saba 55 ekran tv arızası

tahir549

Usta Üye
arkadaşlar eski tip 55 ekran tv nin önünde saba yazıyor ama arka kapakta saba profilo yazıyor

bu tv çok benziyor neredeyse aynı 55 EKRAN SABA TELEVİZYON sahibinden.com'da

tv ilk etapta biraz çalışınca cızzzzzzzzzz diye yüksek bir ses çıkarıyordu tv tamircisine sordum normal olarak söylemedi ama uyardı sakın tv prize takılıyken kalkıp tv ekranına arkadan yaklaşma akım trafosu kısmına elle müdahale etme odlu.

ben dinlemedim açtım sesin yerini anlamaya çalıştım ama bulamadım sanki akım trafosuymuş gibi derken tv tüp ün arkasında takılı olan tv tüpünüğn boynunda olan plastik tırnaklı bir ayar yerleri vardı onları kurcaladım ekran gitti az daha kurcaladım bir gelip bir gitti ancak ekran gidik ses vardı ve cızzz sesi gitmişti10dk çalıştı sonrasında ekran gitti seste gitti tv tüpün arkasına yapışan o plastik içinde 2 tırnaklı olan yeri söküp tekrar taktım daha ne ekran geldi nede ses

tv nin önündeki power ışığı yanıyor kumandadan açmaya basınca o tv nin ilk açılış ekranı ve sesi gelip tekrar 2 saniyede kapanıyoryani ekranda gelmez oldu seste tv ekranın arkasında takılı olan kartta bf869 ları değiştirdim aynı sorun devam ediyor ne yapmalıyım

horizantal ve vetikal saptırma uçları çıkmiş olabilir kontrol et veya soğuk lehim olabilir özellikle yüksek gerilim trafosu ve oradaki kondansatör ayakları seste saptırmadan geliyordur o plastik takozları çıkarırsan konvergens ayarlarını bozarsın renkler bozulur

Arakadaş alatıığımdan anlağım kadarı ile senin yuksek voltajın atlama yapıyor gibi eğer böyle bir durum varsa horzantal cıkış tr bozulmuş olabilir ancak trofofa atlama varsa taktığı tr bozula bilir ben o cihazı bu işten iyi anlayan birine göster yuksekvoltaj atlamarı cihazlarda cok ciddi durumlar meydana getirebilir

tv nin başına oturupta saatler geçirmemiştim nede olsa amatörüm bu konularda bu gün öğleyin bunaldım ve tv nin başına oturdum paramparça ettim bütün soketlerinde gövdeden şaseyi ayırdım kısa devre olan malzemeleri söktüm birer birer tekrar ölçtüm ama pcb de kısa devre görünen boşta sağlam çıkıyor soketlerin olduğu kısımları lehim tazelemesi yaparken bir baktım eht trafosuydu adı sanırım Very Happy onun ayağının birisinde soğuk lehim gibi bişey var onları tazeledim soktleri kestim ve direk pcb ye lehimleyip hepsini sabitledim hani tv tüpünün boynuna taktığımız bf serisi bir sürücü kart sanırım onun lehimlerinede bakayım dedim birde baktım kırmızı diğerlerine göre kalın kablo pcb deliğinde nereye çevirirsem dönüyor ama lehim yerinin olduğu yerden değil arka kısımda pvc nin olduğu kısımda meğerse pcbdeki lehim kısmından çıkmış boşta duruyor gibi o arada temas ediyor etmiyor sanırım cızz sesini bu yapıyordu uğraştım lehimleri tazeledim hepsinin taktım tv yi çalıştırdım ve sonunda ÇALIŞTI Very Happy lakin ekranda yatay beyaz çizgiler var ve çok fazla parlak gibi bulanık gibi duruyor ekran renk ayarlamasıyla düzelmiyordu eht nin arkasında 2 ayar var bunların birisi bulanıklığı netliği diğeride renk tonunu ve ekrandaki karartmayı ve o çizgileri ayarlıyor tv çalışırken ayna koydum karşısına aynadan baka baka ayar çektim ama eskisi gibi sol üst köşedeki kanal ismi yazan yerdeki o kayıklık düzelmiyor tv boynundaki 5-6 tane ayarlı dirençleride oynadım ama düzelmedi neyse topladım tv yi şimdi çalıştırdım çalışıyor yani teste bıraktım 3-5 saat çalışsın bakalım ne olacak ama o tv nin sol üst köşesindeki tv logosunun yarısı gözüküyor bazılarında hiç gözükmüyor bu neden olabilir herkeze yardımlar için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri