Saat Entegreleri

ramonn

Üye
arkadaş merhaba basit bir saat devresi aradım nasıl yapıldığını merak ettim. gördüm ki devreler hep fonksiyonlu (sıcaklık nem vs.) Sadece bir mcu, saat entegresi (ds1302-ds1307 vb) ve LCD bulunan bir devre yapmak istiyorum. elimdeki dökümanları sadeleştirmeye çalışıyorum daha rahat anlaşılması için. Bu konunun çoğu arkadaş tarafından anlaşıması için böyle basit bir devre çok işe yarar sanıyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Basic dili yazıyorum programı!

bulduğum bir kodu sadeleştirdim. fakat anlam veremediğim bir satır var!
Kod:
INCLUDE "MODEDEFS.BAS"
RST var PORTA.0 
IO var PORTA.2 
SCLK var PORTA.1 	
'**********************************************
AY var byte
GUN var byte
YIL  var byte
SAAT  var byte
DAKIKA var byte
SANIYE  var byte
KONTROL  var byte 
'***********************************************
LOW RST 
LOW SCLK 
'***********************************************
BASLA
GOSUB OKU 
LCDOUT $fe,1 
LCDOUT HEX2 SAAT, ":", HEX2 DAKIKA, ":", HEX2 SANIYE 
LCDOUT $fe, $c0 
LCDOUT hex2 GUN, "/", hex2 AY, "/", HEX2 YIL  
PAUSE 999
GOTO BASLA 
'*************************************************
OKU
RST=1 
SHIFTOUT IO, SCLK, LSBFIRST, [$bf ]
[COLOR="Blue"]SHIFTIN IO,SCLK,LSBPRE, [SANIYE, DAKIKA, SAAT, GUN, AY, [COLOR="Red"]KONTROL[/COLOR],YIL][/COLOR]
RST=0 
RETURN
END

Bu "kontrol" registeri ne iş yapar? AY olarak gelen bilgiden sonra YIL bilgisi gelmiyor.araya 05 bilgisi karışıyor. Bu bilgi nedir? niye gelir? KONTROL registerini kaldırınca sistem çalışıyor fakat yıl olarak 10 göstermesi gerekirken 05 görünüyor.

işlemcinin başlangıç tarihi örnekte 2005 kontrol sicili ile 05 daha artırıp yılı 2010 yapıyorsun.

Merhaba
Sadece 7490 ve 7447 ile isterseniz çizeyim,yazılımı da yok.Saat yapmaktaki tek sorun çok hassas bir zaman bölücü bulmak,onu da 555 ile yapmak mümkün ama yine de bu işler özel olarak imal edilmiş saat entegrelerini kullanmak daha doğru olur.Yıllar yıllar önce MM5314 ve MM5316 vardı acaba yine var mı?Bilmiyorum.

haftanın günü day olarak geçer,1-7 arası gibi döner. date gündür. kontrol byte ı ayar içindir.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri