Sayısal soru

murat8can

Üye
my''+cy'+ky=F(t)

F(T)=sabit = 0
m=50
c=20
k=200
deltaT=0,25
T=0 anında y=y sıfırda = 5cm
T=0 anında y'=0
bunu çözebilecek var mı?
y'' y' y değerleri nelerdir?
Okadar çok araştırdım ki kafam iyicene karıştı şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,
Soruyu sizin çözmeniz lazım. Sadece size yol göstereyim. Önce denklemin türünü, mertebesini, homojenlik durumunu , lineerlik durumunu, katsayı sabitliğini belirleyin. Sonra çözüm aşamasına geçin.
Sizin verdiğiniz denklem 2. mertebeden, adi diferansiyel, homojen, sabit katsayılı, lineer bir denklemdir. İnternet'ten "2.mertebeden homojen adi diferansiyel denklemin çözümü" şeklinde arama yaparsanız , birçok örnek bulursunuz.
(Not: Belki sorunuzla ilgili değildir ama bu denklem "Kütle-yay sistemi için tek serbest dereceli sönümlü titreşim için hareket denklemidir." m=kütle, c=sönüm katsayısı k=yay sabiti (katsayısı) 'dır. Newton'nun 2 yasasından elde edilir.)

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim
şöyleki araştırdım internette bir sürü aynı denklemler var dediğiniz deki kütle yay yada titreşim ile ilgili bir örnek diferansiyel denklemde biliyorum ki uyguladım ama ilginç yerlere gitti konu kafam okadar çok karıştı ki ben neredeyim ne buluyorum oldum

kesmez kullanıcı ada sahip olan değerli üye attığınız link için de teşekkür ederim onu bir kağıda yapayım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri