yerimde sayaç çarpanı 30 , bunu düşürme şansım var mı ? Araştırmama rağmen hala çözemedim maalesef

Sayaç çarpanı akım trafosu ve varsa gerilim trafosu dönüştürme oranlarının çarpımıdır. Düşürmekle neyi amaçlıyorsunuz? Gelen fatura miktarı ile sayaç çarpanının bir ilişkisi yoktur.
Şöyle düşünün;
Sizin işletmenizde 120 Amper akım çekiliyor ama bu 120 Amper sayaç üzerinden geçerse sayacı bozacaktır. Bu durumda devreye akım trafosu girer. Sayacınıza 150 Amperi 5 Ampere dönüştüren bir akım trafosu koyarlar. 120 Amper akım trafosundan geçerken sayaç bunu 4 A diye okur. Daha sonra sayaç endeksleri akım trafosunun dönüştürme oranıyla (150/5=30) çarpılıp gerçek tüketim değerleri bulunur.

Son düzenleme:
Sayaç çarpanı akım trafosu ve varsa gerilim trafosu dönüştürme oranlarının çarpımıdır. Düşürmekle neyi amaçlıyorsunuz? Gelen fatura miktarı ile sayaç çarpanının bir ilişkisi yoktur.
Şöyle düşünün;
Sizin işletmenizde 120 Amper akım çekiliyor ama bu 120 Amper sayaç üzerinden geçerse sayacı bozacaktır. Bu durumda devreye akım trafosu girer. Sayacınıza 150 Amperi 5 Ampere dönüştüren bir akım trafosu koyarlar. 120 Amper akım trafosundan geçerken sayaç bunu 4 A diye okur. Daha sonra sayaç endeksleri akım trafosunun dönüştürme oranıyla (150/5=30) çarpılıp gerçek tüketim değerleri bulunur.
Çok teşekkürler hocam, gayet güzel açıklamışsınız 😊, Binada sadece bir dolap ve 2 bilgisayar var . Ups i bu ay kapattım . Gündüz kadar gece de aynı miktar kWa elektrik harcamış görünüyorum. Bu harcamanın neden olduğunu nasıl tespit edebilirim acaba

Çok teşekkürler hocam, gayet güzel açıklamışsınız 😊, Binada sadece bir dolap ve 2 bilgisayar var . Ups i bu ay kapattım . Gündüz kadar gece de aynı miktar kWa elektrik harcamış görünüyorum. Bu harcamanın neden olduğunu nasıl tespit edebilirim acaba
Bir dolap ve iki bilgisayar aylık kaç kWh tüketim oluyor? Dolabın ve bilgisayarların güç değerleri nedir? Gündüz ve gece tüketim değerlerini nereden biliyorsunuz? Belli aralıklarla endeksleri mi kaydediyorsunuz? T1-T2-T3 değerlerine göre mi söylüyorsunuz?

Bir dolap ve iki bilgisayar aylık kaç kWh tüketim oluyor? Dolabın ve bilgisayarların güç değerleri nedir? Gündüz ve gece tüketim değerlerini nereden biliyorsunuz? Belli aralıklarla endeksleri mi kaydediyorsunuz? T1-T2-T3 değerlerine göre mi söylüyorsunuz?
782 kwh hocam. Gündüz ve gece kısmını faturadaki gündüz puant gece kısmına göre söyledim . 376 gündüz,150 puant, 254 gece olarak görünüyor

782 kwh hocam. Gündüz ve gece kısmını faturadaki gündüz puant gece kısmına göre söyledim . 376 gündüz,150 puant, 254 gece olarak görünüyor
782 kWh bir buzdolabı ve iki bilgisayar için fazla bir değer. Buzdolabı arızalıda sürekli mi çalışıyor acaba? Monofaze bir sayaç alın, sayacın çıkışına bir uzatma bağlayın. Bahsettiğiniz cihazlar aynı konumdalarsa bu uzatmadan cihazları besleyip günlük tüketimlerine bir bakın. Birde ana sayacınızın tüketimine bir bakın bakalım yaklaşık değerleri gösterecekler mi?
1686134572492.png

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri