Sarı-yeşile toprak diye güvenmeyin

evet arkadaşlar bu hatayla bende karşılaştım
sarı yeşile faz vermişler kahverengiyide toprak yapmışlar
bunu bu şekilde yapanlar kastimi yapıyor yoksa bilmeziyemi işyapıyolar
elktriğin şakası yok dikkatli olalım sarı yeşili toprak mp olarak kullanalım amarikayı keşfetmeye gerek yok
standartlaşmış talimatlara uyarsak kimse sorunla karşılaşmaz

bence kontrol etmek gerekir her zaman ben bir yetmeyen de bence anlamıyordur bu işlerden yoksa anlamak denilen şey yalnızca renkleri bilmek değildir aynızaman da iş güvenliğidir yoksa canınla ödeye bilirsin hem eskiden sarı yeşil falan yoktu tesislerde 4 çarpı kablolar 2 siyah 1 gri 1 beyaz çıkarmış ya bununla karşılaşırsan

arkadaşlar beyazdan kastınız gri kablo olmasın.avrupa yeni standartlarda maviyi notr olarak belirtmiştir.eskiden kullanılan kahve -mavi- siyah üçlemesi kalkmış kahve - gri - siyah olmuştur.yani Koray.K arkadaşın yaptıgı bana gore yanlış.eğer fabrikanızda griyi hep notr olarak kullanıyorsanız kafadan hatalı başlamışsınız demektir.bu ha evdeki adamın bilmeyip kahveyi toprak yapması, ha sizin fabrikada fazı notr yapmanız.ikisi de aynı şey.olduki sirkete başka elektrikçi başladı,diyeceği ilk şey gri notr olmazki neden boyle bağlıyorsunuz olacaktır.sizde baştan boyle başladı ,oyle devam ediyoz diyebileceksiniz en fazla.kaldı ki aynı olay benim başıma geldi.on yıllık fabrika elektrikçisi gözümün onunde griyi notr yapıyor.alışmışya kahve mavi siyah üçlüsüne niye oyle yapıyorsun dediğim zaman kıllıgına olacak ikiside aynı kalınlıkta dedi :) farketmezmiş.bu mudur standart?

digital_tech ' Alıntı:
arkadaşlar beyazdan kastınız gri kablo olmasın.avrupa yeni standartlarda maviyi notr olarak belirtmiştir.eskiden kullanılan kahve -mavi- siyah üçlemesi kalkmış kahve - gri - siyah olmuştur.yani Koray.K arkadaşın yaptıgı bana gore yanlış.eğer fabrikanızda griyi hep notr olarak kullanıyorsanız kafadan hatalı başlamışsınız demektir.bu ha evdeki adamın bilmeyip kahveyi toprak yapması, ha sizin fabrikada fazı notr yapmanız.ikisi de aynı şey.olduki sirkete başka elektrikçi başladı,diyeceği ilk şey gri notr olmazki neden boyle bağlıyorsunuz olacaktır.sizde baştan boyle başladı ,oyle devam ediyoz diyebileceksiniz en fazla.kaldı ki aynı olay benim başıma geldi.on yıllık fabrika elektrikçisi gözümün onunde griyi notr yapıyor.alışmışya kahve mavi siyah üçlüsüne niye oyle yapıyorsun dediğim zaman kıllıgına olacak ikiside aynı kalınlıkta dedi :) farketmezmiş.bu mudur standart?

evet doğru söylüyorsun imla hatası yapmışım kusura bakmayın genelde mavi nötr beyaz(gri) faz bağlarız ama adam tam tersini bağlamış .

merhaba arkadaşlar
bunlarda ne benim evin elektriğini yapan elektrikçi çalışan sayacın yerini değiştirmesi gerekiyordu ve değiştirdi.Asıl işin ilginç ve şaşırtan tarafı bundan sonra oldu.Ben elektrikçinin iyi olduğunu sanıyordum ve sayacı değiştirdikten sonra kontrol etmedim taki faturayı kesmeye geldiklerinde her şey anlaşıldı.Adamlar fatura yazacak amam sayaç sıfır.Sayacı kontrol ettim elektrikçi sadece fazları bağlamış ama nötür ucu orda boşta.Elektrikçiyi çağırdım anlattım meseleyi baktı sayaç arızalı dedi.Bende nötürleri gösterdim adama.Adam kendisini haklı çıkartmaya çalışıyor.Nötürleri bağladık sorun çözüldü.Yine şökrediyorum bunlada atladık.

bir fabrikamızda sarıyeşile faz baglıyorlardı standart olarak. açıklamaları ise her kabloda mavi oldugu için nötr yada toprak olarak baglanıyor. ben de durumu bildigim için oradan bir makina geldiginde fişinden uçları degiştiriyordum.

Yazılanlar ilginç olaylar arkadaşlar. Ben elektrik işine başlamadan önce bizim evin tesisatını babam gelişi güzel yapmış. O zamanlar kaçak yapılan evlerde zaten millet kat çıkma derdine düşmüş. Standarta uyan kim. Geçenlerde* bahçedeki lambanın kablosunu kopartmış babam. Bende eski diye yenisini çektim. İki tane de arapuar koydum. İşim bitince gözüm yerde sallanan antigron kabloya takıldı. Bu ne diye takip ede ede elektrik panosuna geldim. Baktım ki evin prizleri için toprağa bağlanmış. Babam öve öve anlatıyodu eve toprak hattını bile kendim çektim diye. Kendisi zamanında general elektiğin fabrikasında çalışmış devamlı bana hava atıp duruyodu. Babama seslendim ve eve toprak diye bağlanan antigron kablonun boşta sallandığını gösterince abimde yanımdaydı ve gülmekten gözlerimizden yaş geldi. :D Birde babam demesinmi ki 4. katın prizlerindeki toprak hatlarını nötüre köprü attım. Önce anlamadım ama gidip bakınca gördüm ki, aşağıda sallanan toprak hattını 4. kata çıkarmamış. 3. katta toprak hattı varya o zaten oradan alıyo dedi. Biz iyice gülmekten kırıldık.* :D Hala ben o antigronu yere bakır levha ile gömmüştüm kim çıkarmış diyo. eski topraklar çok makara oluyor canım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
morbeyaz arkadaşımızın anısını okuyunca benimde eski bir anım aklıma geldi.

1980 li yılların başıydı. Bir tanıdığımız şehrin dışında bir yere bahçe içinde gecekondu yapmıştı, elektrik tesisatını da ben yaptım. Resmi olarak elektrik alamadığı için kanca atma denilen sistemle, uzunca bir sırığın ucuna kabloları tutturup, direkteki kablolara takıyordu.

Rüzgarlı bir havada nötr kablosu direkteki kablodan çıkıyor ve bahçede bulunan foseptik kuyusunun üzerine düşüyor. Tabi kuyunun üzeri toprakla kaplı ve kabloda toprağa değiyor, haliyle evdeki lambalar gayet güzel yanıyor. Bu durumu görünce bayağı bir şaşırıyor.

Beni aradı ve aynen şöyle dedi ;

----Usta hemen buraya gel. Bak ne oldu, foseptik kuyusundan elektrik üretiyorum. ( Tabi buradaki kelime aslında foseptik değildi, ben öyle yazdım )
----???!!!!...
Ben merak içinde gittim ve olayı görünce durumu anlattım kendisine. Durum böyle olunca bayağı bir üzüldü. Çok büyük bir buluş yaptığını sanıyordu kendince.

sayın şef hikayeniz gerçekten güzeldi saolun :D arkadaşlar kimbilir daha ne olaylar gelecek başımıza benim merak ettiğim bi şey var örneğin bir kombine priz bağlıyoruz (yani üzerinde hem 380V hem 220V olanlardan) malumunuz 220V prizin birde topraklama ucu var. buraya çekilen kablolara bakıyorum 4X.... yani ya nötür yok ya da toprak !!! demek istediğim sizlerinde başına mutlaka gelmiştir. 5X... kabloları kullanmadığımız için acaba sizler nasıl bağlıyorsunuz? Tercihiniz topraktan mı yoksa nötürden yana mı oluyor? yoksa ikisi arasında sıfırlama mı yapıyorsunuz?

kadirizm ' Alıntı:
sayın şef hikayeniz gerçekten güzeldi saolun :D arkadaşlar kimbilir daha ne olaylar gelecek başımıza benim merak ettiğim bi şey var örneğin bir kombine priz bağlıyoruz (yani üzerinde hem 380V hem 220V olanlardan) malumunuz 220V prizin birde topraklama ucu var. buraya çekilen kablolara bakıyorum 4X.... yani ya nötür yok ya da toprak !!! demek istediğim sizlerinde başına mutlaka gelmiştir. 5X... kabloları kullanmadığımız için acaba sizler nasıl bağlıyorsunuz? Tercihiniz topraktan mı yoksa nötürden yana mı oluyor? yoksa ikisi arasında sıfırlama mı yapıyorsunuz?
Sayın kadirizm !
Öyle bir soru sordunuzki tam arı kovanına çomak sokar gibi. Şimdi bu soruya verilen cevaplar uzun tartışmalara yol açar. Ben tesisat işleri yaparken ( fi tarihinde ) topraklama olayı bu kadar elzem değildi. Zaten o zamanlar trifaze prizlerde 3 faz + nötr olmak üzere 4 delikliydi. Haliyle nötr bağlıyorduk. Bu prizlerden motor besleniyorsa motor gövdesine nötr gidiyordu.
(Ama nasıl kıvırdım) :)

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri