Sayısal Elektronik (Karnaugh Haritası) Sorusu

Aşağıdaki sorular hakkında yardımınızı rica ediyorum .

SORU1

F(A,B,C) = å (2, 4, 5, 6, 7) ifadesinin fonksiyonunu yazarak sadeleştiriniz.

SORU2
T.B.M.M de 3 parti bulunmakta (A, B ve C) ve Meclis (A=360, B=25, C= 165) olmak üzere toplam 550 milletvekilinden oluşmaktadır. Meclisin Cumhurbaşkanı seçebilmesi için en az 367 milletvekilinin kabul oyu gerekmektedir. Cumhurbaşkanı seçiminde Meclis’teki partilerin (a,b ve c ile gösterilen) temsilcilerinin oylarının ağırlıkları, milletvekili sayıları ile orantılı olarak 360, 25 ve 165 dir. Cumhurbaşkanı adayının seçiminde Meclis kararını (kabul / ret ) elde etmeyi sağlayan mantıksal devrenin doğruluk tablosunu çizip, çıkış işlevini Karnaugh haritasında gösteriniz ve mantıksal devresini çiziniz. { Kabul = 1, Ret= 0 alınacak}

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım bu meclis sorusunu bizim öğretmende sordu yapan arkadaşda yok nasıl olacağını hala anlamış değilim :S ama senin sorun gerçekten kolay bir soru oktal koda göre yap karnaugh haritasına yerleştir

Son düzenleme:
Aşağıdaki sorular hakkında yardımınızı rica ediyorum .

SORU1

F(A,B,C) = å (2, 4, 5, 6, 7) ifadesinin fonksiyonunu yazarak sadeleştiriniz.

f=A+BC'

SORU 1 CEVABI: F=A+BC' Olarak buldum yanlışım varsa düzeltin lütfen

SORU 2; Soruya basit bi pencereden bakarsak :) Yada benim anladığım gibi ise eğer; F= AC+AB olarak düşünebiliriz sanırım. 1 0 1 de 1-1 1 0 da 1- 1 1 1 de 1 olmaktadır. Dolyası ile karnaugh haritasında sadeleştime işlemi yaparsak sonuç F= AC+AB Olarak bulunur. Eğer partiler toplu hareket ediyorsa cevap budur. Ancak Partiler toplu hareket etmiyorsa cevabı başka yoldan yapmalıyız. Umarım yardımı dokunur. Saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri