Samsung 32"led tv arıza

danny79

Üye
Arkadaşlar geçen akşam tv izlerken birden ekran karardı fakat ses var kanal değişiyor ekrana ışık tuttum görüntü var sebebi ne olabilir.

Ek resim

Ekli dosyalar

• 1474009287740.jpg
    1474009287740.jpg
    90.5 KB · Görüntüleme: 43
Muhtemelen panelin arka aydınlatmasını sağlayan LED grubundan biri veya birkaçı arızalanmıştır.Değişimi için panelin sökülmesi gerekir,tecrübe ve bilgi gerektirir.Riskli işlemdir..Ayrıca bu arıza led ampullerin besleme voltajını üreten leddriwer devresindede olabilir.Bunun tespiti devresinde voltaj kontrolu ve ölçümü ile yapılabilir.Kolay gelsin.

panel ledleri arızalıdır servise başvurunuz

Led paneline giden soketlerin pinlerini ölçtüm biri hariç o da 1.2 v diğerleri voltaj yok leddriwer hangisi onada bakayım

Led paneline giden soketlerin pinlerini ölçtüm biri hariç o da 1.2 v diğerleri voltaj yok leddriwer hangisi onada bakayım

Yukarıda resmini verdiğin kart hem besleme devresi hemde leddriver sürücü devresini birlikte barındırır.Arıza şeklinize göre bu kartta arıza ihtimali azdır.Arıza arar iken başka arızaya neden olabilirsiniz.Yukarıdaki meslektaşlarımında belirttiği gibi arıza çok büyük ihtimalle panel aydınlatma led lerinden kaynaklanmaktadır.

İçini açtım şerit halinde ledler var.Panel aydınlatma ledlerinin sağlamlılık kontrolu nasıl yapılır .

İçini açtım şerit halinde ledler var.Panel aydınlatma ledlerinin sağlamlılık kontrolu nasıl yapılır .
Panel aydınlatma ledlerinin pratik ölçme yöntemi
1-Dijital ölçü aletinin diyot ölçme kademesinde her şerit üzerindeki ledleri diyot ölçer gibi tek tek ölçmek.
2-Analog ölçü aleti ile aletin en düşük kademesinde her ledin(+ ve_ dikkat edilerek) uçlarına değdirerek sağlam diyot ışık verir,arızalı olan ışık vermez.
Başka yöntemlerde var fakat en kısa ve kolay bu şekilde bulabilirsiniz.
Ölçüm yapar iken led soketini kart üzerinden çıkarınız.Kolay gelsin.

Ledler bu şekilde multimetre ile baktım hiç sağlam belitisi yok başka yol var mı

Ekli dosyalar

• 1474117456114.jpg
    1474117456114.jpg
    44.9 KB · Görüntüleme: 30
  • 1474117470787.jpg
    1474117470787.jpg
    55.9 KB · Görüntüleme: 28

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919