Sanırım Jammer Yapımı Buldum

Tamam güzel olur şu anda tepsiyi alıp jammeri engellemeye çalışıyorum ehehehhe gelen dalgaları geri yansıtıyorum (kaptan amerika gibi) :D

:D aslında bi fikriim var deneye bilirsin
ayna dalgaları yansıtmaz mı tepsi yerine boy aynası al :D

ama biz burada radyo dalgalarını kullanıyoruz o zaman çanaklarıda aynadan yapalım heeheh :):D tepsi aliminyum o yüzden

ama çanakların alıcı sistemleri farklı bir odagı var oraya dalga çarpmadıkça yansıtmıyor çok çanak kurumu yaptıgım için bunu iyi biliyorum

biliyorum çanak gelen dalgayı topluyor mercek gibi

evet zeminin düzlügü ve çanagın darbe almaması önemli yoksa ayarlamak güç oluyor
teknik bir harikalar diyarı degilmi bir metale çarpan dalga sana dünyayı gösteriyor
teknik bir harikalar diyarı degilmi bir metale çarpan dalga sana dünyayı gösteriyor

Jammer yapimi hakkinda bu konusu gecen proje hicbir kurala uymuyor.

Biz bu konudaki olaya harmonik diyoruz. Harmonik bir frekansta yayin yaparken yan frekanslardaki olusan parazitlenmeye diyoruz.

Normalde gercek bir yayinda yada bir jammerde engellenmek gereken frekansta yayin yapilir. Yan frekanslarda sacqklanma harmonik olmamalıdır. Diger iletisim bandlarina zarar vermemeniz gerekir. Siz gsm bandinda yayin yaparken yada bozarken istemeden de telsiz frekansini bozuyor olabilirsiniz. Bir ambulansın polisin yadq itfaiyenin yayinina engel olmamak gerekir. Yaptiginiz devrenin anteni olmqli bir cok hesap kitabi var. Dalga ve frekans bandini iyi bilmelisiniz.

Kolay gelsin.

meraktan tartışılan bir konuydu çevreye zarar vercek bi şey için degil sanki bu konuda baya bilgilisin
belki görmüşsündür int küçük etkiler ve alanı kaplayan bobin teliyle sarılmış sargılara enerji vererek yapılan uygulamalar var telefon pc gbi elektronik magzemeleri etkiliyor bundan korunmanın yöntemi var mı olabilirmi aslında bunu merak ediyordum başıma geldi çünkü

Son düzenleme:
Jammer yapimi hakkinda bu konusu gecen proje hicbir kurala uymuyor.

Biz bu konudaki olaya harmonik diyoruz. Harmonik bir frekansta yayin yaparken yan frekanslardaki olusan parazitlenmeye diyoruz.

Normalde gercek bir yayinda yada bir jammerde engellenmek gereken frekansta yayin yapilir. Yan frekanslarda sacqklanma harmonik olmamalıdır. Diger iletisim bandlarina zarar vermemeniz gerekir. Siz gsm bandinda yayin yaparken yada bozarken istemeden de telsiz frekansini bozuyor olabilirsiniz. Bir ambulansın polisin yadq itfaiyenin yayinina engel olmamak gerekir. Yaptiginiz devrenin anteni olmqli bir cok hesap kitabi var. Dalga ve frekans bandini iyi bilmelisiniz.

Kolay gelsin.
Bende aynı şeyi yaptım kaptan flyback eht den gelen voltajı kapasitöre bağlayarak dc elde edip sonra indüktörün bir girişine veriyorum diyer girişide spark gap (atlama aralığı) ile toprağa besliyorum deneme yanılma yöntemi ilede spark gap ın hangi aralıkta hangi frekansı ürettiğini hesapladım ve öyle kullanıyorum
Ek:Ben zaten yukarıda yasal hakları belirtiştim bu arada

Yasal haklardan degil yaptiginiz cihazin bandda nerdehangi frekansta harmonik oluşturduğuna SPEKTRUM ANALIZOR ile bakilir. Sizin yaptiginiz uygulamada kisa dalga yada ucaklarin kullandigi 120 mhz uzerindeki harmonikleri nasil test ettiniz?

meraktan tartışılan bir konuydu çevreye zarar vercek bi şey için degil sanki bu konuda baya bilgilisin
belki görmüşsündür int küçük etkiler ve alanı kaplayan bobin teliyle sarılmış sargılara enerji vererek yapılan uygulamalar var telefon pc gbi elektronik magzemeleri etkiliyor bundan korunmanın yöntemi var mı olabilirmi aslında bunu merak ediyordum başıma geldi çünkü

Korunmak icin o frekansi gecirmeyen filtre kullanmak gerekir. Ama şu var mesela gsm bandinda jammer yapip benim telefonum etkilenmesin diyemezsiniz.

Birde şu konu var. Ikisini karistirmayalim. Jammer bir verici alici sistemi ile calisan telsiz , telefon , radyo , tv gibi sistemlerin islevligini bozmak icin kullanilmaktadir.

Ama yine bazi elektronik devreler ile uygulanan elektromanyetik alanla cevresindeki elektronik cihazlari bozabilen cihazlar ayri.

Sizin elektronik cihazlarin bozulmasindan korumak icin anahtar kelimeniz FARADAY KAFESI dir.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri