Sarı-yeşile toprak diye güvenmeyin

Arkadaşlar bir arızaya gittiğimizde bir fiş yada seyyar 380 priz değiştirdiğimizde sarı yeşili nasılsa nötr bağlanmıştır diye güvenip bağlamayalım. İşletmelerde çoğu zaman anlamyan kişiler bağlıyor o an için çalışıyor biz gidip kontrol etmeden standart şekilde bağlayınca tahmin edersinizki sonuç pek iyi olmaz herşeyden önce dikkat.

sarıyeşil saten nötr olmazki toprak hattı olarak çekilir 1 fazlı sistemlerde ancak 3 fazlı sistemlerde 4 damarlı kablolarda nötr olur bağlayan demek ki baya bi dikkatsizmiş

Mesajin yazildigi saate bakilirsa mac hastaligi yok sanirim:)
Elbette ki hocam...Notr ile topraklama karmasasi hep suregelmistir...Dikkatimi ceken sey, bes damarli kablolarin hem uretimine hem de sahalarda kullanimina karsi garip bir yabanciligimiz var...Alismisiz dort damarli kablo kullanmaya...Direkt ve sadece uc fazli bir motoru besliyorsak,dorduncu ucumuz toprak oluveriyor...Yok eger besledigimiz bir pano ise dorduncu uc notr oluyor...E peki toprak? Cakariz oraya bir kazik olur biter...Peki bes damarli kablo daha iyi degil mi?(ya zemin iyi bir topraklama icin uygun degilse)...Bes damarli kablo da pahaliya geliyor ( ! )
Dort damarli kablo isterken de maalesef ozensizce davraniyoruz..Hic bir nitelik belirtmiyoruz...4x16 NYY deyip geciyoruz..Tabi saticinin da isine geliyor...Damar renklerini nasil istersin?Hangi standarda gore istiyorsun diye sorma geregi hissetmiyor hakli olarak...Icinden enerji ve hayat tasidigimiz ustelik parasini odedigimiz malzememizi cok cok iyi tanimakla yukumluyuz kanaatindeyim...
Yeri gelmisken belirteyim..Kablo kodlarinda topraklama amaciyla sari-yesil renkte bir damar olsun istiyorsak kablo kodunun sonuna ''J'' harfini, acik mavi olmasini istiyorsak kablo kodu sonunda ''o'' harfini kullaniyoruz.
Ornek : (NYY-J) 3*50 / 25 mm2 dedigimizde 25 mm2 lik damarin renki sari-yesil olarak gelir...
(NYY-O) 3x2.5 mm2 dedigimizde ise 3. damar acik mavi olarak gelir..

Üstelik bu 5X kablolar standart olarak her yerde ve kolayca bulunamıyor nedense taleb mi azdır, üretimi mi zordur nedir? :(

Cok haklisiniz Sn Abuzettin20...Ben 380 V seyyar siparis ettim (yurt disindayim),bana bes damarli,termik korumali,orjinal italyan mali cok guzel bir urun geldi...Ilk once cok sevindim...Ama sahaya surup de klasik kaynak makinalarimizi,el breyzlerini,matkaplari calistirmaya kalkinca problemler basladi...Ilk once pano prizlerimi 3P+N+E olacak sekilde bes ucluya cevirdim...Bu sefer 3 fazli fisler uyumsuzlugu dogdu...Neyse en sonunda seyyarin termigini de dahil ( cunku notr kesmeli bir termikti) tum 220 ve 380 cikislarini degistirip maalesef kendi klasik standartlarimiza uydurdum...Icim gitti walla:) Turkiyedeyken tunel icin bes damarli kablo siparis ettigimde,bana ''ozel'' uretilecegi icin yagli olur demislerdi...

korkmaz_design ve hicbirsey ,düşüncelerime tercüman olmuşsunuz.Tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.hicbirsey +pop haketmişsin.
Kablo satıcısı da üreticisi de haklı satılmayan malı kim üretir?kim satar?değilmi?Bu konuda diğer konular gibi geri kalmışlığımız ile ilgili,zaman,eğitim gibi faktörler ile iyileşecek.Zaman dedikse asır niyetine ha.

çok haklısınız bende o yanılgıya duştüm 3 adet otomatik kapının trafosunu yaktım sonra anladımkı cok bılen bı tesısatcı maviyi nötr yapmış sarı yeşili faz yapmıs savunmasıda mavi her zaman notr olurmuş ama atladıgı nokta ev tesısatı degılde fabrıka tesısatı yapıyor olması

Bunlarda birşeymi. Arızaya gittiğim bir atölyede trifaze fiş ve prizlerde orta ucu da faz yapmışlar, diğerlerinden uzak kalan ucu nötr yapmışlar. Hele atölye sahibinin tesisatı yapan elektrikçiyi övmesi beni çıldırttı. Aslında priz bağlantısı böyle olmalıymış, diğer elektrikçiler birşey bilmiyormuş vs. vs.
Kendimi dışarı zor attım.

Ben sayın şef'in anlattığı durumları yapan elektrikçilere ve özellikle kompanzasyonum için gelip yapamayanlara şöyle diyorum.Abi aslında simitçilik işinde iyi para varmış diyolar.
Adamlar deliriyor ama napsınlar.Deplasmandalar :)

Dün bizim bir akrabanın evinin prizlerini değiştirdim.
Sarı: Faz :eek:
Kahverengi : Nötr :eek:
Mavi: Toprak :eek:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri