SARIM & BAĞLANTI ŞEMASI

aksoylar

Üye
SOĞUK HAVA DEPOSU MOTORU
11 KW - 15 HP
1-7 / 1-9
12 grup
36 oyuk
dikkatimi çeken iki ayrı yıldız noktası mevcut haliyle kafam karıştı...
IMG_4559.jpg

IMG_4557.jpg

IMG_4558.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Motor klemens bağlantısı üçgen, ( sizin bahsettiğiniz çift sargı, örneğin 1400 / 370 devir anladım ) fakat ekranda attığım motor etiketi sabit 1400 devir...

Motor klemensinda muhtemelen iki sargıyı paralel bağlamışlardır.

Bu motor çift yıldız sarılı görünüyor. Yol verme şeklide önce birinci sargı ile düşük güçte motor kalkış yapar sonra ikinci sargı bir süre sonra devreye girerek tam kapasite devam eder.

Sizin uygulamada iki sargı paralel bağlanıp tek kontaktörle start verilmiş gibi.

Örneğin yıldız üçgen yol alma gibi diyorsunuz , fakat bu öyle değil motor klemensinde atıyorum UVW-XYZ uçları köprülenmiş, tek bir enerji kablosu ile direk start alıyor...herhangi bir yumuşak kalkış veya iki devreli çalışması yok...

IMG_4560.jpg

IMG_4561.jpg

ÇIKARDIĞIM SARIM VE BAĞLANTI ŞEKLİ BU, FAKAT İÇİME SİNMEDİ EMİN DEĞİLİM...
IMG_4556.jpg

Sarım şekli doğru, fakat bağlantı’dan emin değilim...

Emin degilim ama 1-2-3 ucları bir sargiya ait.
4-5-6 uclari ikinci sargiya ait. Motor terminalinde de bu uclar paralel bağlanarak tek kontaktorle start verilmis.

Ben bunu anliyorum.

Motor ucgen degil.

Ilk mesajinizda iki ayri yildiz noktasi oldugundan bahsettiniz. Eger iki adet yildiz noktasi varsa bu motor icindeyse motor baglanti terminalinde üçgen baglanti olmaz yapilamaz.

Bu motor cift yildiz sargılı.

Evet size aynen katılıyorum çünkü çift yıldız motorları dediğimiz genelde bina içi asansör motorlarında karşılaştığımız ve standart olarak sardığımız motorlar.fakat resimdende anlaşılacağı gibi motor üçgen bağlı, bunun dışında motorda çift sargı yok tek sargı var, yıldız ucları ( üç giriş ) ( üç çıkış ) bağımsız kısa devreli, dışarıya çıkan klemens uçları ( 1-2-3 giriş ) ( 7-8-9 çıkış ) haricinde sargılar arasında 6 adet köprü mevcut, toparlamak gerekirse toplamda 12 bobin 24 uç elde ediyoruz, saydıklarımı topladığınızda zaten 24 uç çıkıyor...

Şimdi çizdiğiniz sarım şemasına bakıyorum da,

U - V - W yi giriş düşünürsek ortadaki mavi ile çizdiğiniz yıldız noktasında buluşmuyor mu?

Nasıl 1-2-3 giriş ve 4-5-6 çıkış oluyor? Yıldız köprüsü var ise bu şekilde imkansız.

UVW - 1-2-3
XYZ - 7-8-9
Yıldız uçları zaten kısa devreli onları hiç baz almıyorum, yıldız uçlara dikkat ederseniz dediğim gibi 3’ü çıkış yıldız, diğer 3’üde giriş yıldız...bu yıldız uçlar dışarı çıkmıyor zaten o yüzden önemli değil diyorum, UVW - 1-2-3 ve XYZ - 7-8-9 uçlar klemens enerji uçları...

Yine dediğime dönüyoruz. 123 giriş bu sargıların çıkışı 789 değil. O girişler içerde yıldız köprülü.

123 de giriş 789 da giriş. O yüzden dışarda da bu uçları paralel bağlamışlar.

iki sargının omajlarına bakarmısınız 123 ile 789 arasında omaj olmaması lazım. 123 giriş ve 789 çıkış ise dediğiniz gibi aralarında omaj göreceksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri