SAMSUNG CRT MONİTÖR SİGORTA ATIYO

alp_caner

Üye
Öncelikle herkese slm.bilgisayarımın monitörü arıza yaptı bi sabah bilgisayarı açtım ama monitörde ışık yoktu.içini açtım 4a sigortası tuzla buz olmuştu,şebekede dalgalanma falan oldu heralde diyerek sigortasını değiştim fişe taktım o sigortada patladı.sonra ölçü aleteyle kontrol ettim köprü diyot oluşturan diyotların ikisi kısa devre olmuştu kısa deve yapıyo diyerekten onları tv tamircisinden aldığım 1n4007'lerle değiştim,sigortasınıda yeniledim enerji verdim gene sigorta patladı acaba sorun ne olabilir?duysal kontrol yaptım ama gözüme bişey çatmadı.bu arada kaç inç bilmiyorum ama 90lık tüpe sahip bi monitör bu.birde sormak istediğim bişey daha var onun yerine idareten kurduğum monitörde arada renkleri gidiyo pembe oluyo ekran,monitörü bikaç tokat atınca düzeliyo bu neden olabilir?herkese şimdiden çok teşekkür ederim değerli ustalar.herkese iyi çalışmalar.

2. monitörde soğuk lehim var.diğer monitörde ise köprü diottan sonraki tristörü değiş.

sayın neren59 1.monitörde soğuk lehim fark edemedim.fakat 2.monitörü söktüm rgb kartının üzerindeki alüminyum demire takılı siyah şase kabloları vardı,onların biri oksitliydi temizledim sıktım sağlamca taktım ve düzeldi,baktığım başka forumlardada 1.monitör için varistör vardır devede onun uçları kısa devre olmuştur diyo fakat bu varistör nedir nasıl bişeydir hiç bilmiyorum.yardımlarınız için çok teşekkür ederim,iyi günler kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri