Saksıdan Topraklama?

proxsima35

Üye
Bu mesleki deneyim sayılmaz tabii ama zaman içinde bir çok arıza ve olay ile karşılaşıyoruz bu da benim karşılaştıgım ilginç bir anı keyifle okumanız için yazdım.
Askerligimi yaptıgım dönemde bir rütbeli yanıma gelip evindeki buzdolabının çarptığını söyledi topraklamanında kendisi tarafından çekildiğini gururla anlattı
Neyse eve gittim önce buzdolabının prizini kontrol edeyim dedim.baktım topraklama hattına bir hat baglı duvarda seyyar kabloyu takip ederken nereye
ulaşayım bir saksı dibi:)Güzelce bir demire baglanmış saksıya gömülmüş şaka
gibi ama dedim komutanım böyle olmazki.Nası düzgünce bağladım ve sık sık suluyorumm dediii ....
Gülmemek için kendimi zor tuttum eksik yalan yanlış bilgi nelere yol açıyor.
Meslektaşlarıma saygılarım sunuyorum

:D:Dişte ekmegı ekmekcıye vereceksın dıye bır soz vardır bır elektrıkcıye baktırsaydı daha ıyı olmazmıydı saol bu olaıbızımle paylasıgım ıcın hocam

bm-image-763398.jpg

hayatta daha neler oluyor bende geçenlerde okuduğum bir olayı paylaşmak isterim

Yıllar önce (89-90 lı yıllarda) trt'de bu olayın aynısı skeç tarzında gösterilmişti. Adam topraklı priz bağlamış. Topraklama kablosunun diğer ucun da saksıya sokmuştu. Eve gelen elektriçi de şaşırmıştı.
Komutan o olaydan esinlenmiş olabilir.

:) :) manyak birşey......paylaşım için teşekkur.sen bizi güldürdün alllahte seni güldürsün emi.kardeşim .alllah yar ve yardımcınız olsun...

bundan 2 ay evvel taş ocağına rutin kontrole gittim.
şantiye panosu var şimdilik.
eleman 6 lı kablo çekmiş topraklama anlamında.
kabloyu bakır çubuğa monte etmiş.
herşey güzel ama
bakır çubuğu toprak dolu plastik bidona aynen gömmüş. :)

Bazen taş ocağı gibi topraklamanın hiç tutturulamadığı yerlerde topraklama hattını oluşturmak içim şu yöntem kullanılabilir:
Eneri hattının güzergahında iyi topraklama yapılabilecek bir yerde (toprak özgül direncinin düşük olduğu bir yer olsa daha iyi olur) topraklama yapılır. Topraklama yapılan yerdeki direkten, enerji hattının altından bir tel daha çekilir işletmeye. Topraklamadan çıkarılan kablo (kablo ve tel cinsine göre uygun klemensle) bu yeni çekilen tele irtibatlandırılır. İşletme tarafındaki ucundan da işletme topraklamasının barasına (yine uygun klemensle irtibatlandırılan) bir kablo ile bağlanır.
Bu yöntem, enerji nakil hatları direklerinin kayalık zeminlerde topraklanması için kullanılmaktadır genelde.

Bazen dikkatinizi çekmiştir, OG Şebeke direklerinin altında tek bir tel daha olur (kayalık zemin olan yerlerde). İşte o tel bu topraklama telidir...

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri