Sahte elektrik malzemeleri

fahri yetiş

Onursal Üye
Onursal Üye
Sahte elektrik malzemesi konusu,yaklaşık 30 yıldır kafamızı meşgul eden konulardan birtanesidir.80 li yıllarda,
simens kontaktör kontakları piyasayı işgal etmişti.Yapanlar tespit edilmiş olmasına rağmen,simens gibi bir firma
bile bu sahtekarlıklarla baş edemediği için kalıp ve tip değiştirmek zorunda kalmış idi.Sonradan anladıkki,bu sah-
te malzemeleri takip etmek yerine,sahtesi olmayan malzemelere yönelmek daha uygun bir çözüm gibi geldi.Biz,
2 yangın tehlikesi geçirdikten sonra,simens kontaktörleri AEG ile değiştirmek zorunda kaldık.İçinde bulunduğu-
muz yıllarda,sahte malzemeden vazgeçtik,çin işi birçok standart dışı ( ama TSE damgalı ) malzeme ile karşılaşır
olduk.Benim üstünde durmak istediğim,markasına güvenerek aldığımız malzemelerin,sahte olması nedeniyle ya-
nıltılmamız ve bilmeden tehlikeyi davet etmemiz.
2001 yılında simens N otomatlarda garip bir durum hissetmemiz üzerine,konunun üstüne gittiğimizde,bu otomat-
ların,bulunduğumuz bölgede çok satıldığını görüp simensi uyardık.Gönderdiğimiz ilk nümunenin ,kendi imalatları
olduğunu söylediler.Benim ısrarım üzerine,yaptıkları ikinci incelemede,otomatın gerçekten sahte olduğunu kabul
ettiler.Biz o günden sonra,maalesef simense ait N otomatlar yerine,Moeller,Merlin-Gerin,Legrand,ABB marka N
otomatlar kullanmaya başladık.Geçen hafta,elime geçen Merlin-Gerin otomatın da sahte olduğunu farkettik.Mer-
lin-Gerin firmasını da bilgilendirdik.Firmaların bu konuda yapabilecekleri fazla birşey olduğunu sanmıyorum.Bura-
da en büyük iş bizlere düşüyor.Birincisi,kullandığımız malzemeleri sürekli olarak gözlemlemek,ikinci ve en önemli-
si,bu gözlemlerimizi meslektaşlarımıza aktararak,onların da bu konuda zarar görmesini önlemek.Aslında,bu tip
malzemeler,fiyatlarından bile belli olmaktadır.Yaptığımız işlerin,tartışmaya sebep olmaması yönünden,bu tip ay-
rıntılara dikkat etmemiz gerektiğini düşünerek,konu ile ilgili olarak,arkadaşlarımın da görüş belirtmesinde yarar
görüyorum.

malesef sahtelerini ayırt etmek bazen okadar zor oluyorki (sizin simens örneğinde verdiğiniz gibi) konuyla ilgisi yok ama sahtecilik adına, bir ara sigaralarında sahtesinde tek açık olarak ciğer yerine ciger mi ciyer mi ne yazmasıymış :)

ilk bakışta belli oluyor bazen sahte ürün, yazısı silik yada düzensiz mat rekli falan oluyor

Her kullandığımız malzemeyi kontrol etmemiz etsek dahi her sahteyi ayırt etmemiz mümkün değil. Ben malzemeleri yetkili satıcısından almaya özen gösteriyorum. Tavsiyem güvenmediğimiz yerden bu tip malzemenin alınmamasıdır.

Geçenlerde 4 siemens kontaktör sahte çıktı (2'si 3TF44, 2'si 3TF45).
Koli ile alındığı için tek tek bakmamıştık. Raftan indirince farkettim.

Orijinal siemens kontaktörde;
TSE damgası olmaz. Bunlarda vardı.
Kontaklarında siemens mühürü olur. Bunlarda yoktu.
Kontakları gümüş olur. Bunlarınki bakırdı.
Etiketi (montajdan sonra kolay okunması için) ters olur. Bunların düzdü.
Yazıları net okunur. Bunlarınki (fotokopi gibi) silikti.

Gördüğüm farklar bunllardı. Satıcıya geri gönderdik. Yenileri gelecek. Bekliyoruz.

Bu bilgiler için çok teşekkürler genç arkadaş'ım !
Aslında bildiğimiz fakat hiç dikkat etmediğimiz küçük ipuçları bunlar. Bence birçok arkadaşımızında gözden kaçırdığı ayrıntılar.

Arkadaşlar,malesef durum yukarıda anlatılanlardan ibaret.Ben daha öncede bir başka bölümde aktarmıştım.Sahte siemens pazarlayan bir sahtekar bir gün geldi.Çantasından küçük akımlı bir termik röle çıkardı,aynısından bizim rafdanda çıkardık.Shtkr bunları birbirine karıştırdı ve ayırt etmemizi istedi.Hiç kimse ayırt edemedi.Sonunda shtkr ayırt etti.Bakalit malzemenin kalıp ek yerindeki pulçuklardan ayırt ettiğini söyledi.Rafdaki ürün listesi 44 ytl,shtkr da 6 ytl idi.Yani ayırt etmek çok zor.Biliyorsunuzdur,siemens bayileri iade almıyor bu sebeplerden.Bildiğim kadar siemens ve merlin gerin,telemekanik markalarının hem 1/1 kopyaları,hem de fiziki olarak aynı ama marka farklı taklitleri piyasayı sarmış vaziyettedir.Yanlış bilmiyorsam moller,abb,aeg,federal markalarının sahteleri yok.Gerçi onların pazar payı artar ise hemen aynı akibete uğramaları kaçınılmazdır.İşin en şerefsiz yönü de şu orijinali ile aynı fiyata satılan sahteler.

arkadaşlar verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler.
geçenlerde karşılaştığım bi sahtecilik örneğini paylaşmak isitiyorum.
elektrik işlerini yaptığımız bir işletmede arıza oluşmuş bizi çağırdılar gittiğimizde arızanın sebebi bir gurup otomatın arızalanmasıydı o an acilen bir yerden temin etmemiz gerekti tanımadığımız bir elektrikçiden aldırdık ürünü elime aldığımda ilk gözüme çarpan yazıların soluk olmasıydı daha sonra bağlantı klemenslerine baktığımda düz vida olduğunu gördüm oysa siemens in kiler yıldızdı ve siemens in vida aksamı çok sağlam olur ne kadar sıksak dahi kolay kolay yıpranıp bozulmaz.
ben bu otomatın vidalarını test etmek için biraz fazla sıktım ve sonuç fiyasko vidalar tamamen deforme oldu. bize düşen satıcıya iade etmek oldu.

Arkadaşlar, sahte malzemeler konusunda benim bir yöntemim var;bu malzemelerde yanıcı maddelere özgü bir koku oluyor nitekim bir kısa devre v.s. durumunda kolaylıkla tutuşuyorlar,sizlere tuhaf gelecek ama bazı çok başarılı taklitleri ancak böyle ayırdedebiliyorum :)

arkadaşlar 1 seneden beri telemecaniqe şalt malzemelerinde sahteleri yapılıyomuş yapan ülkede suriyeden geliyormuş aslında ürünleri bayilerden alırsak hiç bir problem olmaz

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri