Sadece DC Volt ölçmek için True RMS multimetre alınırmı?

Umtskl

Üye
Sadece DC akım ve dc gerilim ölçümü yapmak için multimetre ihtiyacım var.

True RMS önerir misiniz? Dc için true rms gerek var mıdır?

Ut204 model düşünüyorum. Önerileriniz var mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sadece pil adaptör ve akü voltajı ölçecekseniz true rms ölçü aletine gerek yok. Fakat gerilim veya akım kutup değişmediği halde dc üzerine bindirilmiş ac bileşen içeriyorsa doğru ölçüm için true rms gereklidir.

Her doğrultma devresinde bir RC filtre vardır ve çıkış hiç bir zaman tam DC değildir. DC / AC ortaya karışık bir durum oluşur. Kol kola vermiş martılar gibi :)
Ölçü aleti alırken truerms almakta fayda var ben AC ölçmeyeceğim yada bu özellik benim işime yaramaz demeyin bir gün lazım olur.

Son düzenleme:
Sanırım arkadaşın demek istediği örneğin 1 volt DA bir gerilim kaynağımız var. Bunun üzerine 100mV 1KHz sinüs şeklinde bir dalga ekliyoruz. Bunu da yükseltmek için bir Mosfet'in G kapısına takıyoruz.

Burada bir voltluk gerilim kaynağı polarlama gerilimi ("bias voltage") olmuş oldu. Böylece 1 volt'un üzerine 100mV'luk sinüs şeklinde bir dalga bindirmiş olduk.

Hoş çıkışta bu DA polarlama gerilimi istenmediği için iki tane güç kaynağı zıt gerilimlerle bağlanıyor.

DC volt ölçümlerim için True RMS özelliğine ihtiyacım yok o halde. Doğrumu anlıyorum.

gerilim kutup değiştiriyorsa ac gerilimdir. yani bildiğimiz 220 vac.
Bu ac gerilime 400 v dc ekleyelim.
sonuç 100v ile 700v arasında geğişen bir dc gerilim. Ancak bu gerilim (dc) kutup değiştirmesede ac bileşeni var demek istedim.
bu tür gerilimleri ölçmek için true rms gerekir.

Her doğrultma devresinde bir RC filtre vardır ve çıkış hiç bir zaman tam DC değildir. DC / AC ortaya karışık bir durum oluşur. Kol kola vermiş martılar gibi :)
Ölçü aleti alırken truerms almakta fayda var ben AC ölçmeyeceğim yada bu özellik benim işime yaramaz demeyin bir gün lazım olur.
Bu mesaj yazma tarzı bana hiç yabancı gelmiyor. Forumlara tövbeli hırçın bir abimiz vardı :)

Basit işler için kullanıyorsanız gerek yok. Örneğin 0.1-0.2 voltluk hassasiyet önemli değilse ihtiyaç değildir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri