Sahada çalışan plc programcısı ya da otomasyoncu var mı?

Sahada fabrikada çalışan birisi varsa bir iş günü nasıl geçiyor bilgilendirebilir mi?
Ve de bir projeyi nasıl yapıyor, patron ne kadar süre tanıyor, yapım aşaması sıkıntılari vs. Tecrübelerinden bahsetme şansı var mı?
Benim için çok önemli yeni işe başlayacak tecrübesiz mühendisler için de tecrübe olabilir teşekkürler

PLC programlama uzmanlık isteyen bir teknik iş koludur . Teknik bir eleman için boş vaktimde şu PLC programlama işini de halledeyim denilecek bir iş değildir . Bu yüzden bu işi genelde bu konuda uzmanlaşmış otomasyon şirketleri yapar . Ya da sistem zaten kurulu ve hazırlanmış olarak tesise monte edilir . Her fabrikanın ya da tesisin bünyesinde PLC nin ıncığını cıncığını bilen teknik personel bulmak imkansız . Benimde bildiğim bu işlere kafayı takmış ve bir şekilde kendini yetiştirmiş arkadaşlarım var ama onlar bile analog girişlerle yapılacak uygulamalarda malesef yaya kalıyor . Bu noktada fabrika bünyesindeki teknik personellerin yapabileceği tek iş eğer çalışan PLC sistemine ait program bir şekilde ellerinde varsa ve sistemdeki sorunu çözememişlerse orjinal PLC programını PLC ye download yapmaktır . Fazlasını zaten beklemek hayal olur . Ha patron efendiler her şeyi yapmanızı bekler büyük ihtimal ama onlar da sanırım hastalandıklarında aile hekimine değil uzman hekime gidiyordur . Bir zahmet bu işleri de uzmanına bırakmak lazım .

Son düzenleme:
Yok hocam o şekilde değil. Ben yeni mezun bir mühendisim. Plc programlama merakliyim. Bu işle ilgili bir yere girsem ne yapabilirim bir günüm nasıl geçer? Ya da ne yapmalıyım gün boyunca bunları merak ettim
PLC programlama uzmanlık isteyen bir teknik iş koludur . Teknik bir eleman için boş vaktimde şu PLC programlama işini de halledeyim denilecek bir iş değildir . Bu yüzden bu işi genelde bu konuda uzmanlaşmış otomasyon şirketleri yapar . Ya da sistem zaten kurulu ve hazırlanmış olarak tesise monte edilir . Her fabrikanın ya da tesisin bünyesinde PLC nin ıncığını cıncığını bilen teknik personel bulmak imkansız . Benimde bildiğim bu işlere kafayı takmış ve bir şekilde kendini yetiştirmiş arkadaşlarım var ama onlar bile analog girişlerle yapılacak uygulamalarda malesef yaya kalıyor . Bu noktada fabrika bünyesindeki teknik personellerin yapabileceği tek iş eğer çalışan PLC sistemine ait program bir şekilde ellerinde varsa ve sistemdeki sorunu çözememişlerse orjinal PLC programını PLC ye download yapmaktır . Fazlasını zaten beklemek hayal olur . Ha patron efendiler her şeyi yapmanızı bekler büyük ihtimal ama onlar da sanırım hastalandıklarında aile hekimine değil uzman hekime gidiyordur . Bir zahmet bu işleri de uzmanına bırakmak lazım .

Yok hocam o şekilde değil. Ben yeni mezun bir mühendisim. Plc programlama merakliyim. Bu işle ilgili bir yere girsem ne yapabilirim bir günüm nasıl geçer? Ya da ne yapmalıyım gün boyunca bunları merak ettim
Sadece merakı olan bir mühendisi böyle şirketler alıp sıfırdan eğitirler mi bilemem . Sen madem yeni mezunsun biraz kendine yatırım yapıp SİEMENS in otomasyon ve PLC eğitimlerine katılmaya çalış . En azından bir mayan olsun . Maddi olarak seni ve aileni biraz zorlayabilir belki ama madem bu işlere gireceğim dersen yapacak bir şey yok , hamama giren terler . Çalışmayan yeni mezunlara da %50 indirim varmış .

Pdf i açamadım link bozuk sanırım özelden yollayabilir misiniz?
Tavsiyeniz için teşekkür ederim
İnternetten kendimi geliştirmeye çalışıyorum bu şekilde yol katedemem mi?
Sadece merakı olan bir mühendisi böyle şirketler alıp sıfırdan eğitirler mi bilemem . Sen madem yeni mezunsun biraz kendine yatırım yapıp SİEMENS in otomasyon ve PLC eğitimlerine katılmaya çalış . En azından bir mayan olsun . Maddi olarak seni ve aileni biraz zorlayabilir belki ama madem bu işlere gireceğim dersen yapacak bir şey yok , hamama giren terler . Çalışmayan yeni mezunlara da %50 indirim varmış .

Pdf i açamadım link bozuk sanırım özelden yollayabilir misiniz?
Tavsiyeniz için teşekkür ederim
İnternetten kendimi geliştirmeye çalışıyorum bu şekilde yol katedemem mi?
Kardeş sıemens eğitimleri oldukça pahalı, bütçeni zorlar Siemens marka yapmış Scada yapacaksan siemesi kullan, fabrikasyon imalata dayalı endüstriyel projelerde sıemens evet, ama orta ölçekli projelerde otomasyoncular Makina imalatçıları Siemens i kullanmıyor maliyet delta var yabana atılacak bir plc değil adamlar arşivleri herşeyi açtılar insanlara motor sürücüleri, servo sürücüleri envayi çeşit var onun dışında birçok plc markası var piyasada yaygın olan plc yi öğrenmeni tavsiye ederim.
Markaya takılma Siemens olmazsa, gmt, delta, schenieder, mikrodev olur

• Beğen
Tepkiler: huh
Olmaz diye birşey yok. Olur tabi ama sadece zaman alır. Yorulmayı göze alın. Kısa sürede öğrenilecek birşey değil. Yılmayın yeter.

Hocam plcyi seviyorum. Öğrensem güzel para kazanır mıyım
Kardeş sıemens eğitimleri oldukça pahalı, bütçeni zorlar Siemens marka yapmış scada yapacaksan siemesi kullan, fabrikasyon imalata dayalı endüstriyel projelerde sıemens evet, ama orta ölçekli projelerde otomasyoncular Makina imalatçıları Siemens i kullanmıyor maliyet delta var yabana atılacak bir plc değil adamlar arşivleri herşeyi açtılar insanlara motor sürücüleri, servo sürücüleri envayi çeşit var onun dışında birçok plc markası var piyasada yaygın olan plc yi öğrenmeni tavsiye ederim.
Markaya takılma Siemens olmazsa, gmt, delta, schenieder, mikrodev olur

Değerli meslektaşım otomasyon ve elektronik ,elektrik konusunda 30 yıldır çalışıyorum Elektronik teknikeriyim sorunuza gayet açık ve net cevaap vereceğim .
1-Türkiyede sadece plc programlama yapacağım diye bir konu asla yoktur .Sadece bu konuda çalışabilen insanlar geniş otomasyon projeleri yapan firmalarda profosyonelce yapan arkadaşlardır.
2-Eğer sahada severek ve isteyerek çalışıp hem otomasyon hem diğer işleri yapacaksan yazdıklarım sana yaardımcı olacaktır.

Sahada çalışan bir otomasyoncu her türlü swiç sensör,elektrik motoru, sürücü,fotosel,ve elektrikle çalışan,röle,kontaktör,termik,kontaktör,buton,şalter,gibi malzemelerin çalışma ve kullanma talimatına uygun montajını bilmek ve pratikte uygulayabilmek becerisine sahip olmalıdır .Bu uzun soluklu zaman alacak bir iştir.en basit bir örnek bir pano tasarlarken buton montajından pano içerisindeki tüm malzemelerin montajını yapablmen o el becerisine sahip olman gerekmektedir.

Ayrıca herhangi bir projeyi yapacağın zaman bu projede nelerden faydanalacağın konusunda önceden plan hazırlayıp ona göre projeye başlaman lazım bu iş içinde teorik bilgiye ihtiyacın olacaktır.projede pnomatik veya hidrolik sistem olacakmı yoksa çok basit bir motormu çalıştırıp durduracaksın..Ona göre bir ön çalışma yapıp proje ve malzeme listesi hazırlaman gerekmektedir.Burada seçeceğin plc den en basit termiğe pnomatik valfe kadar hepsini belirlemen gerekmektedir çünkü iş veren için maliyet en önemli konudur sana birçok soru gelecektir sunu kullanmasak olmazmı sunun yerlisini araştırsan olmazmı gibi bir sürü can sıkıcı konuylada uğraşmak zorunda kalacaksındır bunları önceden bil.

Ayrıca zaman konusuna gelince çok hızlı bir şekilde hemen çalıştırıp devreye almanı isterler doğru düzgün test bile yapamazsın bu konuda çok dikkatli olmanı tavsiye ederim otomasyon projelerinde günler sonra bile sorunlar çıkmaktadır özellikle güvenlikle ilgili sorunlar birinci önceliklidir Bilen arkadaşlar bilir Bizim Türk operatörleri ve işçileri asla ve asla olmayacak bir güvenlik açığı bulur ve onu yaparlar şaşırıp kalrsın ikincisi çıkan ürüne zarar verip tepkileri üzerine çekebilirsin .Ayrıca bütün bunlarıda sistem çalışırken yani diğer işlerinide aksatmadan yapman lazım biz otomasyoncular evimizde bile işlerimizi düşünüp yarın şurasını şöyle burasını böyle yapsam diye kafa yorarız ama yinede yaranamayız,ama bizim mesleğin clvesi bu yapacak birşey yok bu mesleği çok sevmen ve fedakarlık göstermen gerekmektedir.

Ayrıca şunuda belirtmeliyimki meslek değilde insanlar en çok yoruyor insanı yıllar içinde adeta sadece insanlarla mücadele etmek bitiriyor insanı yani artık meslek kenarda kalıyor sen rapor açıklama gereksiz diyalog toplantı her iki üç yılda bir sistem değişikliği gibi konularla uğraşıp durursun .Ayrıca kaizen,spid ,5 s gibi fabrika uygulamaları projeleride senin konularına giriyor.Bu yazdıklarım sahada olan şeyler umarım sana yardımcı olabilmişimdir .Kolay gelsin saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri