Sarı-yeşile toprak diye güvenmeyin

Görüldüğü gibi Elektrik hakikaten çok ciddi bir iştir, kablo imalatçısından teknisyene kadar herkes sorumludur.

Dirençlerin o kadar renk kodlarını ezberliyoruz da,topu topu 3,4 ayrı rengi ezberimizde tutmakta zorlanıyoruz,yazıktır,günahtır,cihazların ve insanların geleceğini lütfen riske atmayalım.MEGEP dökümanlarında(Avrupa Birliği Normunda) bu renkler açıkça da belirtilmiştir.Ezberleyelim ve uygulamada yalnızca bu renklere riayet edelim.Saygılarımla.

Mavi: Nötr
Kahve veya Siyah: Faz.
Sarı-yeşil: Toprak.

Aklıma kurtlar vadisindeki bir replik geldi.
"Bomba imha uzmanı bir arkadaşım vardı renk körüydü, uzun yaşadı"

emeklı bır arkadaşimin evinde çamaşir makinesı çalışmıyormuş elektrik prizıne tek kablo gelıyor neyın nesı araştırdığımda sadece fazı getırmış kım yaptıysa notr ve toprak musluğun dıbınden bağlantı yapmış biz türk milletı tasarruf yapmayı çok severız ama bılınçsızce:) 5 mt kablonun hesabını yapmış prizi ve çamaşir makınesını bağlıyan kişi allah korusun musluğun dıbıne bağladığı kablo oksitlenıp kaçırdığında evın hanımı veya beyı kızı gelını kım denk gelırse dortkolluyla mefta olacağını hesaba katmamış:) vijdanı rahatsızlık duyacakmı acaba onu merak edıyorum:)

genç arkadaş
senin gene renkleri farklı ben geçenlerde tadilat olan evin tesisatını yapmaya gittim adam 3 tane kahve rengi kablo koymuş
kahve :faz
kahve:nötr
kahve:toprak

böyle elektrikçileri sabun fabrikasına gömcen;)

Aklıma kurtlar vadisindeki bir replik geldi.
"Bomba imha uzmanı bir arkadaşım vardı renk körüydü, uzun yaşadı"

Uzun yaşaması çok şanslı bir insan olduğunu açıkça da gösteriyor.:)Geçenlerde tv'de,bir insanın türlü ölümcül kazalardan kurtulan(Uçak,tren,otobüs,yangın,vb. türlü ulaşım araçları ve felaketler)ve dünyanın en şanslı insanı olmasına rağmen, son geçirdiği basit bir olayda ise(Ev kazası veya kalp krizi) şansına yenik düşüp öldüğü,yine net ve medyada söyleniyordu.Bomba uzmanı arkadaşınız çok şanslıymış,devamlı dört ayağı üzerine düşmüş demek ki.:)

bazı model yardımcı sargıliasenkron motorlarında ana sargı ucu sarı oluyor buna dikkat edin sarı ana sargı kahve yardımcı mavi nötr

arkadaşlar merhaba
benim tavsiyem nötrü tamamen tespit ettikten sonra ,mavi rengin haricinde hangi renk olursa olsun, mavirenkli bant veya mavirenkli ısıyla daralan makoronla mutlaka renklendirelim.aynı anda faz ve toprak kablosunuda standartlardaki renklere göre renklendirelim. böyle dikkatsizce yapılan işler yüzünden memleketimizin her yerinde,meslektaşlarımız zaman kaybediyor.daha iyi şeyler için harcanması gereken zamanımızı,basit işlere harcıyoruz.hem ülkemiz kaybediyor, hemde bizler.
kolay gelsin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri