Salon avize çoğaltma

statius

Üye
Merhaba arkadaşlar ben evdeki avizenin konumunun kötü olduğu için salona yetmiyor.
Bu avize çift anahtarla çalışıyor. 4lünün bi anahtar ikisini diğeride kalan ikisini yakıyor. Fakat ilk anahtar açılmadan diğer ikisini yakamıyoruz. Yani ilk ikili veya hepsi yanabilir durumda.
Ben şimdi bu avize den aşağı ve yukarı iki hat uzatıp bu çift anahtarı yeni iki avizeye aktarmak istiyorum ama birbirlerinden bağımsız da çalışsın.
Tam anlatabildim mi bilmiyorum ama bu hatları çekerken tavana kabloların geçeceği kadar kanal açmam mantıklı olur mu ve bunu yapabilmem için bana bu veya daha mantıklı çözümler önerebilir misiniz.
IMG_20181229_140731.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
istediğiniz sayıda lamba yakamama sorununuz varsa, mesela o düğmeyi iptal edip, tüm lambalara giden kabloları birleştirip tek bir dimmera bağlarsınız, hepsi yanar ama düğmesini çevirme yoluyla istediğiniz ortam parlaklığı ayarlarsınız

Teşekkürler cevabınız için ama ben yine anahtarlı iki lamba haline getirmek istiyorum. Oda yı iki ayrı avize ile aydınlatacağım.

Avizeyi yerinden söktünüz diyelim.
Tavanda 3 kablo var 1 nötr 2 komütatör devresi.
14 mm boru sığacak kadar orta merkezden iki tarafa kanal açın.
Tavandaki kablolara güzelce ek yapın.
Nötr kablosuna 2 kablo eklemeniz gerekir.
Diğer 2 adet komütatör devresi olan kablolara da ek yapıp,
Bir tanesi sağ tarafa diğeri sol tarafa olacak şekilde 1 faz ve 1 nötr borudan geçirin.
Fakat bunu yaptığınız zaman,
Mevcut ikili anahtarın bir düğmesi bir avizeyi komple yakacak.
(Kaç lamba takılı ise)
Diğer düğme diğer avizeyi komple yakacak.

Teşekkürler. Evet öyle olması yeterli benim için. Böyle yaparsam ikisini birbirinden bsğımsız yakabilirim değil mi. Mevcut durumda ilk anahtarı kapalıyken diğeri yakmıyor çünkü kalan lambaları.
Diğer sorumda boru kadar kanal açmak tavanda bir sıkıntı oluşturur mu ve ne ile açabilirim o kanalı

Teşekkürler. Evet öyle olması yeterli benim için. Böyle yaparsam ikisini birbirinden bsğımsız yakabilirim değil mi. Mevcut durumda ilk anahtarı kapalıyken diğeri yakmıyor çünkü kalan lambaları.
Diğer sorumda boru kadar kanal açmak tavanda bir sıkıntı oluşturur mu ve ne ile açabilirim o kanalı

Eğer elektrikçi değilsen o kanalı açmak senin ömrünü yer.Bana kalırsa ya bu işten vazgeç yada bir elektrikçiye yaptır.Tavanı darmadağın yaparsın.

Evet bağımsız olarak çalışır.
1 düğmeden avizenin biri diğer düğmeden diğer avize yanar.
Tavanda kanal açmak zor olur biraz.
Hilti ile düzenli ve özenli bir çalışma gerektirir.
Ama derseniz ki görüntü çokta önemli değil.
İnce bir kablo kanalı kullanarak bu işi kolayca yapabilirsiniz.

Görüntü önemli ne yazık ki kablo gözükmemesi lazım duvarı delmeden kabloları saklamak için bir yöntem yok ise mecbur yapacaz.

Görüntü önemli ne yazık ki kablo gözükmemesi lazım duvarı delmeden kabloları saklamak için bir yöntem yok ise mecbur yapacaz.

Tavana kanal açacaksanız Hilti tarzı kırıcı kullanmayın. İşinizi hem hızlı hemde prtatik şekilde hal etmek için kablo geçecek hatta bir çizgi çekip , bir avuç taşlama yada sipiral motorla sadece kablonun geçeceği kalınlık ve kaç kablo içinse o derinlikte kanal açın.Genelde sıva kalınlığı bile kabloyu gömmeye yeter betona girmenize gerek bile kalmaz.

Bende bunu merak ediyordum birkaç ustaya sordum hilti ile delinecek dedi. Bende alternatif arıyordum.
Yardım eden herkese teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri