Sahada PLC programlama süreci?

Merhaba değerli bilgili abilerim, kardeşlerim. Sizlere sorum şu olacak
Bir fabrikada bir proses için Plc programi yazılacak diyelim ya da sadece bir makine için yazılacak diyelim.

1)İzlenmesi gereken yol nedir programlama yaparken? Neleri belirlemeliyiz.
2)İlk önce ne yapılmalı?
3)Nelere dikkat edilmeli ne yapılmalı ya da yapılmamalı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba değerli bilgili abilerim, kardeşlerim. Sizlere sorum şu olacak
Bir fabrikada bir proses için Plc programi yazılacak diyelim ya da sadece bir makine için yazılacak diyelim.

1)İzlenmesi gereken yol nedir programlama yaparken? Neleri belirlemeliyiz.
2)İlk önce ne yapılmalı?
3)Nelere dikkat edilmeli ne yapılmalı ya da yapılmamalı?

Şimdiden teşekkür ederim.
Makineyi uzun süre kullanan ve kafası çalışan bir usta . En önemli ihtiyaç bu . Bir çok yazdığım basit programların daha sonra şefimle beraber bir sürü değişikliğini yapmak zorunda kaldık .
İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ nde makinelerin hangi güvenlik şartlarına haiz olması gerektiği de ayrıntılı olarak belirtilmiş.

• Beğen
Tepkiler: huh
Cevap için teşekkürler ama ben adımları merak ediyorum. Mesela öncelikle şunu şunu belirle. Şunu yaz bunu çiz bunu tasarla gibi. Makinenin nesini nelerini öğrenmeliyim yani kısaca plc programını yazarken hangi adımlarla gitmeliyim neler yapmalıyım?
Makineyi uzun süre kullanan ve kafası çalışan bir usta . En önemli ihtiyaç bu . Bir çok yazdığım basit programların daha sonra şefimle beraber bir sürü değişikliğini yapmak zorunda kaldık .
İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ nde makinelerin hangi güvenlik şartlarına haiz olması gerektiği de ayrıntılı olarak belirtilmiş.

Tüm tecrübeli arkadaşlardan cevap bekliyorum bilgi paylaştıkça güzeldir :) Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Merhaba arkadaşım ben şöyle yapıyorum (her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır...)
*Sahadaki in-out yerleşim planın karalamada olsa mutlaka yanıma alırım.
*Makinanın/Üretim hattının çalışma mantığını analiz ederim.
*Sahadaki güvenlik ekipmanları her zaman ilk öncelikli olmalı...(aşağıda detaylara gireceğim.)
*Programlamaya geçersek:OB bloku'nda güvenlik devresini oluştururum.
*Makinanın başlama pozisyonu olmalı.başlama pozisyonu için fc blokta program olusturulur.
*Start için bir fc blok oluşturulur.
*Manuel çalışma blok'u olmalı.
*Sonra makinanın çalışma hareketleri kümelere ayrılır...her hareketin çalışma programı bölünür.böl parçala yönet...
*Degişken değerler reçetelenir.data bloklara yazılır.
*En son son çevrim yapılarak.program başladığı yere döner.
*** Güvenlik:sistemde kaliteli bir güvenlik rölesi olmalı.yazılıma dikkat edilmeli.her türlü varyasyon testi yapılmalı.hem yazılımsal hemde donanımsal olarak çıkışlar kontrol edilmeli...

Çok teşekkür ederim tam da istediğim cevap böyle bir şeydi
Merhaba arkadaşım ben şöyle yapıyorum (her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır...)
*Sahadaki in-out yerleşim planın karalamada olsa mutlaka yanıma alırım.
*Makinanın/Üretim hattının çalışma mantığını analiz ederim.
*Sahadaki güvenlik ekipmanları her zaman ilk öncelikli olmalı...(aşağıda detaylara gireceğim.)
*Programlamaya geçersek:OB bloku'nda güvenlik devresini oluştururum.
*Makinanın başlama pozisyonu olmalı.başlama pozisyonu için fc blokta program olusturulur.
*Start için bir fc blok oluşturulur.
*Manuel çalışma blok'u olmalı.
*Sonra makinanın çalışma hareketleri kümelere ayrılır...her hareketin çalışma programı bölünür.böl parçala yönet...
*Degişken değerler reçetelenir.data bloklara yazılır.
*En son son çevrim yapılarak.program başladığı yere döner.
*** Güvenlik:sistemde kaliteli bir güvenlik rölesi olmalı.yazılıma dikkat edilmeli.her türlü varyasyon testi yapılmalı.hem yazılımsal hemde donanımsal olarak çıkışlar kontrol edilmeli...

Yok mudur başka tavsiyeler :)

-önce I/O listesini oluştururum. kaç input kaç output olacak onları belirlerim.
-sahadaki topology i belirlerim. yani bütün I/O lar PLC nin yanndaki rack a mı gelecek yoksa sahada distributed I/O olacak mı onları belirlerim.
-sürücü varsa bu sürücüleri neyle kontrol edeceğimi belirlerim. yani haberleşme üzerinden mi yoksa sürücü üzerindeki I/O lardan mı kontrol edeceğim onu belirlerim.
-elektrik projesini çizerim.
-PLC tarafında, tasarladığım hardware a göre yazılıma başlarım.burada , güvenlik çok önemlidir ona özen göstermek lazım.
-yazılımda önce çalışma mantığına uygun logic i hazırlarım,en son alarmlar vs gibi kısma geçerim.
-HMI varsa onu en sona bırakırım.
-devreye alma esnasında ilk başta gerilimleri kontrol ederim.Herşey tamamsa saha tarafında ilk olarak emniyet devresini kontrol ederim.
-devam eden süreçte otomasyonun koşullarına göre diğer kısımları kontrol ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri