saat devresi lazım (12 çıkıştan oluşan ve saat başı sırayla çıkışlara enerji vermesini istiyorum

" saat devresi lazım (12 çıkıştan oluşan ve saat başı sırayla çıkışlara enerji vermesini istiyorum ''

Merhaba
Arkadaşlar yardıncı olmaya çalışıyor .
Yapmak istediğini çizim , görsel vs gibi . açıklamalı anlatırsan daha iyi olacak kanısımdayım !!!
yapılmak istenenden farkı yerlere gitmesin .
ve tavsiyeler olabilir !!!

Bu alt link yapmak istiyorsunuz ?
Saat kontrollü ışık – Arduino
http://kirmiziprob.com/saat-kontrollu-isik/

Yoksa sizin aklınızda olan tam bilmediğimiz ( açıklaması istenen ) şekilde yapacaksınız .
Arkadaşların yardımlarıyla ve doğru malzemeler ile ( adetleri + cinsi + gelişmiş versiyonları veya size yeter derecede olan kartlar + yazılım + malzemenin alınacak yerleri vs gibi . ( fiyatlar )
Tüm malzemeler + Diğer vs gibi .

Kolay Gelsin .

Bu konu veya benzer bir konu daha once islenmisti. Benim anladigim,

Her saatte bir role cekecek diger role birakacak. Toplamda 12 role olacak.

Bu projede dakiklik onrmli ise saat entegresi ve pic ile cok kolay yapilir. Hatta yapilmis bir proje var ama proje daha detayli sadelestirilirse kullanilabilir. Baska bir platformda gormustum. Bulutsam yine link olarakveklerkm buraya. 16f876 ile yapilmis bir proje idi. 12 adet led cikisi vardi siz bu cikislari kullanacaksiniz.

peki arduino gibi hazır yapılı bir ürün kullanmak yerine bu uygulamaya özel bir devre yapsak hem kullanım açısından daha kolay hemde maliyet açısından daha düşük olmazmı acaba ?
çünkü ben bu kartı seri bir şekilde kulanmayı planlıyorum yapıcağım bazı tip ürünlerin hepsinde bu kartı kullanmam gerekiyor

aslında benim ilk araştırmaya girmemin sebibi böyle bir devre şeması çizebilecek birisini arıyor olmamdı

12 adet röle çektirmek için 4017 ile yapılmış ardışıl çalışan şema çizdim ama simülasyonda birinci lede gelince takılıyor. Eğer imkanınız varsa 2 adet 4017 alıp bir adet 4081 ile ekteki şemayı bir projeboardda kurup denermisiniz? Sanırım program tam simüle edemiyor. Gerçekte devre bu şekilde çalışması lazım 1. 4017 nin 0. çıkışıda lede bağlanacak.

Amaç aşağıdaki şemayı kurmak. biz 12. lambadan sonra başa dönmesini sağlayacağız.

Elimde entegreler yok olsa ben deneyeceğim.

Not şema proteus programı ile çizildi çizim ekteki sıkıştırılmış dosyanın içindedir.

17steps_180.jpg

Ekli dosyalar

• Yürüyen ışık şemaları.rar
    29.4 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular