Sarı-yeşile toprak diye güvenmeyin

Çok da kötülemeyin. Beterin beteri var. En azından adamlar izoleli kablo kullanmış. Benim eski evde topraklama kabloları çıplaktı. Adamlar üşenmeyip onca kabloyu soymak için uğraşmışlar. Helal olsun adamlara. Ne diyim başka
eskiden topraklama için çıplak kablo çekilirdi eski tesisatların çoğunda bu durumla karşılaşmanız muhtemeldir. özellikle borular demirse :)

Sn.TheRisky'nin de şaka yollu beirttiği gibi renk ayrımcılığı :) açısından değil ama standartlara uygun kablo renk kodlarının olması her zaman iyidir, bir de bu işin uluslararası arenası vardır, sn. elektronikmuh' inin de açıklıkla belirttiği ve örneklediği gibi. Bazı hassas konularda çok nizami olmakta yarar vardır diye düşünüyorum, kahve: fazı, mavi: nötr'ü ve sarı-yeşil kablo: her zaman toprağı temsil ediyor olmalıdır.

Megep Dökümanlarında Türk ve Avrupa Satandartları ortak kablo rengi kod gösterimi veya göstergesi olarak bu 3 renk kesin olarak yukarıdaki bu eşleştirmeye tabi tutulmaktadır. Aksi durumlarda yabancı ülkelerde bazı sıkıntılarla karşılaşılabilir veya bu renk kodlarını ölçmeden standartlara çok güvenerek hareket edilmesiyle birçok istenmeyen kaza veya olumsuz durumlar olası olarak yaşanabilir. Kolay gelsin.

Çok da kötülemeyin. Beterin beteri var. En azından adamlar izoleli kablo kullanmış. Benim eski evde topraklama kabloları çıplaktı. Adamlar üşenmeyip onca kabloyu soymak için uğraşmışlar. Helal olsun adamlara. Ne diyim başka
o kabloyu soymamışlar o şekilde topraklama kablosu adı ile satıyorlar kabloyu satan kişi eskilerden ise bilir muhtemelen elinde bir kaç top daha vardır...

Slm sn. @binbaşı bey. Ben latife ediyorum ortam şenlensin diye :) Normlar çok önemlidir tabiki. Ben normlara duyulmamış bir tesisatta toprak ayırmaya çalışıştığını zanneden nötr ayırdığından bir haber, bir arkadaşın ölümden nasıl döndüğüne şahit oldum. Normlara uymamak cinayetten farksızdır aslında. İşi bilen de bilmeyen de sağa sola kablo çeker oldu. Benim nazarımda cinayetten farkı yokki.
Aslında normlara uymayan yetersiz kalan meslektaşlara daha da önemlisi norm kesitleri ne uymayan kablo üreticilerine çok ağır cezalar verilmesi gerekiyor hapis cezasına kadar yolu olmalı bence.

Marka vermeyeceğim burada fakat 2 yıl evvel bir kablo alındı pano imalatına başladık. Kabloları çekiyor arkadaşlar kontaktöre. Yanıma geldi bir tanesi bir elinde kablo bir elinde yüksük,
- Abi kablonun paketinde 4 mm. Yazıyor ama 4 mm yüzük bol geliyor.
Dedi. Baktım yüzük 6 lıktır belki diye, turuncu 4mm yüzük. Kabloyu aldım elime izolesi kalın damar ince, içimi bir şüphe sardı malum markayı ilk kez alışmıştık çünki. Kabloyu Bir kenara kaldırıp eski kablolardan aldım ve işimizi gördük. Gel zaman git zaman iş güvenliği için elektrik kontrollerini yapan firma geldi şirkete ve benimde aklıma kablo geldi arkadaşlara durumu izah edip kontrole gönderdik kabloları. Sonucu görünce şok geçirdim resmen 2.92mm. adamlar bakırdan çalmış çalmasına ama hiç düşünmüyorlar ya kablo akımı taşıyamayıp yangın çıkartsa ne olacağını.
Bu sebeple. Bu tip sorunlarla karşılaştığimızda anında gereğini yapıp şikayet etmek gerek. Bir kişiyi dikkate almazlar fakat bir kitleyi dikkate almak zorunda kalırlar. Normlara uyulmadığında emin isek Şikayet edelim arkadaşlar.

Yazılan yorumlara bakıyorum biraz dikkat arkadaşlar neden kontrol kalemi ile kontrol edilmiyor zor mu geliyor bakın ! Yani yedek parçamız olsa sıkıntı olmaz makinanın bir parçası değil ki yerine takasın önce güvenlik yani ben arzalara müdehale ederken ;
- enerji keserim oraya bir kilit koyarım Bakım yazısı koyarım hiç olmadı eleman koyarım amire olmadı ev isem ev halkına bilgi veririm..

- kablolarda ben de yaşadım renkleri yanlış bağlanmış bulamamış bağlamış kabloyu faz kablosu diye bunları standart hale getirmek bizim ve orada çalışacaklar için sağlıklı

Kahve rengi /// gri /// siyah fazdır
Nötr mavidir
Sarı yeşil topraktır standart

1) Elektrikçi kontrol kalemi kullanmaz. O amatörler içindir.
2) Elektrikçi kendisi standart renkleri kullanır ama hiçbir zaman renklere güvenerek iş yapmaz.
3) Ne yazık ki üzerinde uzlaşılmış kablo renk kodlaması henüz mevcut değil.

Kolay gelsin...

2) Elektrikçi kendisi standart renkleri kullanır ama hiçbir zaman renklere güvenerek iş yapmaz.

Kolay gelsin...

Tabi tabi amatörler içinmiş görürüz bi gün böyle havalı havalı konuşmaları.. senin çalıştığın ortam amatörse kullanma sen 24 volt görmüş birisin en fazla herhalde

Kolay gelsin...
Kontrol.kalemi kullanmayan bir tane elektrikçi goster yakicam burayi..cok.sacma bir cumle olmus sizinki..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri