SanDisk dünyanın en küçük 128Gb NAND flash bellek yongasını üretti

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Sonunda rekorlar kitabına girmenin farklı bir yolunu bulan SanDisk dünyanın en küçük 128Gb NAND flash bellek yongasını üretti. Bu mücevher nitelikli yarıiletken, sadece 170mm2 ebatlı tek bir silikon kalıp üzerinde tam 128 milyar bit depolayabiliyor yani bir Amerikan kuruşundan daha küçük bir yüzey alanında. Küçülen boyutların daha küçük, daha performanslı cihaz tasarımına katkısı büyük olacaktır, tabletler, akıllı telefonlar kuvvetli bir hafızaya sahip biçimde kazandıkları alanlarda farklı teknolojilerin entegrasyonuna imkan tanıyacaktır.

SanDisk 128Gb NAND yongasının üretiminde endüstrinin lider üretim ölçeği olan 19nm proses teknolojisinden faydalandıklarını açıkladı. Yalnızca bu değil, yonga dizaynında SanDisk’in hücre başına 3-bit (x3) teknolojisi de kullanılarak, yonganın her bir hücresine 3 bit’lik veri yazma ve okuma olanaklı hale getirilmiş böylece saniyede 18MB’lık performans çıktısı elde edilmiş. Gelecek kuşak mobil aygıtlar için ekstrem bellek performansı boyut değiştirdi; ebat küçüldü, yetenek büyüdü.

Alıntıdır.Kaynak: hARDWAREMANIA

benim 256 mb lık flash bellek çöpe atıldı desenize ben onu 49 tl ye almıştım vaybeeee

çok gusel ama cok pahalıdır...

bende 128 Mb istemiştim zamanında fiyatı çok pahalı gelmişti alamamıştım. Şimdi bunu görünce aklıma geldi.

ünv yıllarında daha biz o zaman disketlerle proje sunuyorduk
usb hak getire
yavaş yavaş cdlere yönelmeye başladığımız bir zamanlarda bir arkadaşımız hava atmıştı bize
elinde mor renkli flash bellek vardı
süper teknoloji gibi bambaşka birşeymiş gibi bakıyorduk belleğe
altı üstü 16 mb idi :)

1 gb sandisk belleğimi 80 liraya almıştım yıllar önce :) hala kullanıyorum adamlar yapmış :)

fiyatı düşünce alırız.. :D

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri