Sarım Sayısına göre Bobinin Henri Değeri Formülü

ikayserili

Profesyonel Üye
Sarım Sayısına göre Bobinin Henri Değeri Formülü

Arkadaşlar
Biraz araştırmadan sonra bu dokümanları buldum.
Şimdi bu konuda bilgisi olan arkadaşlar veya Elektrik bölümü Öğrencileri/Mezunları Bu konuda Bazı sorularım var.

Bu Dökümana göre L=((N2) *µ*S)/ I

Formülünü Kullanıyoruz Değimli ?
Benim bu Konuda bilgim yok sayılır ama Bu formülde sanki Eksiklik varmı ?

Çünkü :
Teller arası Boşlukta Bırakılan Teller Oluyor Mesela Tuner Devreleri Bilgim yok ama içine baktığımda Bütün Bobinlerin Arasındaki Boşluk Aynı Mesafede Değil. Ve ayrıca bu tür devrelerde Hep Aynı , Şu Uyarı Bulunur : Bobinlere Dokunmayın , Ayarını Değiştirmeyin v.s.

Ben bu gibi şeylere dayanarak sanki bu formülde Bir şey daha olmasını düşünüyorum.
Yani Teller arasındaki Boşluk Uzunluğu ?

Diğer bir sorum :
µ(Henri/Metre) ile ilgili sabit ile ilgili:Bununla ilgili dokümanlarımda bir tablo bulamadım. Mesela Telin Sarıldığı ve formülde S olarak gösterilen Çekirdek Nüve Hakkında ; Boşluk(Hava) Tabiki Havaya Sarılmaz Bir şeye sarılıp o çıkarılırda Havanın sabit değeri, Demirin v.b. bir sürü madde ile ilgili değerler ile ilgili tablo varmı elinizde ?

Bir diğer nokta ise :
Ben şimdiye kadar Hep Bobinleri Bakır İletken Telinde yapıldığını Gördüğüm için Mesela Alüminyum , Demir v.s. diğer iletken Metallerler Yapıldığını düşünürsek buna göre Her iletkenin Özdirenci,yapısı v.s. özellikleri farklı olduğu için Henri değeri farklılık gösterebilir bence .Formülde bununla ilgili bir özellikde yok .

biraz araştırmalarım sonucunda bir sürü tipte bobin ve bunlara bağlı olarak farklı formuller gördüm ama açıklayıcı bir döküman bulamadım :(

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri